24. ročník festivalu Verím Pane vytvorí opäť domov

20130724192-300x199-9289985Doma je doma!“ – už tradičné motto najstaršieho gospelového festivalu na Slovensku bude sprevádzať jeho organizátorov, dobrovoľníkov, muzikantov a v neposlednom rade návštevníkov 24. ročníka Verím Pane, ktorý sa bude konať v dňoch 15. – 20. júla 2014 v Námestove. „Našou snahou je vytvoriť spolu jednu obrovskú festivalovú rodinu, v ktorej sa každý môže cítiť doma“, vysvetľuje Juraj Drobný, rímskokatolícky kňaz, zakladateľ a spoluorganizátor festivalu.

Návštevníci Verím Pane sa môžu tešiť na koncerty slovenských hudobných skupín Credo, Sima Martausová, Križiaci, 30tri, The Elements, Felice, 4Others, Cukor a soľ, Lámačské chvály a ďalších. Českú scénu zastúpi kapela Hrozen. Priaznivcom „tvrdšej“ kresťanskej muziky zahrajú Služobníci najvyššieho, El Roi či Metanoja.

Organizátori tento rok mysleli aj na detského diváka. Námestovský amfiteáter navštívi škriatok FÍHA TRALALA. Fanúšikovia tanečného divadla ATak budú môcť zhliadnuť v sále Domu kultúry ich najnovšie predstavenie s názvom ECCE HOMO.

Od stredy, 16. 7. 2014 do soboty nebudú chýbať tvorivé dielne, prehliadka dokumentárnych filmov s názvom Pilgrimfest a ďalší sprievodný program. Účastníci sa môžu prihlasovať na tvorivé dielne prostredníctvom elektronického formulára zverejneného na oficiálnej webstránke festivalu: www.verimpane.sk. Na Verím Pane 2014 sú pripravené dielne: Dramatická tvorba, Scénický tanec, A capella, Aranžovanie kvetín, Tvorivý ateliér, Popletené nite, Práca v kapeleGospelfoto.sk. V rámci sprievodného programu vo vestibule Domu kultúry vytvorili organizátori priestor pre výtvarné aktivity detí s názvom Detský tvorivý kútik. Sprievodný program zahŕňa aj interaktívnu prezentáciu nových aj starých známych eRko tancov a obľúbené spoločenské hry.

Neodmysliteľnou súčasťou festivalu Verím Pane je aj duchovný program. Pre návštevníkov, dobrovoľníkov ale aj účinkujúcich je pripravená aj duchovná obnova, duchovné poradenstvo a spevy z Taizé. Festivalové sväté omše v kostole budú spestrené hudobným doprovodom spevokolov Musicum, Fortuna, Mládežnícky zbor z Dolného Kubína a ďalších. Na záverečnej nedeľnej festivalovej svätej omši na amfiteátri zaspieva Námestovský mládežnícky zbor.

Juraj Drobný opisuje jedinečnosť festivalu nasledovne: „Muzikanti a lektori bez nároku na honorár. Organizátori obetujúci svoje dovolenky či časť prázdnin. Helperi a účastníci festivalu znášajúci pohodlie i nepohodlie počasia a tvrdosť karimatiek a často i studenú vodu v sprchách. Námestovci viac či menej akceptujúci festivalový ruch. Nedokážem povedať, čím všetkým mi to päťdňové festivalovanie na Oravskej priehrade je. Jednoducho – som tam doma. A myslím, že nielen ja.

Hudobný festival Verím Pane sa konal prvýkrát v roku 1990 v Horných Kočkovciach z iniciatívy vtedajšieho mladého správcu farnosti Horné Kočkovce – Juraja Drobného. V rokoch 1994 – 1996 bolo miesto konania Považská Bystrica. V roku 1997 sa nekonal a od roku 1998 sa koná v Námestove pri Oravskej priehrade.

Daniel Gašpierik