Ako sa opäť nakopnúť na ceste k cieľu, ak nemám svoje obdobie.

Štvrtok, 28. December 2017, 09:17, Zverejnil

„Na zlyhanie existujú tisíce výhovoriek,
no žiaden dobrý dôvod.“
(Mark Twain)

V živote každého z nás sa objaví lepšie, či horšie obdobie. Niekedy sa cítime plní energie a sily, bez problémov spĺňame úlohy a ciele. Zrazu príde zlom a veci nefungujú tak, ako by mali. Naša chuť do práce sa pomaly premieňa na nechuť a my tušíme, že je potrebné s tým niečo spraviť. V tomto článku si povieme ako na to.

Pohltení nechuťou sa naša kreativita znižuje a my svojím zlým nastavením dobrovoľne blokujeme vlastnú myseľ. Nie je schopná produkovať myšlienky takej kvality, na akú sme zvyknutí. Niekedy k prebudeniu stačí len pár krokov.

  1. Hovoríme si, že niečo nefunguje. Pôsobí to na nás negatívne a my sa špárame v probléme. Je efektívnejšie sa opýtať „Čo chcem, aby fungovalo?“. Takéto prerámcovanie náš mozog automaticky presmeruje na riešenie situácie a zameria sa na budúcnosť, nie do minulosti.
  1. „Prečo nastal problém?“ Táto otázka síce hľadá príčinu, ale nezmení výsledok. Podobne ako v prvom bode, smeruje späť do minulosti. Preto je lepšie preformulovať otázku na „Čo potrebujem dosiahnuť?“. Ujasnením si cieľa si upevníme túžbu ho splniť.
  1. „Prečo som to nespravil?“ je ďalšia limitujúca otázka, ktorou len zakopávame motiváciu. Uberá to zbytočnú energiu. Netýrajme sa sebaobviňovaním a opýtajme sa radšej „Čo môžem spraviť, aby to bolo hotové?“.
  1. „Dúfam, že to vyjde.“ Prečo nezačnete radšej veriť? Pri slove dúfať sa oberáte o pozitívnu energiu. Skúste povedať „Verím, že to vyjde.“
  1. „Nie som na to dosť dobrý.“ A čo tak zistiť, ako sa zdokonaliť? „Čo musím spraviť, aby som bol lepší?“
  1. „To rozhodnutie bola chyba.“ S týmto máme všetci skúsenosti. Niekedy sa ukáže, že sme šliapli vedľa. To sa stáva, netreba sa opustiť. Navyše, vždy keď sa rozhodujeme, vyberáme možnosť, ktorá sa nám javí ako najlepšia. Netrápte sa a povedzte si „V tej chvíli som to videl ako najvhodnejšie riešenie.“
  1. Slová ako „neviem, nemôžem, nedokážem“ nahraďte „viem, môžem, dokážem“.
  1. Namiesto „musím“ skúste hovoriť „chcem“. Musíte ísť do fitka? Myslím si, že chcete J chcete preto, aby ste sa cítili fit a mali zo seba dobrý pocit.

Objavte a porazte svojich najsilnejších ‚sabotérov‘ (negatívne vnútorné hlasy) a aktivujte’mudrca‘. 
Spoznajte výhody konštruktívneho seba-rozhovoru. Viac info kliknutím na tento odkaz.

Toto je len niekoľko príkladov, ako blokujeme sami seba. Keď sa sústredíme na problém, hľadáme vinníka, príčiny problému, zisťujeme, čo sa pokazilo a všímame si vlastné slabosti. To nám však problém nevyrieši, preto je potrebné zamerať pozornosť na budúcnosť. Pýtajme sa, čo už funguje. Hľadajme riešenia, uplatňujme svoj vplyv na situáciu, všímajme si, aké zdroje k riešeniu problému máme. Jednou vetou, zamerajme sa na cieľ.

Ďalšia podstatná vec je vnímať problém ako výzvu. Prekonávanie prekážok nás posúva vpred, čo je samozrejme veľmi pozitívne. Pri slove problém nás napadajú samé negatívne myšlienky, pričom výzva nás môže nakopnúť k akcii. Sami sebe dokážte, že vás nič nezastaví.

Sila jazyka je prekvapivo veľká. Obyčajné preformulovanie vety nás dokáže nakopnúť a pomôcť aktivovať myslenie. Vyskúšajte to.

Blog pripravila naša spolupracovníčka Zuzana Valigová.

Volám sa Zuzana Valigová. Absolvovala som štúdium psychológie na UKF v Nitre. Mám za sebou ICF Medzinárodne certifikovaný výcvik koučovania – Biznis koučing: zmysel a techniky koučovania.

Zúčastnila som sa viacerých krátkodobých vzdelávacích kurzov z oblasti osobnostného rozvoja, koučovania, skupinovej dynamiky a psychológie. Baví ma vzdelávanie, posúvanie vlastných hraníc a skúšanie nových vecí. Vo voľnom čase sú mojou vášňou motocyklistika a crossfit.

Dostaňte strach definitívne pod kontrolu!

Zistite, ako zvíťaziť nad strachom.Objavte v sebe vnútorného superhrdinu.

Prekonajte strach a dosiahnite vysokú úroveň sebadôvery.