7 spôsobov, ako byť viac radostný

Každý deň si na internete prečítame desiatky negatívnych správ, ktoré v nás vyvolávajú dojem, že celý svet sa rúti dole vodou. A dokonca aj v našich životoch môžeme zažívať rôzne ťažké situácie a okolnosti. Ako si však napriek všetkému zachovať radosť? Inšpirujte sa našimi tipmi.

1. ZAČÍNAJ DEŇ S VĎAKOU

Niekedy sa nám tak ťažko začína deň. Už len ranné vstávanie so sebou prináša veľkú dávku sebazaprenia. Množstvo úloh a pracovných povinností nám tiež nepridávajú na dobrej nálade. Napriek tomu, hneď ako ráno vstaneš – začni s vďakou. Ďakuj Bohu, že ti daroval nové ráno, že si sa mohol zobudiť v bezpečí svojho domova, že ti daroval zdravie, rodinu, priateľov, prácu, vďaka ktorej môžeš zabezpečiť svoju rodinu, ďakuj mu za vybavenie svojho domu, za oblečenie, za dar radosti…

Aj keď spočiatku možno budeš pri modlitbe bojovať s tým, že slová vďaky nejako vnútorne neprežívaš, neboj sa. Pravidelne ďakuj Bohu za všetko a časom pochopíš, že dary, ktoré ti denne udeľuje, nie sú až takou veľkou samozrejmosťou, za akú ich teraz považuješ.

2. VYPÚŠŤAJ NEPODSTATNÉ INFORMÁCIE

Počas dňa sa na nás valí veľké množstvo informácií. Od spravodajstva, ktoré opisuje problémy takmer celého sveta, cez klebety o celebritách, rôzne výskumy o nových chorobách až po ohováranie našich kolegov a známych. Aj napriek tomu, že v každom z nás je prirodzená zvedavosť, selektuj si to, čo je pre teba podstatné a čo nie. Ak ti sledovanie spravodajstva, či čítanie rôznych správ prináša nepokoj, tak ich nečítaj.

Vyber si, čo je dôležité a podstatné pre tvoj život, to ostatné jednoducho vypusti. Je dôležité si uvedomiť, že čím sa sýtime, tým sa aj stávame. Ak sa budeš “kŕmiť” len negatívnymi a nepodstatnými informáciami, budeš sa čoraz viac cítiť viac preťažený, sklamaný a deprimovaný. Ak si z nich budeš vyberať, určite ti to prinesie viac radosti.

3. USMIEVAJ SA

Pri usmievaní sa určite nemám na mysli umelý kŕčovitý úsmev, ktorý od rána do večera nespustíš z tváre. Vo svete plnom vystresovaných ľudí však mnohým ľuďom padne tvoj úsmev veľmi vhod. Počas dňa sa určite stretávaš s mnohými ľuďmi – s kolegami v práci, s predavačkami v obchode, s učiteľkami svojich detí v škôlke, alebo škole, s univerzitnými profesormi a podobne.

Možno ani netušíš, čo títo ľudia počas celého dňa už zažili. Čo ak majú za sebou ťažký deň, alebo ich trápi zdravotný, pracovný či rodinný problém. Namiesto toho, aby si okolo nich prešiel zamyslený vo vlastných myšlienkach, v duchu sa za nich krátko pomodli a usmej sa na nich. Ak si to doteraz nerobil, skús viac rozdávať radosť aj prostredníctvom úsmevu.

4. UROB SI RADOSTNÝ VEČER

Každý pracovný deň vie so sebou priniesť toľko námahy, že by sme si po celom dni najradšej vyložili nohy a nerobili už vôbec nič. V našich rodinách to vie večer vyzerať aj tak, že každý sa priebežne navečeria podľa toho, ako mu to vyhovuje a oddychuje podľa seba – niekto si sadne k televízoru, iný si číta, ďalší presedí celý večer pri svojom smartfóne.

Skúste do vašej rodiny priniesť viac radosti tým, že sa navečeriate všetci spolu – ako rodina a po večeri si aj spoločne vymyslíte program. Urobte si v rodine aspoň raz do týždňa tradíciu radostného večera. Vypočujte sa navzájom, trávte spolu čas a robte spolu niečo, čo vás bude baviť. Či už si pozriete spolu film a následne sa o ňom porozprávate, alebo si zahráte spoločenskú hru, výber je už skutočne len na vás.

5. SPIEVAJ SI

Nie, nemusíš mať hlas ako Celine Dion, aby si sa odvážil doma zaspievať si. Na uvoľnenie napätia ti výborne padne zanôtiť si pár veselých tónov. Ak sa chceš pri takomto speve aj modliť, pusti si k tomu nejakú radostnú chválovú pieseň. Aj keď ti nie je do spevu a máš ťažký čas, aj napriek tomu spievaj a chváľ Nebeského Otca za to všetko, čo ti už dal a čo ti dáva.

Vyspievaj mu svoje ťažkosti a bolesti, ale nezabudni mu spievať aj v radosti. Inšpiruj sa takými osobami ako bol napr. kráľ Dávid, alebo svätý František z Assisi, ktorí mali k hudbe a spevu blízko. Aj oni zažívali ťažkosti v živote a vo viere, no napriek všetkému, čo sa v ich živote udialo, alebo naopak neudialo, svojím spevom stále volali na Boha a všetko mu takýmto spôsobom odovzdávali.

6. VENUJ SA SVOJIM KONÍČKOM

Určite vo svojom harmonograme nemáš veľa času nazvyš, ale len čo nájdeš pár voľných minút, venuj ich niečomu čo ťa baví. Koníčky a záľuby mnohým ľuďom pomáhajú byť viac v radosti a dobrej nálade. Niekto si dokáže úžasne oddýchnuť pri ručných prácach, iný má zase radšej šport, ďalšiemu stačí obyčajná prechádzka v tichej prírode.

Už čokoľvek to je, venuj svojmu koníčku aspoň kúsok času počas týždňa. Vzorom pri napĺňaní svojich koníčkov nám môžu byť aj mnohé veľké osobnosti – ako napr. sv. Ján Pavol II., ktorý mal počas svojho života veľkú záľubu k divadlu – počas svojho života napísal viacero divadelných hier. A určite uvidíš, že vďaka týmto “správnym koníčkom” bude aj tvoje srdce oveľa viac radostné.

7. VYROZPRÁVAJ SA

Nie je nič horšie, ako svoje ťažkosti a starosti dusiť sám v sebe. Prekonaj samého seba a choď s pravdou von. Predlož svoje ťažkosti najprv tomu najbližšiemu – svojmu Bohu. Povedz mu otvorene o tom, kto ťa nahneval, bez servítky mu porozprávaj ako sa cítiš, čoho sa bojíš a čo ťa trápi. Uvidíš, že takáto otvorená modlitba ti prinesie veľkú úľavu spojenú s radosťou.

Ak aj napriek tomu cítiš, že ťa dané veci naďalej trápia, zver sa so svojimi ťažkosťami blízkemu, ktorému dôveruješ – manželovi, manželke, priateľovi, priateľke, kňazovi, duchovnému vodcovi. Uvidíš, že aj napriek ťažkostiam, obyčajné “vyrozprávanie sa” ti prinesie novú radosť do života.

KRÁČAJME V RADOSTI

Aj keď život nie je vždy jednoduchý, rozhodnime sa pre radosť. Na záver sa nechajte inšpirovať citátmi svätcov o pravej radosti:

“Svätý, ktorý je smutný, je smutný svätý.” 

sv. Terézia z Avily

“Keď sa tešíš, otváraš srdcia, keď nariekaš, zatváraš ich. Boh je Bohom radosti. Radosť je teda pravým postojom nábožného človeka.”

sv. František Saleský

“Radostná myseľ posilňuje srdce a dáva vytrvalosť v dobrom.” 

sv. Filip Neri

 “Radosť otvára srdce, smútok ho zatvára.”

sv. František Saleský 

“Radosť, ak sa o ňu s niekým nedelíme, vysychá a vyprcháva.”

sv. Ján Pavol II.

“Majte radostnú vyrovnanosť, nech sa deje, čo sa deje”

sv. Terézia z Avily

 “Nasledujme našu Matku Pannu Máriu. Choďme v jej spoločnosti s radosťou po rovných i nerovných cestách, ktorými nás vedie náš Spasiteľ. 

sv. František Saleský