Vyťažte zo spätnej väzby maximum

Streda, 16. Máj 2013, 00:12, Zverejnil

Spätná väzba, rovnako ako sprchovanie, nie je trvalá.

Je to niečo, čomu by ste sa mali venovať pravidelne.“

(Zig Ziglar)

13-3-0722_ask-feedback-multiple-bosses_485x340-2535043

Vo chvíli, keď začnete naplno pracovať na svojich cieľoch, spúšťate reakcie okolia na vaše činy. Spúšťate potrebu ľudí vyjadrovať sa k tomu, čo podnikáte. Budete počúvať názory iných, ľudia budú mať potrebu poukazovať na to, či idete alebo naopak nejdete správnym smerom. Budú vyjadrovať svoj súhlas a nesúhlas. Jednoducho povedané, pripravte sa na to, že budete na svoje konanie dostávať spätnú väzbu.

Spätná väzba je balík cenných údajov, ktorý vám pomôže stále korigovať vašu cestu vpred. Veľa sa o sebe dozviete, osvojíte si znalosti, zdokonalíte schopnosti, postoje a vzťahy. Až spätnú väzbu dostanete, musíte byť ochotní s ňou pracovať. Načúvajte spätnej väzbe, ohlasom, tomu, čo vám ľudia hovoria, ale vnímajte takisto svoj vnútorný hlas.

Na ceste za svojimi cieľmi, sa pravdepodobne stretnete s dvoma druhmi spätnej väzby – negatívnou a pozitívnou. Zatiaľ čo pozitívna spätná väzba nám lichotí a robí nášmu egu dobre, negatívnu nemáme v obľube a neradi ju počujeme.  Avšak pozor, aj v negatívnej spätnej väzbe je rovnaké množstvo užitočných údajov ako v pozitívnej spätnej väzbe.Negatívnu spätnú väzbu treba vnímať ako niečo, čo vás posilní, čo vám dá príležitosť zlepšiť sa. Je to informácia o tom, kde a ako môžete zlepšiť to, čo robíte. Zlepšiť seba, svoje chovanie či svoje konanie. Z kritiky sa dozviete, ako pôsobíte na svoje okolie. Ak vás niekto kritizuje, neznamená to, že vás nemá rád. Pozitívna spätná väzba vedie k posilňovaniu uvedeného správania.

Na jednej strane vám ľudia budú spätnú väzbu dávať sami od seba (najmä kritiku plnú emócií)  a na strane druhej by ste mali o ňu žiadať. Nebojte sa žiadať o spätnú väzbu. Mnohí ľudia vám ju nedajú sami od seba, pretože vás nechcú zraniť, boja sa vašej reakcie. Nebojte sa toho, čo budete počuť. Je lepšie pravdu poznať, pretože len tak s „tým“ niečo môžete robiť. Privítajte spätnú väzbu s otvorenou náručou. Využite ju a vyťažte z nej maximum.

Ako vyťažiť maximum zo spätnej väzby:

  1. Naučte sa vnímať spätnú väzbu ako informáciu. Prestaňte ju brať osobne. Naučte sa nevnímať ju ako kritiku, ale ako informáciu, ktorá vám má pomôcť upravovať svoju cestu k cieľu a dosiahnuť ho.
  2. Nereagujte na spätnú väzbu hneď, a najmä nie hnevom a zápornou emóciou na niekoho, kto vám ju poskytol.
  3. Premýšľajte o tom, čo ste počuli. Overte si čo je na kritike pravdivé aj u iných ľudí, na ktorých vám záleží.
  4. Ak nerozumiete, čo „dávajúci“ spätnou väzbou presne myslel, vyjasnite si to,požiadajte o vysvetlenie. Ujasnite si, čo kritikou partner sleduje, resp. čo chce dosiahnuť.
  5. Spýtajte sa presne, čo by malo byť inakAko si „dávajúci“ predstavuje zlepšenie.
  6. Rozhodne sa netvárte, že ste žiadnu spätnú väzbu nepočuli, neignorujte ju, táto reakcia vás k cieľu nedovedie.
  7. Vyhnite sa argumentácii. Nezamietajte ponúkané, ani sa neospravedlňujte.
  8. Vnímajte spätnú väzbu ako niečo veľmi cenné, čo vám môže zmeniť život.
  9. Poďakujte za spätnú väzbu, za to, že „dávajúci“ vám venoval čas a povedal vám, ako niečo vidí alebo cíti, za to, že sa s vami podelil o názor.
  10. Hľadajte v spätnej väzbe vzorce chovania. Najmä ak rovnakú spätnú väzbe dostávate od viacerých ľudí.
  11. Či je kritika neoprávnená, môžete rozhodnúť až vtedy, keď ste si ju vypočuli apochopili, čo mal „dávajúci“ na mysli. Pokojne odmietnite to, čo z vášho hľadiska nie je pravda, odvolávajte sa na fakty.
  12. Ak je spätná väzba nekonštruktívna, neoprávnená a nevecná, rozhodnite sa, či budete vôbec na ňu reagovať. Nestrácajte čas. Pod vplyvom emócií nič nevyriešite.

Teším sa na vašu spätnú väzbu: .