Ak na svojom tele spozorujete aspoň jeden z týchto 10 príznakov, neignorujte ich!

Ľudské telo je jeden veľký komplikovaný sofistikovaný stroj. Ako každý stroj, aj naše telo, ak v ňom niečo nefunguje správne vysiela navonok chyby – signály. Často však tieto signály ignorujeme alebo nie sme schopní ich vnímať ako varovanie, že niečo v nás nie je v poriadku.

V tomto článku vám prinášame 10 znepokojujúcich signálov, ktoré nám naše telo vysiela a ktoré je potrebné brať vážne.

1) Tmavé kruhy pod očami

Tmavé kruhy pod očami sa môžu objaviť, ak nemáte dostatok spánku. Lekári odporúčajú, aby ste spali nie menej ako 7-8 hodín každú noc. Môžu však byť výsledkom niečoho úplne iného, ako napríklad anémie. To je, keď telo nevytvára dostatok červených krviniek, čo spôsobuje, že pokožka pod očami tmavne.

2) Zmeny farieb na prstoch

Ak ste si všimli, že vaše prsty často menia farbu, mali by ste si byť vedomí, že to má vážny dôvod. To je znak, že máte Reynaudov syndróm – stav, keď nízke teploty spôsobujú kŕče v cievach, čo vedie k zmenám farby pokožky na prstoch.

3) Rozmazané videnie

Ak sa vaše oči často unavia a začali ste si všímať, že príležitostne nemôžete rozpoznať ľudí alebo čítať dopravné značky z obyčajnej vzdialenosti, je pravdepodobné, že sa vám vyvinula krátkozrakosť alebo astigmatizmus. Mali by ste navštíviť očného lekára.

4) Škvrny pred očami

Tie majú rôzne formy: môžu to byť bodky či pásiky. Môžu sa objaviť náhle a často v prítomnosti jasného bieleho svetla. Ak sa vám to stáva dlhšie ako týždeň, obráťte sa na očného lekára. Môže to byť včasná indikácia katarakty alebo iných vážnych problémov s vašim zrakom.

5) ,,Hudba“ vo vašom žalúdku

Dunenie v žalúdku je spôsobené procesmi vo vašom čreve. Ak k tomu dôjde len zriedka, potom sa nemusíte obávať. Ale ak zistíte, že váš žalúdok pravidelne vydáva zvuky alebo je sprevádzaný bolesťou, mali by ste ihneď vyhľadať lekára.

6) Odlupovanie kože

Olupovanie pokožky znamená, že vaše telo nemá vitamíny. Vyvážená strava môže rýchlo vrátiť vašu pokožku do normálneho stavu. Ak je lúpanie sprevádzané svrbením, musíte ihneď navštíviť lekára. Je možné, že máte plesňovú infekciu.

7) Čiastočná strata čuchu

Zníženie vášho pocitu vône pri starších veciach sa vyskytuje v dôsledku poškodenia nervového systému. No ak ste relatívne mladí a začali ste si všímať, že tratíte pocit vône, mali by ste ihneď ísť a navštíviť lekára. Mohlo by to byť dôsledkom buď silnej nádchy alebo inej vírusovej infekcie.

8) Zášklby očných viečok

Dlhodobé zášklby očných viečok môžu naznačovať, že vaše oči sú prepracované. Aby ste to prekonali, umyte si oči tampónikmi namočenými v studenej vode. Ak to nefunguje, mali by ste vyhľadať pomoc od neuropatológov. Je možné, že to môže byť znakom vážneho problému s nervovým systémom.

9) Zvonenie v ušiach

Tinnitus je pocit zvonenia alebo hluku v ušiach. Mnohí ľudia tomu nevenujú pozornosť, pretože veria, že v žiadnom prípade neohrozujú ich zdravie. Ale toto neustále zvonenie je celkom pravdepodobne spôsobené chorobou. Najrozšírenejšou príčinou zvonenia v ušiach je však konštantný hlasný zvuk v určitých druhoch pracovného prostredia.

10) Vykĺbenie ramenného kĺbu

Niektoré osoby majú ramenné kĺby, ktoré sa zdajú byť voľné alebo sa môžu pohybovať neobvyklým počtom smerov. Toto je indikácia nestabilného ramenného kĺbu – stav, pri ktorom lopata ramennej kosti vyteká z hrdla kĺbu. Môže sa stať, že títo jedinci sa jednoducho narodili s veľmi flexibilnými väzbami, alebo to mohlo byť spôsobené športovým zranením. V obidvoch prípadoch je to však nebezpečný stav, ktorý môže viesť k zraneniam a dislokácii.

Zdroj: brightside