12 signálov, že konzumujete oveľa viac cukru ako vaše telo dokáže zniesť.

Väčšina ľudí si myslím, že len diabetici majú problém s vysokou hladinou cukru v krvi. Nie je to však pravda. Každá osoba môže mať vysoký krvný cukor, pričom si vôbec nemusí všimnúť postupné poškodenie nervov, krvných ciev a orgánov, a v konečnom dôsledku vznik samotnej cukrovky.

V tomto článku vám prinášame 12 signálov, ktoré vás upozorňujú, že konzumujete oveľa viac cukru ako vaše telo dokáže zmetabolizovať a ten potom ostáva v krvi.

1) Konštantný hlad

Vysoká hladina cukru v krvi zabraňuje vstupu glukózy do buniek. Výsledkom je, že telo nedostáva energiu a opakovane žiada jedlo: je to začarovaný kruh.

2) Zvýšená únava

Pri vysokej hladine cukru v krvi nie je telo schopné správne ukladať a absorbovať glukózu. Energia sa používa neefektívne a bunky tela nedostávajú palivo, ktoré potrebujú. To všetko vedie k tomu, že človek sa často cíti unavený bez akéhokoľvek dôvodu.

3) Časté močenie

Ak je hladina cukru v krvi príliš vysoká, obličky nemôžu reabsorbovať tekutinu. Preto telo, ktoré sa snaží vyrovnať koncentrácii glukózy v krvi a v bunkách, rozpúšťa krv s intracelulárnou tekutinou, čím sa koncentrácia glukózy zníži na normálnu hodnotu. Výsledkom je časté močenie.

4) Sucho v ústach a nadmerný smäd

Sucho v ústach a silný smäd sú reakcie na silnú stratu tekutín. Hypotalamus, ktorý hodnotí úroveň dehydratácie a spôsobuje smäd, posiela zodpovedajúci signál do mozgu. Samozrejme, nemôžete odmietnuť piť, ale je lepšie, ak si vyberiete vodu alebo čaj bez cukru.

5) Strata váhy

S vysokou hladinou glukózy môžete schudnúť v krátkom čase, aj keď sú jedlá časté a obsahujú veľa kalórií. Je to niekoľko dôvodov:

– Strata tekutín v dôsledku častého močenia vedie k nízkej hladine tekutín v celom tele a vedie k strate hmotnosti.

– Ak je hladina inzulínu nedostatočná pre metabolizmus glukózy, telo prepne na spaľovanie tukov.

– Veľké množstvo moču pri vysokej hladine glukózy spôsobuje, že telo strávi viac kalórií. Týmto spôsobom sa telo pokúša odstrániť prebytok glukózy.

6) Infekčné choroby

Infekcie močových ciest a kvasinkové infekcie sa môžu objaviť u mužov i u žien. Oveľa častejšie sa však vyskytujú u žien s vysokým obsahom cukru a cukrovkou. Veľké množstvo cukru vytvára priaznivé prostredie pre reprodukciu kvasiniek a baktérií.

7) Suchá pleť

Suchá koža môže byť spojená s vysokou hladinou cukru v krvi z rôznych dôvodov:

– Nadmerné močenie dehydruje telo tak, že pokožka začne byť suchá.

– Problémy s kožou na nohách sú znakom aterosklerózy – stuhnutia a zúženia tepien a súbežného zníženia krvného obehu – ochorenia, ktoré sa často vyskytuje u diabetikov.

– Poškodené nervy môžu narušiť normálnu činnosť potných žliaz a ovplyvňujú rovnováhu medzi pokožkou a vodou.

8) Ťažkosti s koncentráciou

Vysoké hladiny cukru zabraňujú vnikaniu glukózy do mozgových buniek, takže mozog má problémy so získaním energie. To nepriaznivo ovplyvňuje rýchlosť myslenia a rozhodovania.

9) Rozmazané videnie

Rozmazané videnie je tiež dôsledkom dehydratačného účinku kvôli vysokej hladine cukru v krvi – ovplyvňuje aj bunky oka. V dôsledku toho sa deformujú a oko stráca schopnosť správne zaostriť.

10) Pomalé hojenie rán

K tomu dochádza v dôsledku poškodenia ciev kvôli vysokej hladine cukru. To vedie k zhoršeniu krvného obehu, najmä v končatinách, a nedostatočnej výživy tkanív.

11) Impotencia

Ťažkosti s erekciou môžu nastať aj na pozadí vysokej hladiny glukózy v krvi. Zdravá erekcia vyžaduje zdravé nervy, dobrý krvný obeh a správnu rovnováhu hormónov. Avšak prebytok cukru v krvi môže nepriaznivo ovplyvniť každý z týchto systémov.

12) Podráždenosť

Podľa výskumu sú ľudia s vysokým obsahom cukru viac úzkostliví, podráždení a majú sklon k depresii.

Mozog závisí od rovnakej ponuky glukózy a výrazné skoky jeho úrovne negatívne ovplyvňujú jeho prácu. V dôsledku toho sa naša nálada zhoršuje.

Cukor tiež ovplyvňuje vstrebávanie ďalšej živiny zodpovednej za náladu: chróm. Tento minerál je potrebný na udržanie stabilnej hladiny cukru v krvi, pretože inzulín, ktorý čistí glukózu z krvi, nemôže bez nej správne fungovať.

Zdroj: brightside