Za vašou únavou a chorobami sa skrýva prekyslené telo. Takto si ho odkyslíte!

Dosiahnutie zásaditosti v organizme sa stalo v poslednej dobe veľmi populárnou témou a je na to samozrejme veľmi dobrý dôvod. Pokiaľ ste dávali na hodinách chémie pozor, možno si spomeniete na to, aký je rozdiel medzi kyselinou a zásadou, alebo dokonca na definíciu hodnoty pH.

Hodnoty pH určujú kyslosť alebo zásaditosť vybranej látky. Škála pH má číselné rozpätie 0 až 14, pričom nižšie hodnoty sa považujú za kyslé a vyššie za zásadité.

Neutrálna hladina, teda ani kyslá ani zásaditá, sa na stupnici nachádza v blízkosti hodnoty 7.

Prečo je hodnota pH vlastne dôležitá?

Vedci už potvrdili, že kyslé prostredie sa spája s rýchlejším vývojom rakoviny v tele. Štúdie tiež ukázali, že prekyslený organizmus je naviac náchylný na ochorenia ako artritída, rakovina a kardiovaskulárne choroby.

Naviac, ľudia u ktorých nie je hladina pH vyrovnaná, nedokážu využiť všetko čo im zdravá strava ponúka. To v končenom dôsledku vedie k vyčerpanosti.

Mnoho štúdií už upozorňovalo aj na to, že pokiaľ máte kyslé pH, zvyšuje sa tým riziko nasledujúcich ochorení:

– cukrovka typu 2

– kardiovaskulárne choroby

– obezita

– chronická únava

– rakovina

Zásadité hodnoty pH sa naopak spájajú so zlepšením pamäti, znížením bolesti, nižšieho rizika krvného tlaku a mozgovej príhody. Hladiny pH majú vplyv aj na zdravie kosti. Vedci tvrdia, že zásadotvorné potraviny môžu dokonca zlepšiť hustotu kostí.

Čo spôsobuje nerovnováhu pH?

Pozreli ste sa už niekedy na to, aké množstvo chemikálii konzumujete? Látky ako aspartam, fosfor, koféin či mnohé ďalšie, ktoré nájdete na etiketách potravín, najmä sladkých limonádach, spôsobujú prekyslenie organizmu.

Deň čo deň doslova bombardujeme svoje tela jedmi. Oblečenie, ktoré nosíme, ručníky, ktorými sa utierame, chemikálie na čistenie podláh, atď. – sme v tom namočení až po uši.

Najväčším vinníkom je však aj tak naša strava. Napchávame sa fast foodmi, rafinovanými cukrami, živočíšnymi produktmi, spracovanými potravinami. Taktiež tomu neprispieva ani sedavý spôsob života

Teraz budete možno trochu prekvapení, ale aj príliš mnoho cvičenia a najmä kardia môže viesť k poklesu hladiny pH, pretože to prispieva k zvýšeniu stresu v organizme.

Jak dostať hladinu pH do normálu?

Nasledujte týchto 5 tipov pre optimalizáciu hladiny pH.

1. Adekvátny príjem horčíka

Väčšina lekárov sa zhodne na tom, že takmer väčšina populácie trpí chronickým nedostatkom tohto dôležitého minerálu. Horčík je obzvlášť nevyhnutný pre ženy, pretože pomáha telu spracovať kalcium a tak chráni pred osteoporózou. Je takisto jedným z hlavných činiteľov ovplyvňujúcich vyrovnávaciu schopnosť organizmu regulujúcu hladinu pH.

Medzi potraviny bohaté na horčík patrí avokádo, mandle, kešu, oriešky a špenát.

2. Obmedzte príjem cukru

Okrem toho, že cukor je jedna z najkyslejších potravín, ktoré konzumujeme, oslabuje našu imunitu a rovnako schopnosť udržať si požadovanú váhu. Pokiaľ nahradíte biely cukor viac alkalickými sladidlami, napríklad Stéviou, zaregistrujete okamžité zmeny. Tie sa budú týkať nielen vyrovnania pH, ale aj ustálenia hladiny cukru v krvi,

3. Pridanie enzýmov do stravy

Pokiaľ je organizmus prekyslený, dokáže spôsobiť poriadny zmätok v tráviacich enzýmoch v tenkom čreve. Oslabí sa tým schopnosť nášho tela spracovať potraviny a získavať z nich všetky živiny. To môže viesť k poruchám metabolizmu, príbytku na váhe a cukrovke.

Opätovným zaradením enzýmov do stravy, najmä bromelain a papain, vytvoríte vo svojom organizme ideálne prostredie pre zásadité ovocie a zeleninu. Tie potom dokážu v tele urobiť hotové zázraky.

4. Pitie vody s citrónom

Citrón je to najzásaditejšie ovocie, aké máte k dispozícii (je síce kyslé, ale keď zreaguje s tráviacimi enzýmami, mení sa na zásadité). Voda je zase absolútny základ pre potlačenie vedľajších účinkov kyslého kofeínu, sladkých nápojov a čaju. Pomáha takisto prečistiť obličky.

Pokiaľ začnete deň pohárom vody s citrónom a budete jej behom dňa piť dostatok, poskytnete svojmu telu vhodné zásadité prostredie.

5. Nahradenie mäsa zeleninou

Väčšina typu mäsa je dobrá pre vyrovnanie stavu minerálov v našom tele, pretože mäso obsahuje zinok a draslík. Tieto dve látky pomáhajú nášmu telu udržiavať získané minerály.

Zároveň je však mäso kyslé a mnohí  nás ho jedia viac ako je nutné. Nechajte ho preto na mieste, ktoré mu patrí, a radšej jeho množstvo nahraďte zeleninou alebo celozrnnou prílohou.

Zároveň by ste mali zabudnúť na stres! Snažte sa ho obmedziť preto prispieva k prekysleniu. Kvalitný spánok, cvičenie a relaxácia dokážu s našim telom a duchom úplné zázraky. Budenie v noci v rovnakom čase môže dostatočný spánok narušiť, preto je dôležité dbať na uvoľnenie pred spaním.

Zdroj: How To Balance Your pH Levels and Find Out if You are Too Acidic