Krásny prameň je jedno z najnavštevovanejších miest vo Viedni

Keď  poviete Rakúsko, v hlave sa mi okamžite vybaví Viedeň. Pokiaľ sa ma spýtate, čo mám na Viedni najradšej, moja odpoveď je veľmi jednoduchá.

Prepojenie histórie a prírody. Stretnutie mnohých kultúr na jednom mieste. Je to jedno z mojich najobľúbenejších cieľov, pokiaľ potrebujem zrelaxovať či premýšľať. Mesto, kam sa vždy rada vrátim. Hoci som tu bola už nespočetne veľa krát, vždy objavím niečo nové, nepoznané. Rešpekt, ktorý cítim sa nikdy tak jednoducho nevytratí.

Zámok Krásny prameň

Počuli ste už o zámku „Krásny prameň“? Nie? Verte mi, že určite áno. Názov v preklade znamená Schöner Brunnen. Dnes je jedným z najnavštevovanejších miest v celej Viedni, pôvabný zámok Schönbrunn.

Za tento skvost vďačíme cisárovi Matiášovi, ktorého na tomto mieste začiatkom 17. storočia očaril prameň, vyvierajúci zo zeme. Rozhodol sa tu najprv postaviť sochu nymfy.

Po čase pribudol aj lovecký zámok, ktorý dokonale využíval faunu a flóru, ktorá sa v okolí nachádzala. Po druhom vpáde Turkov do Viedne bol tento lovecký zámok zničený.

„Mária Terézia nerealizovala plány svojho otca a Schönbrunn dala vystavať v menšom meradle.“

Zámok vlastnilo mnoho významných panovníkov v priebehu niekoľkých storočí (napríklad Ferdinand II., Ferdinand III., Karol IV. či Mária Terézia). Vďaka Karlovi IV. môžeme obdivovať zámok Schönbrunn presne taký, aký ho poznáme dnes.

Inšpiroval sa práve známym Versailles pri Paríži. Baroková rezidencia však nikdy nedosiahla majestátnosť, ktorá bola v pláne. Mária Terézia realizovala plány svojho otca, len v menšom meradle.

Ak si spájate Schönbrunn s Františkom Jozefom alebo Alžetou Bavorskou, zvanou Sissi, robíte správne. V roku 1830 sa tu panovník František Jozef narodil a tak isto tu strávil skoro celý svoj život so svojou manželkou.

Zámok po jeho smrti vlastnil Karol I. Vplyvom mocenských a politických zmien v Európe, po rozpade Rakúsko-Uhorska, Karol I. o zámok prišiel a ten prešiel do správy nového štátu.

„Zámok Schönbrunn má 1440 miestností, z ktorých je pri prehliadke verejnosti prístupných 45 z nich.“

Zámok Schönbrunn je skutočne veľkolepý. V jeho vnútri sa nachádza 1440 miestností a až 200 kuchýň. Interiér tvorí zariadenie a výzdoba v rokokovom štýle s ornamentmi z 14 karátového zlata.

Dnes si však môžeme prezrieť iba malú časť zámku, presnejšie 45 miestností (podľa toho, akú možnosť prehliadky zámku Schönbrunn si zvolíte).

Schönbrunn je výnimočný aj svojim okolím. V tesnej blízkosti zámku sa nachádzajú atraktívne záhrady s fontánami, najstaršia ZOO na svete, labyrint, či skleníková botanická záhrada, kde môžeme navštíviť Palmový dom či Púštny dom.

Neptúnova fontána v zámockom parku

Neptúnová fontána nie je atraktívna len svojou historickou výnimočnosťou, ale aj krásnym výhľadom, ktorý je vďaka jej vyvýšeniu nad zámockými záhradami. Jej začiatkom sa začína dvíhať terén, na konci ktorého sa nachádza známa Glorietta.

Fontánu začali stavať v roku 1776 a dokončená bola o štyri roky neskôr. Barokové súsošie zobrazuje mytologickú scénu, kde bohyňa morí, Thesis, zaprisahá Neptúna pre bezpečnú plavbu jeho syna, Achillea, ktorý vyrazil dobiť Tróju. Uprostred fontány, na oválnom podstavci, stojí sám Neptún s jeho doprovodom.

V 16.-18. storočí bolo bežné zobrazovanie boha Neptúna s jeho trojzubcom. Symbolizoval tak panovníkovu silu a moc.

Vďaka tejto fontáne sú v zámockých záhradách príjemné aj tie najhorúcejšie dni každého, kto navštívi Schönbrunn.

Glorietta

Krásna Glorietta sa nachádza na kopci za Schönbrunnom a zámockými záhradami. Bola postavená v roku 1775 za panovania Márie Terézie podľa návrhu Johanna Ferdinanda Hetzendorfa von Hofenberga.

V interiéri Glorietty sa dnes nachádza cukráreň s kaviarňou, kde si môžu návštevníci oddýchnuť. V minulosti tu zvykla raňajkovať samotná Mária Terézia.

Na vrchu stavby je vyhliadka na celú Viedeň, Schönbrunn, zámocké záhrady, i jeho okolie. Vstupné pre návštevníkov je celkom sympatické:

 • dospelí – 2,50€,
 • deti – 1,90€.

Za ten výhľad však stojí za to. Zhora je všetko tak čarovné.

Čo všetko si musím v Schönbrunne zaplatiť?

To asi v prvom rade zaujíma každého, kto chce navštíviť zámok. Vstup do záhrad je zadarmo. Ak sa chcete poprechádzať samotnými komnatami, navštíviť ZOO alebo sa stratiť v labyrinte, za to si už musíte zaplatiť.

Zámok Schönbrunn je prístupný návštevníkom celoročne každý deň od 8:30 do 17:30. Zámocký park je k dispozícií denne od 8:00 do 20:00.

Lístky na prehliadku zámku si môžete kúpiť elektronicky, či osobne pri okienku. Ak prídete dovnútra a pri pokladniach uvidíte obrovský rad, nezľaknite sa. Pracovníčky pri pokladniach sú veľmi rýchle, milé a komunikatívne. Všetky vaše otázky veľmi radi zodpovedajú a s výberom vstupenky aj poradia.

 1. Imperial tour – prehliadka pri výbere tohto vstupu trvá približne 35 minút. Počas nej máte možnosť prezrieť si 22 miestností, ktoré sú v Schönbrunne prístupné. Pri preukazovaní sa lístok pri vstupe dostanete slúchadlá, taktiež sa vás spýtajú na jazyk, v ktorom chcete, aby s vami komunikoval elektronický sprievodca. Slovenčina sa v ich archíve nenachádza, ale my sme si zvolili češtinu.
 2. Grand tour – prehliadla pri výbere tohto vstupu trvá približne hodinu. Počas nej máte možnosť prezrieť si až 44 miestností, ktoré sú v Schönbrunne prístupné. Postup s elektronickým sprievodcom je rovnaký.
Prehliadka zámku Schönbrunn
Imperial tour (22 miestností)

Grand tour (44 miestností)
Dospelí (bez zľavy)13,30€16,40€
Deti (6-18 rokov)9,80€10,80€
Študenti (19-25 rokov)12,30€15,00€

Zľavu na vstupné si tu môžu uplatniť študenti (s ISIC preukazom), deti do určitého veku, či väčšie skupiny. Pred prehliadkou si návštevníci musia odložiť kabelky a batohy do šatne. Pokojne si tam odložte aj vaše fotoaparáty, v celom interiéri je prísny zákaz fotografovania čohokoľvek.

Pokiaľ by ste to i tak chceli risknúť, okrem všade prítomných kamier sú všade prítomní zamestnanci, ktorí sa voľne pohybujú medzi návštevníkmi, preto skutočne neodporúčam pokúšať šťastie.

Ako sa vraví, vždy je lepšie raz vidieť, než stokrát počuť. Vychutnajte si tento jedinečný zážitok vlastnými očami a nielen objektívom.

Zámok Schönbrunn je naozaj krásnym miestom na výlet. Ak chcete potešiť svojich blízkych, pošlite im napríklad pohľadnicu alebo list z Viedne. Má to svoje čaro a určite to ocenia.

Ďalšie najčastejšie navštevované atrakcie

 • Panoramabahn – v rámci celodenného lístka si môžete prezrieť celý exteriér po jeho obvode. Previezť sa môžete tak vo vláčiku každý deň  od 10:00 do 18:00. Keďže lístok vám platí celý deň, môžete na hociktorej zastávke vystúpiť a chvíľu sa tam i zdržať.
 • Záhradné bludisko – prírodné bludisko sa nachádza v zámockých záhradách. Vstupenky zakúpené na prehliadku zámku však neplatia pre vstup tu. Dospelí si tak zaplatia 5,20€. Seniori, deti a študenti majú vstup samozrejme so zľavou. Početnejšie rodinky majú možnosť uplatniť rodinné vstupné.
 • Detské múzeum – časť múzea môžete vidieť aj pri prehliadke zámku, kde ste elektronickým sprievodcom naň upozornení. Ak by ste však chceli vidieť celú expozíciu, je potrebné si za vstup zaplatiť. Dospelí si tak zaplatia 8,80€. Samozrejme seniori, deti, študenti a rodiny majú zľavu.

Moje postrehy z Viedne:

 1. Najlepšie je, ak cestujete vlakom (pokiaľ máte tú možnosť). Pri okienku si nezabudnite vypýtať aj lístok na MHD. Za ten si trochu pripratíte, ale máte na hlavnej trati MHD “zadarmo” v prvý deň označenia. Tento poplatok za lístok je výhodnejší, než keby ste si kupovali samostatné jazdy alebo samostatný celodenný lístok. Tu je však otázne, koľko sa chcete vo Viedni zdržať.
 2. Pozor na zatvorené obchody. Rakušania majú obchody (môžeme myslieť potraviny)  zatvorené každú nedeľu i počas sviatkov. Hoci to príde niekomu normálne, sú ľudia, ktorí to nechápu doteraz.
 3. Nezabudnite si mapu. Ak nemáte bedeker, určite si zaobstarajte aspoň mapu. Pre lepší tip je vhodné vytlačiť si mapu siete metra. Pokiaľ ste vo Viedni prvý krát, môže to byť chaotické. Ak ste však zvyknutí na cestovanie metrom z iných miest, určite nebudete mať žiaden problém.
 4. Fast food na každom rohu. Okrem klasických svetových značiek všade nájdete aj menšie tuzemské fastfoodíky alebo reštaurácie, kde sa dokážete za rozumnú cenu najesť. Pozor, čím vyššia úroveň reštaurácie, tým je zvykom dávať väčšie sprepitné. 
 5. Všade je veľa turistov. Tento postreh by si všimol každý. V historickom centre nie je miesto, kde by neboli. Viedeň má služby na veľmi kvalitnej úrovni, preto tento bod nie je pre nikoho v žiadnom prípade obmedzujúci. 

TIP: Z Viedne je to pár hodín do ikonickej dedinky Hallstatt, ktorá sa rozprestiera na pobreží malebného alpského jazera. Dedinka je známa svojím idylickým prostredím s týčiacimi sa horami, priezračnou vodou Halštatského jazera a malebnými tradičnými domčekmi. Obec je známa aj svojou soľnou baňou, ktorá je v prevádzke už od čias praveku. Hallstatt je skrytý klenot, ktorý si zaslúži byť objavený a ocenený. Aby človek skutočne ocenili jeho čaro, musí ho zažiť na vlastnej koži.