Upchatá toaleta – prečo splachovať iba toaletný papier

V domácnosti môžu ľudí postretnúť kadejaké katastrofické scenáre a jedným z tých nepríjemnejších je rozhodne upchatá toaleta. Ako vlastne WC funguje, aké sú najčastejšie príčiny jeho upchatia a ako si s touto nehodou poradiť?

Prvé zmienky o splachovacích záchodoch pochádzajú z 25. storočia pred naším letopočtom, avšak moderný splachovací záchod, ako ho poznáme dnes, uzrel svetlo sveta až v roku 1886 v Londýne.

Princíp všetci poznajú z praxe. Použitím splachovacieho mechanizmu sa do misy pustí naraz veľké množstvo vody a pod jej tlakom sa odpad odvádza do kanalizácie cez odpadové rúry. A práve v rúrach potrubia vzniká problém s upchatím, keď sa to preženie s experimentovaním, čo ešte ten záchod dokáže “zjesť”. 

Čo robiť v prípade upchatia

Upchatá toaleta môže to byť nočná mora. Nie je to len veľká nepríjemnosť, ale môže to viesť aj k veľkým vodovodným problémom, ak sa o ne človek nepostará správne.

Ak teda čelí upchatej toalete, najlepším postupom je okamžite konať. Najprv by mal skontrolovať zdroj upchatia. Najčastejšou príčinou upchatia toalety je spláchnutý predmet, ktorý spláchnutý byť nemal.

Toaletný papier a ľudský odpad by mali byť jediné predmety, ktoré sa spúšťajú do toalety. Treba sa uistiť, že nič iné nebolo spláchnuté. Je tiež možné, že upchatie je spôsobené nahromadením cudzieho materiálu v potrubí.

Pozor si treba dávať aj po upratovaní. Vedro so špinavou vodou môže obsahovať kúsky špiny alebo kamienky, ktoré sa ľahko v potrubí zaseknú.

Problém zvaný upchatý odpad

Okrem extrémnych prípadov, kedy sa v toalete našlo spláchnuté spodné prádlo, tričká či hračky, existujú aj všednejšie veci, o ktorých možno niekto nevie, že do záchodu vôbec nepatria.

Vatové tampóny, vatové tyčinky do uší, handry či dámske hygienické potreby sú často hlavnými príčinami nechceného upchatia potrubia. Zdanlivo ľahko rozložiteľné predmety môžu spôsobiť veľké problémy, a preto do záchodu rozhodne nepatria.

Problémy môže spôsobiť dokonca aj obyčajná papierová vreckovka, či utierka, nakoľko ich zloženie sa od toaletného papiera líši a nemuseli by sa v kanalizácii dobre rozložiť.

Reklamné letáky ani noviny do záchoda nepatria

Samotný toaletný papier je vytvorený špeciálne na účel, ktorému slúži. Po namočení sa rýchlo rozkladá a tým nespôsobuje v potrubí žiadne upchatia. Nie vždy tak tomu však bolo, v minulosti sa zvykli používať aj reklamné letáky, či noviny, s ktorými sa kanalizačné potrubie vysporiadava ťažšie.

Možno ste si teraz ktosi spomenul na dovolenku v niektorej prímorskej krajine, kde systém fungoval trochu inak. Napríklad v Turecku alebo Grécku sa zvyčajne použitý toaletný papier nesplachuje, ale vhadzuje sa do smetného koša, či špeciálnej nádoby.

Je to spôsobené tým, že ich kanalizačný systém s užšími rúrkami by sa toaletným papierom ľahko upchal, a preto volia radšej toto preventívne opatrenie.

Ďalšou častou príčinou upchatia sú vlasy. Tie by sa nikdy nemali splachovať do toalety, pretože môžu ľahko spôsobiť upchatie. Podobne by sa do odtoku nikdy nemal vylievať tuk a olej. Tieto predmety môžu po vychladnutí stuhnúť a vytvoriť upchatie.

Nakoniec môže byť problém v samotnej toalete – najmä ak sa zdá, že k upchatiu dochádza často. Splachovací mechanizmus môže byť chybný alebo misa môže byť zanesená minerálnymi usadeninami. V takom prípade je najlepšie zavolať odborníka, aby problém skontroloval a opravila.

Prevencia je lepšia ako odstraňovanie následkov a čistenie kanalizácie

Prevencia je najlepšou voľbou aj v našich zemepisných šírkach – jednoduchšie, ako riešiť čistenie kanalizácie, je snaha predísť prípadnej nehode a zbytočne neriskovať so splachovaním nevhodných predmetov, tj. všetkým okrem toaletného papiera.

V niektorých prípadoch pomôže iba prítomnosť odborníka.

Čo však robiť, ak sa toaleta predsa len z nejakého dôvodu zapchala? Tu je zopár tipov, ako sa s nehodou vysporiadať.

Najmenej drastické a prvou voľbou je určite použitie zvonu. S použitím sily sa vytvára podtlak, ktorý by mal pomôcť upchatému obsahu posunúť sa v potrubí.

Pokiaľ táto metóda nezabrala, avšak ešte stále nechce človek siahnuť po chemických produktoch, môže vyskúšať mechanické krtkovanie. Zrejme najlepšou voľbou je objednať si profesionálnu firmu, ktorá sa zaoberá čistením kanalizácie.

Prípadne sa dá ešte použiť inštalatérska pružina. Ide o niekoľkometrovú ohybnú pružinu, ktorá dotiahne naozaj hlboko a pomôže prečistiť veľkú časť potrubia. Pomáha dokonca aj pri upchatom odtoku v kuchyni.

Drastické metódy plné chémie

Ak sa inak nedá, pomocníkmi môžu byť aj spomínané chemikálie. Hydroxid sodný je látka, ktorá si poradí aj s naozaj ťažkými zaneseniami, avšak pri manipulácii s ním musí byť človek naozaj opatrný. Ide o silnú žieravinu. Menej riskantnou alternatívou je chemický krtko, ktorý si však poradí len s biologickým odpadom. Existuje niekoľko závažných dôvodov, prečo chemikálie radšej vynechať.

  • Žieravý účinok: Chemické čistiace prostriedky sa zvyčajne skladajú zo žieravých kyselín, ktoré môžu spôsobiť koróziu, poškodenie záchodového potrubia. Časom to môže viesť k oslabeniu potrubia, čo môže nakoniec viesť k nákladným vodovodným opravám.
  • Vplyv na životné prostredie: Používanie chemických čistiacich prostriedkov môže mať okrem možného poškodenia vodovodných zariadení aj negatívny vplyv na životné prostredie. Tieto chemikálie môžu preniknúť do podzemných vôd a môžu byť veľmi škodlivé pre miestne ekosystémy.
  • Ohrozenie zdravia: Mnohé chemické čistiace prostriedky obsahujú aj potenciálne nebezpečné látky, napríklad bielidlo. Tie môžu byť veľmi škodlivé pre deti a domáce zvieratá, preto je lepšie vyhnúť sa ich používaniu, ak je to možné.

Prírodné riešenia, ako je napríklad jedlá sóda a ocot, sú oveľa bezpečnejšie pre vodovod, šetrenie vody a životného prostredia.

Na záver možno povedať, že pri snahe o odblokovanie toalety je najlepšie vyhnúť sa používaniu chemických čistiacich prostriedkov. Nielenže sú potenciálne škodlivé pre celý kanalizačný systém a životné prostredie, ale môžu predstavovať aj zdravotné riziká.

Babské recepty na upchatý záchod

Ďalšou alternatívou môže byť babská rada – zmes sódy bikarbóny a octu, ktorú je potrebné zaliať vriacou vodou. Sú však známe prípady, kedy silná chemická reakcia týchto látok zapríčinila rozsiahle poškodenie keramickej misy, a preto s týmto domácim receptom radšej opatrne.

Nech už si človek vyberie ktorýkoľvek spôsob, upchatá odpadová rúra môže byť ozaj ošemetná skúsenosť. Netreba zabúdať, že najideálnejšie bude vyhnúť sa nepríjemnostiam obozretnosťou a do toalety, či už doma, na návšteve alebo na verejných zariadeniach, nehádzať nič, čo do nej nepatrí.

Výber dobrej toalety pre domácnosť

Človek sa rozhodol vylepšiť si kúpeľňu novou žiarivou toaletou, no ako vie, ktorá je pre jeho domov najlepšia? Vzhľadom na všetky možnosti je dôležité vybrať si správny model, aby sa vyhol prípadným vodovodným katastrofám, akým je aj upchatie.

Výber správnej toalety pomôže predchádzať nepríjemnostiam.

Tu je niekoľko užitočných tipov, ako vybrať ideálnu toaletu pre svoju domácnosť.

Prvým krokom je určiť veľkosť kúpeľne. To určí, aký typ toalety by si mal človek kúpiť. Ak je kúpeľňa malá, môže byť najvhodnejší kompaktný model. Ak je však kúpeľňa veľká, možno bude chcieť investovať do dvojdielnej toalety.

Ďalej by mal vziať do úvahy spotrebu vody. Ak je v domácnosti nízky tlak vody alebo obmedzený prietok vody, mal by hľadať model s nízkym prietokom. Tieto toalety sú navrhnuté tak, aby spotrebovali menej vody na jedno spláchnutie, a môžu pomôcť ušetriť peniaze na účtoch za vodu.

Zvážiť treba aj typ záchodovej misy, ktorú by človek chcel. Existuje niekoľko možností, napríklad okrúhle, podlhovasté a dokonca aj dvojsplachovacie misy. Podlhovastá misa poskytuje pohodlnejšie sedenie a uľahčuje aj čistenie po okrajoch.

Nakoniec sa treba uistiť, že si človek kúpil toaletu so správnym odtokom. Splachovací systém by mal byť dostatočne výkonný, aby všetko spláchol na jeden záťah. Je to dôležité, aby sa vyhol upchatiu, ktoré môže byť častým problémom pri horších modeloch.

Netreba sa báť do správnej toalety investovať. Ušetrí to čas a ďalšie peniaze s potrebnými opravami. S vyššími výdavkami pomôže aj pôžička bez dokladovania príjmu, ktorú bude človek splácať podľa vlastných možností.

Mnoho bankových aj nebankových spoločností poskytujú úvery, ktoré sú určené práve na prerábku domácnosti. Jedným z nich je aj Raiffeisen pôžička so zameraním práve na domácnosť.

Zohľadnením týchto faktorov si môže každý ľahko vybrať ideálnu toaletu pre svoju domácnosť. So správnym modelom by sa nemali vyskytovať problémy s upchávaním a kúpeľňa bude o to príjemnejšia.