Ako na Vianoce jesť a neprejesť sa

K Vianociam patrí pokoj, láska a šťastie, no niekedy ich majú aj menej príjemné stránky. Znepríjemniť sviatky vedia napríklad tráviace ťažkosti z prejedania.

Lekári o tom vedia svoje. Počas sviatkov každoročne stúpa počet žlčníkových záchvatov a ľudí s tráviacimi ťažkosťami. Týždeň trvajúca hostina a ničnerobenie sa často podpíšu aj na váhe.

Podľa odborníkov na zdravú výživu sa zo slovenských tradícií dá zosnovať aj množstvo zdravých a chutných variant. Stačí len trochu tvorivosti a ochoty vzdať sa dlhoročných nezdravých návykov.

Aj vianočné menu môže byť zdravé

Aj tradičné slovenské vianočné menu sa dá urobiť zdravšie. Stačí nahradiť mastné kusy mäsa chudšími. Vhodné je napríklad kuracie a morčacie mäso či ryby, pre milovníkov bravčového mäsa napríklad panenka.

Namiesto vyprážania je lepšie mäso upiecť či grilovať, aby sa znížilo množstvo tuku a kalórií.

Maslo alebo masť sa dá nahradiť srdcu prospešným olivovým olejom. Zdraviu tiež viac prospeje, ak gazdiná pri vianočnom pečení vymení klasickú bielu múku za zdravšiu celozrnnú či ražnú.

Ovocie a zelenina patrí aj na vianočný stôl

Do vianočného jedálnička sa tiež hodí čerstvé ovocie a zelenina. Mäsité jedlo dobre doplní napríklad zeleninový šalát, pečená či dusená zelenina.

Vianočný stôl nemusí byť plný ťažkých a mastných jedál. Svoje miesto si na ňom môže nájsť napríklad aj pečená či varená koreňová zelenina. Ako príloha dobre poslúžia napríklad aj pečené zemiaky, mrkva či paštrnák. Veľmi zdravá a chutná je napríklad i pečená červená repa.

Aj obľúbený vianočný zemiakový šalát sa dá urobiť v ľahšej verzii, majonézu možno vymeniť napríklad za jogurt.

Ani na Vianoce nemusia na stole chýbať celozrnné výrobky. Ako prílohu možno použiť napríklad quinou, jačmeň, pohánku alebo hnedú ryžu. Pridať sa dajú aj do polievok či dusených pokrmov.

Vianoce sú časom pôžitkov, ale to neznamená, že sa nedá vianočné menu pripraviť v chutnej, ale zdravšej verzii. Vďaka niekoľkým jednoduchým úpravám možno tradičné jedlá pripraviť o niečo zdravšie a napriek tomu si sviatočné obdobie užiť.

Na vianočnom stole nesmie chýbať ryba

Ryby sú ideálnou potravinou, ktorá ľudskému telu zabezpečuje príjem nevyhnutných a kvalitných živín. Rybie mäso je ľahko stráviteľné, tiež je bohaté na vitamíny rozpustné v tukoch a obsahuje množstvo minerálnych látok.

Tuk z rýb je bohatý na polynenasýtené omega 3 mastné kyseliny, ktoré sa pomáhajú pri prevencii viacerých civilizačných ochorení. Ideálne je rybu upiecť či pripraviť dusení, nie vyprážať.

Zemiakový šalát tiež nemusí byť kalorický problém, stačí siahnuť po ľahších druhoch majonéz a nízkotučnej kyslej smotane.

Aj vianočné koláče možno pripraviť zdravšie

Zákuskov a koláčov sa netreba na Vianoce úplne vzdať. Stačí upiecť menej druhov, jesť striedmejšie či nahradiť klasický cukor napríklad ovocím. Využiť sa dajú síce netradičné, ale zdravšie suroviny, ako napríklad strúhaná mrkva.

Aj klasické vianočné pečivo môže mať zdravšiu verziu. Napríklad takto:

  • namiesto klasickej bielej múky možno použiť celozrnnú múku
  • namiesto tučných jogurtov či smotany možno použiť nízkotučné varianty
  • maslo sa dá nahradiť napríklad rastlinnými tukmi (olivová, ľanový olej)
  • namiesto cukru možno použiť stéviu alebo koláče osladiť ovocím

Aj tradičné vianočné pečenie môže byť zdravé a chutné. Stačí len niektoré suroviny vymeniť za zdraviu prospešnejšie alternatívy.

Špaldová či pohánková múka obsahujú viac vlákniny i živín a koláčom vedia dodať lahodnú orechovú chuť. Maslo pri pečení vianočných dobrôt možno nahradiť zdravšími tukmi, napríklad kokosovým olejom.

Bez cukru by vianočné pečivo zrejme nebolo ono. Avšak aj klasický biely cukor možno nahradiť zdravšími alternatívami. Osladiť koláče možno napríklad stéviou, sladkú chuť vianočnému pečivu dodá napríklad aj ovocné pyré či roztlačený banán.

Do koláčov sa dajú ukryť aj ďalšie výživné látky. Do cesta možno pridať proteínový prášok alebo mleté orechy, a tým zvýšiť obsah bielkovín. Vlákninu dodajú ovsené vločky či chia semienka. Dávku vitamínov dodá trocha strúhanej mrkvy či cukety, a pritom v koláči si ich nikto ani nevšimne.

Vianoce bez prejedania? Dá sa to

Vianoce sú v našich končinách najmä o hojnosti. Stoly sa prehýbajú pod množstvo, často aj nezdravého, jedla. Aj vo vianočnom čase však treba myslieť na svoje zdravie. Prejedanie totiž môže viesť k tráviacim ťažkostiam, ktoré asi nikoho v sviatočný deň nepotešia.

Vianoce sa snáď v žiadnej domácnosti nezaobídu bez obľúbeného sviatočného pečiva. Nič sa však nestane, ak pri pečení pridáme viac ovocia a menej cukru. Pri príprave cesta zase možno použiť kvalitné rastlinné tuky. Drobné sladkosti sa dajú elegantne nahradiť sušeným ovocím.

Najdôležitejšie zo všetkého je však poznať mieru, a to nielen pri vianočnom, ale aj pri akomkoľvek inom hodovaní.

Chutné jedlo je pôžitok. Prejedením sa si však človek môže sviatky aj pokaziť. Nadmerné prejedanie môže podráždiť žalúdok alebo žlčník či privodiť tráviace ťažkosti, ktoré so sebou môžu priniesť zvracanie, bolesti až kŕče či nevoľnosť.

Konzumácia veľkého množstva jedla môže spôsobiť tráviace ťažkosti, pálenie záhy a nadúvanie. To môže viesť k nepríjemným príznakom, ako sú bolesti brucha a nevoľnosť. Nadmerné jedenie môže spôsobiť aj únavu, pretože telo potrebuje čas na strávenie veľkého množstva skonzumovaného jedla.

Namiesto príjemných sviatkov ľudí potom čakajú tráviace problémy a následná niekoľkodňová diéta. Pozor si treba dávať aj na zapichnutú kosť v krku či nadmerné pitie alkoholu.

Po vianočnom prejedaní treba jesť radšej striedmo

Prejedanie sa môže viesť aj k nedostatku živín, ľudské telo totiž nedokáže dostatočne rýchlo absorbovať živiny z potravy. To môže viesť k únave, oslabeniu imunitného systému a zhoršeniu celkového zdravotného stavu.

Aj počas sviatočných dní by mal človek dbať na to koľko a čo zje. Menšie porcie, obmedzenie spracovaných potravín či menej alkoholu pomôžu aj počas sviatkov predísť prejedaniu sa a jeho následkom.

Ovládať chuť na jedlo pri plnom sviatočnom stole nie je vždy také jednoduché. Ak to už niekto s jedlom preženie, je vhodné naordinovať si na dva – tri dni očistnú kúru.

Vyberať si treba v tieto dni radšej ľahko stráviteľné pokrmy s množstvom ovocia a zeleniny. Trávenie naštartuje aj prechádzka alebo výlet do prírody.

Zdravý človek, ktorý sa prevažnú časť roka stravuje striedmo si podľa odborníkov môže na Vianoce dopriať aj menej racionálne menu.

Dbať na zdravú životosprávu však treba nielen počas sviatočného obdobia, ale aj vo všedné dni. Vďaka zdravej strave a životnému štýlu si tak možno zabezpečiť šťastné a zdravé sviatočné obdobie.

Dlhodobé prejedania môže totiž viesť aj k nárastu telesnej hmotnosti, ktoré so sebou môže priniesť aj chronické ochorenia.

Zabúdať však netreba ani na pohyb, k tradíciám predsa patria aj spoločné prechádzky, návštevy blízkych či tancovačky na štefanských zábavách.