Aspartám – škodlivosť, zloženie, čo je to, jed?

Aspartám je umelé sladidlo, ktoré je zložkou mnohých potravín a nápojov. Okolo tejto látky sa počas rokov vyplavilo mnoho otázok. Na jednej strane sa človek dočíta, že aspartám je úplne bezpečný, na druhej strane by zistil, že je to jed. Je naozaj aspartám, jedno z najviac testovaných umelých sladidiel, škodlivinou? Alebo nie je treba robiť si starosti s jeho konzumáciou?

Diskusia o aspartáme sa vedie už desaťročia. Niekto tvrdí, že ide o nebezpečný toxín, ďalší tvrdia, že je neškodný. Kontroverzia okolo aspartámu súvisí s jeho potenciálnymi zdravotnými rizikami. Niektorí ľudia si myslia, že aspartám môže spôsobovať choroby.

Čo je to aspartám

Aspartám (E951) je umelé sladidlo, ktoré sa od konca 20. storočia používa v potravinách a nápojoch ako náhrada cukru. Skladá sa z dvoch aminokyselín, kyseliny asparágovej a fenylalanínu, v kombinácii s metanolom. V tele sa premení na tieto tri látky. Je 200-krát sladší ako cukor a zvyčajne sa používa v nízkokalorických potravinách a nápojoch. Pomáha znížiť množstvo skonzumovaného cukru.

Chemické zloženie sladidla aspartámu

Aspartám sa skladá z fenylalanínu, ktorý je esenciálnou aminokyselinou. To znamená, že je potrebný pre ľudské zdravie, ale vo veľkých množstvách môže byť toxický. Ďalšia zložka sladidla aspartámu, kyselina asparágová, je tiež aminokyselina, ale pre ľudské zdravie nie je nevyhnutná.

Tretia zložka aspartámu, metanol, je toxická chemická látka, ktorá sa nachádza v mnohých potravinách a nápojoch. Množstvo metanolu v aspartáme je však veľmi nízke a nepredstavuje žiadne zdravotné riziko.

Kyselina asparágová v aspartáme

Kyselina asparágová je zodpovedná za sladkú chuť umelého sladidla, pretože je približne 200-krát sladšia ako bežný cukor. Je to neesenciálna aminokyselina, čo znamená, že sa prirodzene vytvára v tele. Nemusí sa teda získavať zo stravy. Nachádza sa v mliečnych výrobkoch, mäse a strukovinách.

Kyselina asparágová bola skúmaná pre jej potenciálne prínosy pre zdravie. Štúdie naznačili, že môže zlepšovať kognitívne funkcie, znižovať únavu, znižovať riziko depresie a dokonca zvyšovať tvorbu testosterónu. Na úplné pochopenie zdravotných prínosov kyseliny asparágovej je treba ďalšie skúmanie.

Fenylalanín v aspartáme

Fenylalanín je esenciálna aminokyselina – v tele sa prirodzene nevytvára a musí sa teda prijímať stravou. Nachádza sa v širokej škále potravín vrátane mliečnych výrobkov, mäsa, vajec a niektorých druhov ovocia a zeleniny.

Konzumácia fenylalanínu z aspartámu sa spája s viacerými potenciálnymi zdravotnými prínosmi. Je dôležitý pre normálnu funkciu mozgu a nervov, a pomáha produkovať dôležité chemické látky v tele, ako sú dopamín, noradrenalín a adrenalín.

Štúdie ukázali, že môže byť prospešný pri znižovaní príznakov depresie, zlepšovaní kognitívnej výkonnosti a znižovaní chuti do jedla. Môže pomôcť zlepšiť svalovú silu a vytrvalosť. Okrem toho môže fenylalanín pomôcť znížiť príznaky poruchy pozornosti/hyperaktivity (ADHD).

Fenylketonúria a aspartám

Jedným z potenciálnych zdravotných rizík spojených s aspartámom je jeho požívanie pri fenylketonúrii (PKU). PKU je zriedkavá genetická porucha, ktorá ovplyvňuje schopnosť organizmu spracovať aminokyselinu fenylalanín.

Keďže je aspartám tvorený aj fenylalanínom, ľudia s PKU musia byť opatrní a vyhýbať sa konzumácii tohto sladidla. Po požití aspartámu môže u nich dôjsť k nadbytku fenylalanínu v tele, čo vedie k vážnym zdravotným problémom. Pri PKU môže byť aspartám jedom.

Metanol v aspartáme

Metanol je bežnou zložkou mnohých potravín a nápojov vrátane aspartámu. Je to druh alkoholu, ktorý vzniká fermentáciou organických látok a dodáva výrobkom sladkú chuť. Hoci sa v malých množstvách považuje za bezpečný, dlhodobé vystavenie vysokým hladinám metanolu môže byť pre ľudí a zvieratá toxické.

Množstvo metanolu sa v potravinách a nápojoch prísne reguluje. Aspartám, v ktorom sa metanol nachádza ako vedľajší produkt výrobného procesu, je bezpečný a na používanie schválený.

Aspartám sa skladá z kyseliny aspartámovej, fenylalanínu a metanolu.

Množstvo toxických látok z aspartámu je v potravinách a nápojoch ochutených umelým sladidlom oproti obyčajným potravinám zanedbateľné. Pre porovnanie môže poslúžiť paradajkový džús, ktorý v množstve približne 350 ml obsahuje 107 mg metanolu. Oproti tomu nápoj v rovnakom množstve osladený aspartámom obsahuje 18 mg metanolu.

Vedľajšie účinky aspartámu – spôsobuje aspartám rakovinu?

S konzumáciou tohto umelého sladidla sú spojené hlásenia vedľajších účinkov. Ľudia sa obávajú rakoviny z aspartámu a mnohých iných ochorení. Uvedené príznaky z nadmerného užívania aspartámu sú rôzne:

 • bolesti hlavy
 • nevoľnosť
 • závraty
 • únava
 • alergické reakcie

Aspartám rakovinu nespôsobuje. Bol testovaný v mnohých štúdiách, z ktorých ani jedna nepotvrdila riziko rakoviny z užívania aspartámu.

Aspartám – jed alebo neškodné sladidlo?

Aspartám je schválený na používanie v približne 100 krajinách sveta. Hoci sa považuje za bezpečný na konzumáciu, niektorí ľudia po jeho konzumácii hlásia vedľajšie účinky. Pravdou je, že aspartám nie je ani jed, ani škodlivina. Používa sa v mnohých výrobkoch, a to vrátane diétnych limonád a iných potravín bez cukru.

Početné štúdie nepreukázali žiadnu súvislosť medzi aspartámom a niektorým z ochorení. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA, vládna agentúra USA) určil na základe mnohých štúdií, že aspartám je bezpečný na konzumáciu v množstvách, ktoré sa nachádzajú v potravinách a nápojoch.

Potraviny s aspartámom či bez aspartámu

Škodlivosť aspartámu nebola dokázaná. Môže naopak dobre poslúžiť. V porovnaní s inými bežnými sladidlami, ako sú fruktóza a sacharóza, má aspartám najnižší obsah kalórií, preto má význam pri chudnutí. Je vhodný pre ľudí, ktorí si striktne počítajú kalórie.

Aspartám je v potravinách označený ako E951, APM alebo Aspartame. Bežne sa vyskytuje v potravinách, ktoré sú vyrábané bez cukru, ale sú napriek tomu sladké. Tieto výrobky sú teda vhodné napr. pre ľudí, ktorý chcú znížiť svoju váhu. Aspartám sa nachádza v mnohých obľúbených nápojoch s označením Zero sugar (bez cukru), napr.:

 • Fanta (rôzne príchute)
 • Sprite
 • Cola-Cola
 • Pepsi

Sú aj iné potraviny obsahujúce aspartám. Žuvačky, cukríky a pod. sú len niektoré z príkladov. Tiež nesú označenie bez cukru. Aspartám v žuvačkách možno nájsť napríklad u:

 • žuvačky Airways
 • žuvačky Orbit
 • cukríky Halls
 • cukríky Bon Pari

Sladidlo aspartám je častou a užitočnou ingredienciou výrobkov bez cukru, ktoré ľudia neraz uprednostnia pred ocukrenými potravinami. Škodlivosť aspartámu je štúdiami vylúčená a pri konzumácii nemusí robiť starosti.

Aspartám je vhodnou náhradou cukru v nízkokalorických potravinách a nápojoch.

Aspartám pri chudnutí – pomôže aspartám v potravinách?

Sladidlo aspartám je vhodná alternatíva cukru. Vďaka svojej sladkej chuti a nulovému obsahu kalórií sa stáva čoraz populárnejším pri redukcii váhy. Štúdie ukázali, že aspartám môže pomôcť pri chudnutí kontrolou hladu. Keďže aspartám neobsahuje žiadne kalórie, môže sa používať namiesto sladidiel ako je cukor a med, čo pomáha znížiť celkový príjem cukrov zo stravy.

Bezpečné sladidlo

Celkovo je aspartám bezpečné a účinné sladidlo, ktoré sa môže používať vo väčšine potravín a nápojov bez nejakého rizika. Má oveľa menej kalórií ako iné bežné sladidlá, takže je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú znížiť svoj kalorický príjem. Rovnako je vhodný pre ľudí, ktorí potrebujú diabetickú diétu.

Na záver o sladidle E951 – aspartáme

Aspartám sa považuje za bezpečný a jeho používanie v potravinárskych výrobkoch je roky schválené. Bezpečne sa používa už viac ako 30 rokov a je jednou z najštudovanejších zložiek potravín.

Umelé sladidlo aspartám sa často používa v diétnych výrobkoch, a tak môže pomôcť pri chudnutí. Jeho využívanie znižuje príjem kalórií. Tiež môže pomôcť znížiť chuť na sladké. Nedá sa hovoriť o škodlivosti. Aspartám je užitočným nástrojom na redukciu váhy.

Aspartám bol podrobne preskúmaný a jeho chemické zloženie nie je považované za škodlivé. Aj napriek malému obsahu toxickej látky je aspartám v množstve, v ktorom sa nachádza v potravinách a nápojoch, neškodný. Riziko predstavuje pre vybrané skupiny ľudí s ochorením fenylketonúria.