Rýchle pôžičky – recenzia

rychle-pozicky

Na Slovensku sa v súčasnosti rozmáha rozsiahly trh s pôžičkami. Banky a nebankové subjekty sa navzájom neustále predbiehajú v čo najrýchlejšom doručení peňazí na účet klienta. Kde sa dajú získať rýchle pôžičky?

Rýchlosť je jednou z hlavných vlastností pôžičky, o ktorú sa žiadateľ zaujíma. Človek sa často ocitne v situácii, kedy peniaze potrebuje akútne a orientuje sa iba podľa lehoty, v ktorej mu budú doručené.

Rýchlemu odoslaniu žiadosti napomáhajú aj moderné spôsoby komunikácie, ktorými sú SMS správy a internet. Väčšina poskytovateľov pochopila význam zrýchleného poskytovania pôžičiek a ostatní na seba nenechajú istotne dlho čakať.

Pointou ostáva, že dnes už po pôžičku človek nemusí nikam chodiť a zložito ju vybavovať.

Čo sú to rýchle pôžičky?

Označenie rýchle pôžičky neoficiálne pomenúva SMS a online pôžičky. Na ich vybavenie teda nebudete musieť navštevovať pobočku banky alebo iného poskytovateľa.

Rýchle pôžičky sú produktom najmä nebankových poskytovateľov. Banky však konkurujú podobnými, resp. podobne rýchlymi produktami.

Rýchle SMS pôžičky sa zvyknú nazývať aj fínske pôžičky, pretože historicky prvá SMS so žiadosťou o pôžičku bola odoslaná práve vo Fínsku.

Rýchla pôžička z nebankovky musí byť rýchlo splatená

Rýchle nebankové pôžičky sú zároveň krátkodobé a umožňujú požičať si iba menšie sumy. Zvyčajne je to niekoľko stoviek eur, pri ktorých má nebankovka väčšiu istotu v ich splatení. Tieto pôžičky najčastejšie využívajú ľudia pár dní pred výplatou, prípadne na vyriešenie nečakaného problému, ktorý je nutné riešiť bezodkladne.

Doba splatnosti je väčšinou jeden mesiac. Poskytovatelia počítajú s tým, že klient peniaze splatí po najbližšej výplate. Po bezproblémovom splatení môže žiadať o ďalšie peniaze.

SMS pôžičky sú splatné jednorazovo, takže odpadá starosť o mesačné splátky. Odporúčame požičať si iba toľko peňazí, koľko budete po výplate schopní splatiť. Nepožičiavajte si zbytočne viac, aby ste sa nedostali do problémov so splácaním.

Online pôžičky ponúkajú vyššie sumy, ktoré sa splácajú v mesačných splátkach.

Dobu splatnosti je možné po dohode predĺžiť, prípadne skrátiť, no táto služba nie je bezplatná. Vždy sa poskytovateľa pre istotu spýtajte na cenník doplnkových služieb. Pri online pôžičkách je tiež možné dodatočne hýbať s výškou splátky. Úpravy sú však spoplatnené.

Výhody SMS pôžičiek

Medzi hlavné výhody SMS pôžičiek patrí:

 • stačí odoslať jednu SMS – za predpokladu, že ste u poskytovateľa evidovaní
 • peniaze na účte zvyčajne do 24 hodín
 • bez dokazovania účelu
 • bez dokladovania príjmu (nie u všetkých poskytovateľov)
 • bez nahliadania do registrov
 • vernostný program – pri opakovanej žiadosti možnosť požičať si viac
 • predĺženie doby splatnosti

Vďaka týmto mnohým výhodám sa SMS pôžičky na trhu rýchlo uchytili a sú v dnešnej dobe veľmi žiadané.

Nevýhody SMS pôžičiek

SMS pôžičky však majú aj svoje nevýhody. Medzi ne patrí:

 • krátka doba splatnosti
 • pomerne nízke sumy pôžičky
 • menej výhodný úrok a poplatky v porovnaní s bežnými úvermi
 • pomerne dosť neserióznych spoločností

Kvôli týmto nevýhodám je potrebné ešte pred odoslaním žiadosti o SMS pôžičku dobre si rozmyslieť, či sa to oplatí.

Princíp SMS pôžičiek

Pri prezeraní poskytovateľov SMS pôžičky sa často stretnete so sloganmi ako napríklad: „Stačí mobilný telefón a peniaze sú Vaše!“, „Jedna správa a peniaze sú na účte!“, „Mobil = pôžička“ a ďalšími, ktoré vzbudzujú dojem, že peniaze získa každý, kto na mobile dokáže napísať správu.

Systém tak skutočne pracuje, avšak postup je o niečo zložitejší.

Každý poskytovateľ od Vás bude v prvom rade žiadať, aby ste boli zaregistrovaní na jeho stránke. Potrebuje totiž mať prehľad o všetkých Vašich predošlých žiadostiach (pokiaľ boli), o splácaní predošlých pôžičiek a taktiež o Vás ako osobe alebo podnikateľovi.

Registrácia bude iba jedna a ďalší postup je jednoduchý. Skutočne stačí iba zaslať žiadosť SMS správou, v ktorej uvediete výšku pôžičky a dobu jej splatnosti. Peniaze Vám budú odoslané zvyčajne ešte v deň požiadania.

SMS pôžičkami sa zaoberá napríklad nebanková spoločnosť creditone.sk.Creditone.sk ponúka peniaze od 5 € do 500 €. Pri prvej žiadosti, bohužiaľ, iba 180 €. Po ich splatení máte možnosť požičať si viac.

Doba splatnosti je 1 až 30 dní a splátka je jednorazová. V prípade potreby splátku odložiť kontaktujte priamo spoločnosť.

Princíp online pôžičiek

Online pôžičky sú rovnaké alebo aspoň podobné bežným spotrebným úverom. Vznikať začali s príchodom internetu a presúvaním produktov bánk a nebankoviek na sieť.

Online formu žiadosti o pôžičku dnes ponúkajú banky aj nebankovky. Umožňujú požičať si až do niekoľko tisíc euro a dobu splatnosti nastaviť pokojne aj na niekoľko rokov.

Odoslanie žiadosti je jednoduché. Poskytovateľ má na stránke tzv. úverovú kalkulačku, na ktorej si prehľadne nastavíte celkovú sumu a dobu splatnosti. Súčasťou týchto kalkulačiek musí byť aj presne uvedený úrok a miera RPMN. Uvedenie týchto údajov je štátnym nariadením a stránky, ktoré ich neuvádzajú, sa tým pádom dopúšťajú priestupku voči nemu.

Pokiaľ ste náhodou zažili, že by Vám bol nastavený neprimerane vysoký úrok alebo poplatky a tieto by neboli uvedené pri vybavovaní on-line žiadosti, zmluva sa stáva neplatnou. Neboli totiž uvedené rozhodujúce informácie. V takom prípade klient vráti toľko, koľko si požičal a to bez úroku alebo poplatkov navyše.

Výhody online pôžičiek

Aké sú hlavné výhody online pôžičiek?

 • v úverovej kalkulačke vidieť presný úrok a RPMN – ak nie, poskytovateľ nepostupuje správne
 • jednoduché a prehľadné nastavenie
 • dlhá doba splatnosti a úvery do niekoľko tisíc euro
 • peniaze na účte do 24 hodín

Vďaka týmto výhodám stoja online pôžičky za zváženie.

Nevýhody online pôžičiek

Medzi najväčšie nevýhody online pôžičiek patria:

 • nebankové pôžičky sú menej výhodné, než bankové
 • množstvo podvodníckych firiem na trhu

Ak sa zaujímate o online pôžičku, odporúčame Pôžičkomat.sk. Ponúka 30 € až 350 € s dobou splatnosti 7 až 31 dní.

Poskytovatelia online pôžičiek

Každý poskytovateľ online pôžičiek o sebe bude vždy tvrdiť, že jeho ponuka je najvýhodnejšia a najjednoduchšie dosiahnuteľná. Práve kvôli tomu odporúčame zameriavať sa na konkrétne parametre a vlastnosti pôžičiek a nie iba čítať reklamné slogany a pekne vyzerajúce stránky.

Okrem stránok jednotlivých poskytovateľov existujú aj stránky, pomocou ktorých máte možnosť spraviť si podrobný a hlavne objektívny názor na jednotlivé spoločnosti.

Podobných stránok momentálne funguje viacero a ich činnosť hodnotíme kladne, pretože uvádzajú objektívne informácie a nie iba to, čo tvrdí konkrétny poskytovateľ na svojich stránkach.

Splátkový predaj

Predaj tovaru na splátky je obľúbenou formou nakupovania, pretože v prípade schválenia si tovar odnášate ihneď domov. Splátkový predaj poskytujú nebankové spoločnosti. Tie predajcovi uhradia Váš nákup a ďalej tovar splácate priamo im vo forme mesačných splátok.

Zvykom je zaplatiť jednu splátku navyše. Pri práčke za 200 € vo finále zaplatíte 220 €. Tých 20 € slúži ako provízia pre poskytovateľa.

Niektoré spoločnosti však lákajú na to, že za tovar zaplatíte presne toľko, koľko stojí v obchode. Vtedy zvykne predajca vyplatiť províziu sprostredkovateľovi zo svojej marže.

Výhody splátkového predaja

Medzi výhody splátkového predaja patrí:

 • odsúhlasenie na počkanie
 • často bez poplatkov a úrokov (ak ich spoločnosti uhradí predajca)
 • zvyčajne postačuje občiansky preukaz
 • bez dokladovania účelu – spoločnosť vie, čo plánujete kupovať

Vďaka týmzo výhodám mnoho ľudí uprednostní splátkový predaj pred iným typom rýchlych pôžičiek.

Nevýhody

V čom možno vidieť nevýhody splátkového predaja?

 • nahliadanie do registrov
 • zvyčajne 1 splátka navyše ako odplata pre poskytovateľa

Na Slovensku sprostredkúvajú splátkový predaj hlavne spoločnosti HomeCredit a Quatro. Okrem toho ponúkajú aj bežné spotrebné úvery.

Predaj na splátky sa však rieši priamo na predajni pri nákupe. Informujte sa u predajcu, s akou spoločnosťou spolupracuje.

Druhy bankových rýchlych pôžičiek

Ako sme už písali, banky nechcú byť v rýchlosti doručovania peňazí pozadu, a preto ponúkajú 2 rýchle spôsoby, ako sa dostať k peniazom. Vo všeobecnosti však platí, že odsúhlasenie bankových pôžičiek je prísnejšie a trvá dlhšie, než u nebankoviek. Výhodou však ostáva, že zvyknú byť lacnejšie, než nebankové pôžičky.

Vopred schválený spotrebný úver

Tento úver banka poskytuje výhradne svojim klientom. Má totiž prehľad o ich príjmoch a výdajoch, na základe čoho už viac nepotrebuje potvrdenia a ďalšie doklady.

V praxi o tento úver klient požiada cez internet banking a peniaze mu budú pripísané priam okamžite, pretože proces nemá čo zbytočne zdržiavať. Úroky a poplatky má každá banka iné. Nie všetky banky však majú tento produkt v ponuke.

Aké sú výhody vopred schváleného spotrebného úveru?

 • na nič nečakáte – ak Vás banka upovedomí, že úvery máte vopred schválené, neodosielate žiadne žiadosti a úver si jednoducho presuniete na účet
 • žiadne nahliadanie do registrov – banka o Vás má prehľad
 • žiadne zbytočné dokumenty – banka pozná Vaše príjmy, výdavky a históriu
 • bez dokazovania účelu – ide o bežný spotrebný úver

O vopred schválený úver je nutné žiadať priamo v banke. Nezaručujeme, že má takýto produkt každá banka, preto sa v tej svojej informujte.

Odporúčať môžeme napríklad Poštovú Banku alebo ZUNO Banku. Upozorňujeme, že pre tento typ úveru sa musíte najskôr stať klientom banky.

Kontorkorentný úver – povolené prečerpanie

Opäť jeden z druhov pôžičiek, ktorú získate iba u banky. Na odsúhlasenie musí byť žiadateľ klientom banky s aktivovaným kontokorentným účtom. Ak Vaša banka kontokorent ponúka, no Vy máte zriadený iba bežný účet, budete musieť požiadať o zmenu nastavení.

Zjednodušene je kontokorent možnosť čerpať peniaze do mínusu. Úver sa spláca pripisovaním príjmov na účet, čím dlh postupne zaniká. V momente, keď bude Váš účet na nule alebo v pluse, kontokorent je splatený a Vy môžete opäť vyberať peniaze do mínusu.

Je nutné dávať pozor a neprečerpať viac, než je dohodnuté v úverovej zmluve. Pokiaľ máte nastavené prečerpanie do – 500 €, aj dlžný cent navyše môže byť dôvodom k pokute alebo úplnému zrušeniu účtu. Banky k riešeniu týchto problémov pristupujú individuálne, kvôli čomu nemôžeme uvádzať konkrétne sankcie.

Výhody kontokorentného úveru:

 • peniaze vždy k dispozícii
 • bez čakania na odsúhlasenie
 • bez dokladovania účelu
 • bez nahliadanie do registrov

Nevýhody kontokorentného úveru:

 • pomerne vysoký úrok
 • ľahké zneužitie treťou stranou – strážte si svoju kartu
 • zvýšená obozretnosť voči dodržaniu podmienok

Kontokorent sa nastavuje priamo pri zakladaní účtu. Banka Vám pravdepodobne nastaví maximálne možné prečerpanie. Skúste napríklad mBank – internetovú banku bez zbytočných a skrytých poplatkov.

Dbajte na to, aby ste nastavený limit nepresiahli. Ak zriaďujete kontokorent svojim deťom, riadne im vysvetlite jeho funkciu, aby Vás nepríjemne neprekvapili s neuváženými výbermi.

Záverečné zhrnutie

V prvom rade odporúčame vždy osloviť najskôr banku, pretože spravidla ponúkne výhodnejší úrok a poplatky. Bude Vás však preverovať v registroch.

Ak máte problém alebo nechcete dokladovať príjem, účel atď., obráťte sa na nebankovku. Pripravte sa však na to, že úver bude drahší. Vždy si treba zvážiť, či ste schopný pôžičku splatiť. Aj malé sumy môžu narobiť veľké problémy, z ktorých sa ľahko stane insolvencia.

Prajeme Vám, aby ste podľa možností nemuseli žiadať o pôžičku a mohli si dovoliť kúpiť vytúžené veci aj bez cudzej pomoci.