Prevenciou osteoporózy je správna strava a dostatok pohybu

Daň z komfortu či skrytá epidémia staroby. Aj takto niektorí nazývajú osteoporózu, chorobu kostí, ktorá postihuje viac ženy ako mužov.

Dôležitý je vyvážený príjem vápnika. Získať ho možno konzumáciou mlieka, mliečnych výrobkov, orechov či ovsených vločiek

Osteoporóza je častejšia u žien

Osteoporóza je ochorenie, ktoré spôsobuje oslabenie a krehkosť kostí. Je to bežné ochorenie, ktoré postihuje viac ako 200 miliónov ľudí na celom svete. Vyskytuje sa najmä u žien, u ktorých je pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia vyššia ako u mužov.

Hlavným príznakom osteoporózy je zníženie hustoty kostí, čo môže viesť k zlomeninám a iným komplikáciám. Kosti postihnuté osteoporózou sa lámu častejšie ako normálne kosti.

Najčastejšími miestami zlomenín sú zápästie, chrbtica a bedro.

Medzi ďalšie príznaky osteoporózy patrí:

  • bolesť chrbta
  • krivá chrbtica
  • zníženie výšky

Presná príčina osteoporózy nie je známa, ale pravdepodobnosť vzniku ochorenia môže zvyšovať niekoľko rizikových faktorov. Patrí medzi ne vek, pohlavie, rodinná anamnéza, fajčenie, sedavý spôsob života a niektoré lieky.

Prevenciou osteoporózy je zdravý životný štýl

Pri prevencii vzniku osteoporózy je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl. Ten zahŕňa pravidelné cvičenie, vyváženú stravu a dostatočný príjem vápnika a vitamínu D.

Pravidelné cvičenie môže pomôcť posilniť kosti, zatiaľ čo vyvážená strava môže pomôcť zabezpečiť, aby telo dostávalo potrebné živiny.

Pre tých, u ktorých sa už osteoporóza vyvinula, je k dispozícii liečba, ktorá spomaľuje postup ochorenia. Prvým krokom je úprava životného štýlu, potom lieky a doplnky stravy.

Ak sa osteoporóza nelieči, môže viesť k závažným komplikáciám, ako sú zlomeniny, invalidita a dokonca smrť.

Je dôležité poznať príznaky a symptómy osteoporózy, aby človek vedel predísť progresii ochorenia alebo chorobu spomalil.

Včasná diagnostika a liečba môžu pomôcť znížiť riziko komplikácií. Pravidelné sledovanie a úprava životného štýlu môžu tiež pomôcť zabezpečiť, aby ochorenie nepostúpilo do závažnejšej fázy.

Cvičením proti osteoporóze

Osteoporóza je stav, pri ktorom sa kosti stávajú krehkými a lámavými, čo vedie k vyššiemu riziku zlomenín. Cvičenie môže zohrávať dôležitú úlohu pri prevencii a zvládaní progresie osteoporózy.

  • Cvičenia s prenášaním hmotnosti, ako sú chôdza, beh, výstup do schodov a tanec, sú prospešné, pretože človeka nútia pracovať proti gravitácii. To pomáha zvyšovať pevnosť kostí, udržiavať svalovú silu a zlepšovať rovnováhu.
  • Odporové cvičenia, ako je vzpieranie, joga, pilates a iné silové cvičenia, pomáhajú posilňovať svaly a kosti. Tieto aktivity tiež pomáhajú zlepšiť rovnováhu a koordináciu, čo môže znížiť riziko pádov.
  • Cvičenia na flexibilitu, ako je strečing a joga, pomáhajú zlepšiť rozsah pohybu a znížiť riziko zranenia. To môže byť obzvlášť prospešné pre osoby s osteoporózou, pretože môžu byť náchylnejšie na stuhnutosť svalov a kĺbov.
  • Cvičenia na udržanie rovnováhy, ako je tai-či a joga, pomáhajú zlepšiť koordináciu a stabilitu, čím sa znižuje riziko pádu. Tieto cvičenia tiež pomáhajú zlepšiť držanie tela, čo môže znížiť riziko zlomenín v dôsledku osteoporózy.
  • Aeróbne cvičenia, ako je plávanie, bicyklovanie a chôdza, pomáhajú zlepšiť kardiovaskulárne zdravie, znížiť stres a zlepšiť celkovú kvalitu života.

Zaradenie kombinácie týchto typov cvičení do pravidelného režimu môže pomôcť znížiť riziko osteoporózy a zlepšiť celkové zdravie.

Pred začatím akéhokoľvek cvičebného programu je dôležité poradiť sa s lekárom, aby sa človek uistil, že zvolené aktivity sú vhodné pre neho vhodné.

Ako predísť osteoporóze

Osteoporóza je ochorenie, ktoré spôsobuje oslabenie a krehkosť kostí v dôsledku straty vápnika a iných minerálov. Osteoporóza je častejšia u starších ľudí, ale môže postihnúť ľudí v každom veku.

Našťastie existuje niekoľko krokov, ktoré možno podniknúť, aby človek predišiel vzniku osteoporózy:

  1. V prvom rade treba prijímať dostatočné množstvo vápnika a vitamínu D. Vápnik telo potrebuje pre silné kosti a vitamín D pomáha telu vstrebávať vápnik. Medzi dobré zdroje vápnika patria mliečne výrobky, zelená listová zelenina, orechy a obohatené potraviny. Vitamín D možno získať zo slnečného žiarenia, doplnkov stravy a niektorých potravín, ako tučné ryby a obohatené potraviny.
  2. Ďalším dôležitým faktorom, pokiaľ ide o prevenciu osteoporózy, je cvičenie. Cvičenia s vlastnou váhou, ako napríklad chôdza a beh, môžu pomôcť posilniť kosti a zlepšiť rovnováhu, zatiaľ čo aktivity ako plávanie a bicyklovanie môžu pomôcť zvýšiť svalovú silu.
  3. Treba tiež obmedziť konzumáciu alkoholu a prestať fajčiť. Alkohol môže narušiť schopnosť tela absorbovať vápnik a fajčenie môže znížiť hustotu kostí.

V neposlednom rade treba navštevovať lekára na pravidelných kontrolách. Lekár môže skontrolovať príznaky osteoporózy a v prípade potreby odporučiť možnosti liečby.

Dodržiavanie týchto krokov môže pomôcť zabrániť vzniku osteoporózy a udržať silné a zdravé kosti.

Koľko vápnika potrebuje dospelý človek?

Dospelý človek potrebuje denne približne 800 miligramov vápnika (asi 10 mg na 1 kg telesnej hmotnosti). Toto množstvo ľudskému telu zabezpečí napríklad trištvrte litra mlieka alebo štvrtina kilogramu tvarohu, dva jogurty či 120 gramov tvrdého syra.

Denná potreba dieťaťa je asi 1 000 mg vápnika, v puberte sa zvyšuje. Ľudia, ktorí športujú či ťažko pracujú by mali prijímať ešte viac vápnika, s pribúdajúcim vekom sa jeho dávky musia znižovať.

Vápnik telu dodá aj konzumácia bryndze, ktorá znižuje tiež krvný tlak a pôsobí protizápalovo, orechov alebo ovsených vločiek. Tie sú pre svoj obsah vlákniny výborné aj pre zdravé trávenie.

Ovocie a zelenina pre zdravé kosti

Ovocie a zelenina sú vo všeobecnosti dôležitou súčasťou zdravého stravovania. K zdravým kostiam prispievajú okrem obsahu vápnika aj vitamínmi B, C a horčíkom. Najviac vápnika obsahujú čierne ríbezle, maliny a jahody, zo zeleniny sú to petržlenová vňať, pažítka a špenát.

Dôležitý je aj príjem vitamínov, najmä vitamínov A a D. Vitamín D sa nachádza aj v obohatených mliečnych výrobkoch a cereáliách, v tresčej pečeni, morských rybách a rybom tuku, vo vaječnom žĺtku a v hubách. Výborným spôsobom ako prepojiť tieto dve suroviny je pripraviť si hubovú praženicu. Navyše ak pôjde o huby, ktoré ste sami nazbierali, zaradíte k tomu celému aj prospešnú pohybovú aktivitu.

Vitamíny A a D sú rozpustné v tukoch, preto by sme mali zaradiť do stravy aj kvalitné tuky – neobsahujú transmastné kyseliny, a naopak obsahujú esenciálne mastné kyseliny, ktoré si naše telo nedokáže vyrobiť. Patria medzi nich tuky rastlinného pôvodu a oleje z rýb.

Odporúčané športové aktivity sú chôdza s palicami, tanec, beh (len s kvalitnou obuvou, ktorá tlmí nárazy), pravidelné cvičenie, bicyklovanie a prechádzky.

Každá veková skupiny by si mala vybrať adekvátne zaťaženie a venovať adekvátny čas strečingu a fyzioterapii.