Ako si zlepšiť náladu

ako-si-zlepsit-naladu

Keď sa v živote nedarí, je ľahké cítiť sa bezmocne a uviaznuť vo vyjazdených koľajach. Existujú však jednoduché a účinné spôsoby, ako si zlepšiť náladu a vrátiť sa späť na správnu cestu. Tu je niekoľko tipov, ako dostať svoju náladu späť do správnych koľají.

Tieto top zlepšovače nálady pomôžu efektívnejšie zvládať stresové situácie a užívať si život naplno.

1. Dôsledný pitný režim

Bunky, a teda aj z nich tvorené telo potrebujú pre zlepšenie nálady dostatok tekutín a v tomto prípade je najlepším riešením doplniť vodu elektrolytmi (minerálmi horčík, vápnik, sodík, draslík a vitamínmi skupiny B a C), ktoré pomáhajú telu zlepšiť funkcie mozgu a buniek.

2. Namiesto kávy si doprajte kvalitný čaj

Kofeín je perfektným adaptogénom pre zvládanie každodenných úloh. Jedna až dve šálky kvalitnej kávy denne neuškodí. Ak však máte problémy s trávením, žalúdočné vredy alebo iné ťažkosti, ktoré neznesú kávový kofeín, doprajte si radšej kvalitný zelený čaj s fytoživinami.

Podľa receptu na horúcu čokoládu si tiež dokážete vykúzliť „šálku dobrej nálady“ vďaka obsahu andamidu, ktorý kakao obsahuje. 

3. Doprajte si zdravú sladkosť

Bunky potrebujú na zlepšenie nálady dostatok glukózy a vitamíny skupiny B. Doprajte si desiatu alebo olovrant, ktorá má dostatok živín, ale nie je príliš kalorická. Vieme navrhnúť alternatívy pre zdravé sladkosti. Zdravou možnosťou je hrsť orechov s pár kúskami ovocia.

4. Hlboké brušné dýchanie

Precvičte si uvedomelé dýchanie cez nos, vťahujte vzduch do brucha, nechajte ho roztiahnuť sa a potom ústami vydýchnite. Či už ste v práci alebo trávite náročný deň v pokluse, 5-10 vedomých vdychov môže upokojiť vašu myseľ a zároveň vám poskytnúť prestávku na zlepšenie nálady.

5. Doprajte si prestávku na strečing

Namiesto prestávky na kávu skúste strečing. Jednoduché pohyby počas dňa môžu osviežiť myseľ a uvoľniť svalové napätie. Priamo z pohodlia kancelárskej stoličky môžete robiť jednoduché otáčanie krkom a trochu si ponaťahovať paže, doma alebo kdekoľvek ste!

6. Buďte organizovaní nech ste kdekoľvek

Zlepšovanie nálady začína zmiernením intenzity stresu. Nájdite si čas pre seba vo svojom programe: nech ste kdekoľvek. Každý deň, počas ktorého venujte pár pokojných minút tomu, aby ste si veci zorganizovali, môže viesť k celkovo lepšej nálade. Stanovte si priority.

7. Vyskúšajte koordinačné cvičenia

Lepšie zdravie vplýva na vaše telo a mozog. Cvičenie, ktoré súčasne zapojí hornú aj dolnú časť tela, ako napríklad výpady pri stláčaní ramien, vaše cvičenie urýchli a posilní mozog! Pri najbližšom cvičení si vyskúšajte niekoľko pohybov, ktoré sú náročnejšie na koordináciu.

8. Často sa usmievajte

Vaše telo uvoľňuje v rôznych situáciách endorfiny, napríklad vždy, keď ste veľmi rozrušení! Smiech môže zvýšiť uvoľňovanie endorfínov. Každý deň určitý čas venujte tomu, že sa budete vedome usmievať na ľudí. Môže to viesť k zlepšeniu nálady a zároveň si precvičíte tvárové svaly! Váš úsmev môže tiež zlepšiť náladu iných ľudí, pretože vám pravdepodobne úsmev opätujú!

9. Choďte na prechádzku

Myslíte si, že dvojminútová prechádzka nemôže ovplyvniť vašu náladu alebo vaše zdravie? Zamyslite sa nad tým! Rýchla prechádzka, aj keď je to iba pár minút, nemôže uškodiť. Aj keď máte len pár minút, urobte si čas na svižnú prechádzku. Možno sa vám podariť znížiť stres tým, že urobíte niečo iné (napríklad vyjdite von, ak je to možné). Pokúste sa počas dňa chodiť najmenej 30 minút.

10. Doprajte svojej pokožke tréning

Kvalitné výrobky pre starostlivosť o pleť môžu pozitívne ovplyvniť váš vzhľad. Keď budete venovať trochu viac času vášmu vzhľadu, môže vám to pomôcť cítiť sa istejšie. Doprajte si doma dvojminútovku na exfoliáciu tváre obľúbeným peelingom a masážnym krémom na tvár. Masáž tváre s vašimi obľúbenými výrobkami je tým úplne najjednoduchším cvičením!

11. Vyskúšajte vysokointenzívny intervalový tréning

Rýchle intervalové cvičenie môže zvýšiť vašu energetickú hladinu uvoľnením endorfínov do krvného obehu. Vyskúšajte tento jednoduchý postup:

 • poskoky (30 sekúnd)
 • drepy (30 sekúnd)
 • kliky (30 sekúnd)
 • brušné cviky (30 sekúnd)

Zmena životného týlu  je otázkou voľby.

Ďalšie tipy na zlepšenie nálady

Tu je niekoľko ďalších tipov, ako si zlepšiť náladu.

 1. Spojte sa s prírodou – Nájdite si čas na objavovanie prírody. Či už je to prechádzka v parku alebo túra v horách, spojenie s prírodou pomôže obnoviť kontakt so sebou samým a pozitívnejšie vás naladiť.
 2. Obráťte sa na priateľa – Rozhovor s dôveryhodným priateľom vám môže pomôcť získať iný pohľad na vašu situáciu, ako aj poskytnúť podporu a pochopenie.
 3. Cvičenie – Cvičenie je vynikajúci spôsob, ako rozprúdiť endorfíny a zlepšiť si náladu. Dokonca aj rýchla prechádzka alebo jednoduchá joga vám môžu pomôcť cítiť sa energickejšie a pozitívnejšie.
 4. Počúvajte hudbu – Hudba má silný vplyv na našu náladu. Pustite si niektorú zo svojich obľúbených melódií a nechajte sa hudbou preniesť na šťastnejšie miesto.
 5. Odreagujte sa pri nejakom koníčku – Nájdite si čas na niečo, čo vás baví. Či už je to hra na hudobný nástroj, ručné práce alebo pečenie, koníček vám môže pomôcť uvoľniť sa a odvrátiť pozornosť od negatívnych myšlienok.
 6. Cvičte mindfulness – Mindfulness je cvičenie prítomnosti a uvedomovania si svojich myšlienok a pocitov bez posudzovania. Ak sa na niekoľko okamihov sústredíte na svoj dych a budete pozorní, pomôže vám to získať pocit pokoja a jasnosti.
 7. Urobte si poriadok – Pocit neporiadku alebo preťaženia môže prispieť k negatívnej nálade. Nájdite si čas na usporiadanie a stanovenie priorít svojich úloh, aby ste sa mohli sústrediť na veci, ktoré sú najdôležitejšie.
 8. Smejte sa – Smiech je najlepší liek! Strávte nejaký čas pozeraním zábavného filmu alebo seriálu alebo sa stretnite s priateľom, ktorý vás dokáže rozosmiať.

Tým, že si nájdete čas na to, aby ste sa zamerali na svoje duševné zdravie, môžete si zlepšiť náladu a vrátiť sa do správnych koľají. S trochou cviku a trpezlivosti môžete nájsť spôsob, ako praktizovať starostlivosť o seba a nájsť radosť v maličkostiach.