Unikát o Jánovi Pavlovi II. priniestol do Steel Aréna standing ovation 6 000 divákov

Vyše dvojhodinový multimediálny koncert o prvom slovanskom pápežovi prilákal v pondelok do košickej Steel Arény 6 000 divákov. Jedinečná predvianočná spomienka na dnes svätého Jána Pavla II., ktorý navštívil vyše dvomi desaťročiami aj metropolu východného Slovenska, bol spojený s originálnym vystúpením viacerých dospelých i detských sólistov, vyše 40-členného zboru a 60-členného orchestra opery Štátneho divadla Košice. Záštitu nad originálnym dielom, ktoré sa konalo už po druhýkrát v histórii, prevzali košický arcibiskup metropolita Bernard Bober a košický eparcha Milan Chautur.

“Tento koncert bol krajší ako minuloročný,” prihovoril sa zaplnenej aréne arcibiskup Bober. Ocenil, že koncert svojou osobnou účasťou podporili hostia z celého Slovenska. Nechýbali medzi nimi aj biskupi zo Spiša, Rožňavy a Bratislavy. “Ďakujem vám za vašu návštevu a ďakujem za dobrú prípravu k Vianociam,” povedal. Všetkých prítomných pozval k tomu, aby sa nebáli “takého Boha, ktorý sa odvážil ľahnúť do jasličiek a stať človekom. Nebojte sa toho Boha. To je taký Boh, aký dá lásku, ktorou nás miluje, ktorou nás vykúpil a sprevádza. Prajem vám požehnané Vianoce a požehnaný nový rok 2017.”

“Ďakujem, že košická Steel Aréna zneje súzvukom tónom, ale aj ľudských sŕdc. Do tohoto súzvuku nás voviedla len jedna osoba – blízka vám všetkým. Osoba Jána Pavla II.,” ocenil dielo eparcha Chautur. “My sme sa prišli nasýtiť svetlom, ktoré vyžaruje z tej úžasnej osobnosti svätca dnešných čias. Svetlom, ktoré potrebujeme dostať do svojho vnútra. Svetlom, ktoré prežiari tmu dnešných čias,” dodal eparcha Chautur, s ktorým koncert sledovali aj bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, spišský biskup Štefan Sečka a rožňavský biskup Stanislav Stolárik.

Pontifikát Jána Pavla II. je neodmysliteľne spojený aj so Slovenskom. Našu krajinu navštívil trikrát. Košice si navždy zapamätajú 2. júl 1995, kedy Ján Pavol II. vyhlásil troch košických mučeníkov Marka Križina, Štefana Pongráca a Melichara Grodeckého za svätých. Táto návšteva Slovenska spadá do jeho aktívneho obdobia po neúspešnom atentáte na pápeža v roku 1981.

S myšlienkou pripraviť dielo prišiel Igor Havrila, generálny manažér Steel Arény. “Koncert splnil naše očakávania. Oproti minulému roku sme pridali lasery, projekciu a využili naše led pásy v hale. Všetko sa podarilo. Koncert, ktorý má “standing ovation”, je to najkrajšie, čo môžu organizátori zažiť. Tešíme sa z toho,” hovorí Havrila.

Dielo bolo zložené z dvoch častí. V prvej predstavili organizátori pápežov život, rodinu, školu, záujmy, vojnu a prvé kňazské roky. Druhá časť bola venovaná službe a posolstvu. Diela svetových skladateľov popretkávali televízne zábery, fotografie či reportáže zo života sv. Jána Pavla II. Zaznela hudba Verdiho, Mozarta, Pucciniho, či Schuberta, ako aj obľúbená pieseň svätca v podaní 30-členného detského zboru opery Štátneho divadla Košice “Pán zastavil sa na brehu”. Zaznie aj melódia z westernu Vtedy na Západe od Ennia Morriconeho či Dobytie raja od Vangelisa. Záver patril piesni Tichá noc.

Scenár ku koncertu, ktorý už minulý rok prilákal do Steel arény 6 000 ľudí, pripravili kňaz Jozef Leščinský spolu s riaditeľom Štátneho divadla Košice Petrom Himičom. Režisérom akcie je Ján Sabol, hudobnú dramaturgiu prichystal dirigent Igor Dohovič. Jeden z dôvodov, prečo pripraviť tento koncert, bolo práve nedávne dvadsiate výročie návštevy pápeža Jána Pavla II. na Slovensku. Umelecké stvárnenie zboru a orchestra zvýraznila počas koncertu aj videoprojekcia na troch veľkoplošných LED obrazovkách so svetelnými a laserovými efektami.