15 skrytých príznakov rakoviny, ktoré by ste nemali ignorovať. Čím skôr sa o rakovine dozviete, tým je väčšia šanca na uzdravenie.

priznaky-rakoviny

Ľudia, ktorí už mali rakovinu v rodine, by si mali dávať ešte väčší pozor. Odporúčame sa poradiť s lekárom alebo špecialistom, ktorý vám zistí všetky informácie o preventívnych opatreniach. Najideálnejšie by bolo požiadať o genetické testy, ktoré vám prezradia mieru rizika vzniku rakoviny.

Medzitým, než si zariadite všetko potrebné, máme pre vás zoznam príznakov rakoviny, ktoré vám pomôžu k jej včasnému odhaleniu.

Čím skôr sa o rakovine dozviete, tým máte väčšiu šancu na uzdravenie.

Príznaky a symptómy rakoviny

Aj keď príznaky rakoviny závisia od určitej miery od umiestnenia a fázy, mnoho typov rakoviny má veľký počet príznakov. Bohužiaľ mnohí ľudia sú si týchto príznakov vedomí, avšak ich ďalej neriešia a myslia si, že ich stav je normálny. Uvádzame vám 15 najčastejších varovných príznakov rakoviny, ktoré ľudia často ignorujú.

1. Hrčky

Nárast nových hrčiek alebo zmena starých, ktoré sa rozrástli sú dostatočný dôvod pre konzultáciu s lekárom. Tento príznak môže indikovať niekoľko typov rakoviny.

2. Bolesť pri močení

Neobvyklé časté močenie, ktoré sprevádza bolesť, môže byť prejavom rakoviny prostaty alebo močového mechúra. Ihneď sa poraďte so špecialistom, pokiaľ vás tento problém trápi už dlhšiu dobu.

3. Zmena stolice

Pokiaľ zaznamenávate neobvyklé zmeny vo vašej stolici v podobe najmä častých hnačiek alebo naopak zápchy, poraďte sa so svojim lekárom. V tomto prípade sa môže jednať o rakovinu zažívacieho traktu. Ďalším príznakom tejto rakoviny je bolesť v brušnej oblasti.

4. Zlé trávenie

Vzhľadom k tomu, že problémy s trávením sú pomerne bežné, patrí tento príznak medzi najčastejšie ignorované. Pokiaľ trpíte tráviacimi problémami, môže to byť príznakom rakoviny hornej časti tráviaceho traktu. Zvlášť zvýšte pozornosť ak je to v kombinácii s problémami s prehĺtaním a neustálymi bolesťami v žalúdku.

5. Vyrážky

Nepekne vyzerajúce a bolestivé vyrážky,môžu byť príznakom rakoviny kože,v prípade podľa miesta objavenia aj rakoviny ústnej dutiny a genitálii. Ak tieto vyrážky pretrvávajú dlhšiu dobu, obráťte sa na svojho lekára.

6. Kožné zmeny

Jedným z najčastejších príznakov rakoviny je výskyt kožných vriedkov žltej alebo červenej farby. Častým prejavom je taktiež ztmavnutie kože. Nie každá zmena pokožky má spojitosť s rakovinou, ale aj napriek tomu je vhodné navštíviť kožného lekára, aby ste túto možnosť vylúčili.

7. Bolesť

Pretrvávajúca bolesť v časti tela, ako sú chrbát alebo hlava, môže byť znamenám rôznych chorôb, vrátane rakoviny. Pokiaľ trpíte akýmkoľvek typom chronickej bolesti, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

8. Neobvyklé lymfatické uzliny

Okamžite navštívte svojho lekára, pokiaľ sa u vás vyskytnú náhle opuchy lymfatických uzlín, ktoré sú sprevádzané bolesťou alebo dokonca nevoľnosťou.

9. Krv

Pokiaľ zistíte, že máte krv v moči alebo v stolici, či vykašliavate krv, neváhajte a ihneď informujte o tomto stave svojho lekára. Krvácanie ja častým príznakom rakoviny.

10. Neobvyklý rast vlasov

Ďalším spoločným a veľmi zvláštnym príznakom rakoviny je neobvyklý rast vlasov.

11. Horúčka

Tento príznak súvisí s rakovinou imunitného systému. Avšak prítomnosť horúčky je príznakom rady ďalších ochorení. Ak vás často trápi horúčka bez iných príznakov vyhľadajte lekársku pomoc. Horúčka je v krajných prípadoch prejavom šírenia rakoviny do ďalších orgánov v tele.

12. Kašeľ

Trvalý a chronický kašeľ spolu s opuchmi krku, je príznakom rakoviny dýchacích ciest, vrátane rakoviny pľúc a rakoviny hrdla. Ak sa dlhšie nemôžete zbaviť kašľa, informujte svojho lekára.

13. Zmena veľkosti pieh a znamienok

Pokiaľ ste si všimli akékoľvek neobvyklé zmeny vo veľkosti, farbe alebo tvaru aspoň jednej zo svojich pieh a znamienok, poraďte sa svojim kožným lekárom. Diagnostika môže odhaliť včas rakovinu a tým zvýšiť šancu na vyliečenie.

14. Strata váhy

Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti môže byť takisto príznakom rakoviny. Preto, keď začnete chudnúť bez zvláštneho úsilia, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom.

15. Únava

Chronický pocit únavy môže byť varovným signálom rakoviny. Tento pocit je prirodzenou reakciou imunitného systému, ktorý vám vysiela signál, že niečo nie je v poriadku. Okrem toho, môže dôjsť behom rakoviny k strate krvi, čo takisto vedie k únave. Pokiaľ trpíte chronickou únavou obráťte sa na svojho lekára.