Výborný kurkuma recept

kurkuma-mlieko

Zlaté mlieko je nápoj, ktorý v posledných mesiacoch spôsobil v západnom svete doslova revolúciu. Elixír zdravia, ktorý poznajú niektoré civilizácie už tisícky rokov dnes zažíva renesanciu. Prečo je taký výnimočný a aké má vlastne kurkuma účinky?

Zlaté mlieko a aké má kurkuma účinky?

Základnou zložkou nápoja zlaté mlieko je korenie kurkuma. Vďaka špecifickým látkam v koreni a listoch má kurkuma krásne zlatisté sfarbenie, no okrem farby je však omnoho dôležitejšie jej zloženie a taktiež to, aké má kurkuma účinky, vďaka ktorému radíme kurkumu medzi takzvané superpotraviny.

Hlavnou zložkou kurkumy je kurkumín – látka, ktorá dokáže zastaviť rast nádorov a dokonca predchádza a účinne lieči zákerné druhy rakoviny akými je rakovina kože, hrubého čreva či prostaty. Kurkuma má okrem iného aj silné protizápalové a antibakteriálne účinky a v ajurvédskej medicíne sa odpradávna používala na liečbu infekcií a zápalov.

Dokonca, dnes už aj západná medicína vo veľkom využíva silné antioxidačné účinky kurkumy v boji proti nebezpečným voľným radikálom spôsobujúcim rakovinu a množstvo iných závažných zdravotných problémov. Tiež dokáže uľaviť pacientom trpiacim chronickými bolesťami kĺbov a svalov.

V dnešnej dobe je kurkuma významným predmetom záujmu vedeckého skúmania vďaka jej vplyvu na spomalenie Alzheimerovej choroby. Zistilo sa totiž, že kurkuma dokáže výrazne spomaliť vývoj demencie a zlepšenie stavu pacientov s týmto ochorením.

Z preventívneho hľadiska chráni toto korenie náš mozog pred degeneratívnymi ochoreniami a prispieva k lepšej funkcii pamäte a pozornosti.

Kurkuma recept na zlaté mlieko

Viete, prečo je kurkumové mlieko považované sa skutočne zázračný nápoj? Je tomuto tak preto, pretože kurkuma najlepšie účinkuje v kombinácii s tukom – najčastejšie s kvalitným mliekom a kvalitným olejom. Výhodnú kúpu mlieka môžete nájsť napríklad cez potravinové letáky, prípadne cez konkrétnu rubriku mlieko akcia.

Kurkuma recept na zlaté mlieko je tiež ideálny pri boji s obezitou. Obnovujúce účinky kurkumového mlieka sa prejavia priaznivo na zdraví pečene. Pomáha čistiť ju od tuku, odpadových látok a podporuje rýchlejšiu obnovu pečeňových buniek

Pri chemoterapii alebo rádioterapii je tento nápoj vynikajúci ako podporná liečba, ktorá pomáha regenerovať organizmus a zastavuje rast nádorových buniek.

Na kurkuma recept na zlaté mlieko potrebujeme

  • 1 pohár mlieka – výhodnú ponuku mlieka môžete nájsť cez mlieko akcia
  • ½ lyžičky kurkumovej pasty
  • 1 lyžičku kokosového oleja
  • med a škoricu podľa chuti

Postup

Ak chcete ušetriť pri nákupoch, všetky suroviny pre prípravu môžete nájsť cez aktuálne letáky. Najdôležitejšími sú však výhodné ponuky cez letáky či už pre kurkumu alebo mlieko v akcii.

Najskôr pripravte kurkumovú pastu. Potrebujete na ňu 40 g prášku kurkumy a 150 ml vody.

Prášok nasypte do vody, premiešajte a nechajte zovrieť, Varte za stáleho miešania 8 minút, až kým zmes nezhustne.

Potom, čo je pasta hotová, nechajte zovrieť mlieko a potom ho zložte z plameňa (po zovretí ho ďalej nevarte).

Pridajte pastu, premiešajte a nechajte vychladnúť. Keď nápoj vychladne, pridajte olej a med.

Nápoj užívajte pred spaním.