Prečo svaly zbožňujú bielkoviny
Každý deň vznikajú nové svaly. To má svoje výhody, pretože svaly ukladajú stavebný materiál, nazývaný aminokyseliny a dokážu ich poskytnúť aj inde. Preto sa svaly strácajú, keď hladujete a neprijímate žiadne bielkoviny. Svaly taktiež dodávajú látky najdôležitejšiemu orgánu v tele, mozgu. To žiadny iný orgán nevie.
Inak povedané, keď teraz budete jesť tvaroh alebo piť bielkovinové kokteily, tak poputujú do krvi malé stavebné tehličky života a svalové bunky ich príjmu. Kedy je svalová bunka hladná ? Samozrejme, hneď po tom, čo ste niečo robili. Hneď po športe je príjem aminokyselín vo svaloch trikrát vyšší, ako obyčajne. Preto väčšina športovcov zje tvaroh hneď po zdvíhaní činiek.
A nové sa zistilo, že prakticky neexistuje horná hranica pre príjem aminokyselín do svalov a teda ani pre tvorbu svalov. Jednoducho povedané, viac bielkovín znamená väčšiu tvorbu proteínov, čo znamená viac svalov.
Koľko aminokyselín ukladajú svaly ?
Na univerzite v Texase pracuje profesor Wolfe, ktorý skúma metabolizmus bielkovín vo svaloch. A ten vie veľmi dobre, koľko bielkovín ukladajú svaly vo väčšom množstve. Jeho kľúčový výrok znie: Síce, syntéza bielkovín ustáva po prísune určitého množstva bielkovín vo svaloch, ale dokonca aj pri extrémne vysokom príjme bielkovín, v množstve až štyri gramy na kilogram telesnej váhy, sa stále 20 percent bielkovín presúva do svalov a tam pracujú na ich budovaní.
Štyri gramy – to je trikrát viac bielkovín, ako normálne zjeme. Bodybuilderi to vedia už tridsať rokov.
Pozor ! Nikdy nejedzte, tak veľké množstvo bielkovín, ako sú štyri gramy na jeden kilogram telesnej hmotnosti. Prečo ? Jednoducho kvôli tým zostávajúcim 80 percentám. To sa totiž spáli na energiu. A toto spaľovanie nie je vždy čisté. Zanecháva po sebe močovinu, ktorú je potom potrebné odstrániť. Takže z dlhodobého hľadiska by to nebolo pre vás dobré.
Zásoby bielkovín – múdra príroda
Vyššie zásoby bielkovín vo svaloch sú pravou výhodou na prežitie v prírode. Keď lev žerie antilopu, uloží si maximum cenných aminokyselín, práve do svalov. Aminokyseliny sú príliš cenné na to, aby sa len premieňali na energiu. Vyššie zásoby bielkovín vo svaloch dodávajú stavebnú látku pre imunitný systém a opravu buniek. Je teda úplne logické, že príroda nestanovila na ukladanie bielkovín žiadnu hornú hranicu.
Koľko bielkovín potrebujete na budovanie svalov ?
Ide o to, čo chcete dosiahnuť. Nie každý chce byť ako Arnold Schwarzenegger – tento masívny ideál krásy 80. rokov už predsa len trochu vyšiel z módy. Možno chcete mať len trochu viac svalov, ktoré budú zodpovedať vášmu usilovnému tréningu, a preto pre vás bude tým správnym množstvom dva gramy bielkovín na jeden kilogram telesnej váhy.
Dva gramy sa dnes dokonca uvádzajú ako neškodné. Čím viac esenciálnych aminokyselín dostanete do seba, tým intenzívnejšie prebehne syntéza bielkovín vo vašich svaloch. Dbajte na to, aby váš proteínový prášok mal najmenej jednu biologickú hodnotu 100.
110 až 130 gramov živočíšnych bielkovín denne, výrazne zmierni stratu svalstva v starobe.
Budujú sacharidy svaly ?
Ešte pred nedávnom sa verilo, že predovšetkým hormóny ako inzulín, sa uvoľňujú po požití sacharidov a uvádzajú do chodu aminokyselinové továrne vo svaloch. Ale pravda je, že sacharidy a inzulín len sotva povzbudia syntézu bielkovín vo svaloch. Ľahké uvoľnenie inzulínu iba lepšie nasmeruje aminokyseliny k svalovým bunkám.
K tomu bohato postačí banán ( ovocný cukor ) alebo trochu mlieka ( mliečny cukor ). Veľa malých porcií jedla, ktoré obsahuje bohaté množstvo bielkovín, správne rozdelených, dokáže udržať ten správny pomer bielkovín a inzulínu vo svaloch.
Ak je vašim cieľom zníženie váhy a odbúranie tuku, tak by ste mali svoju hladinu inzulínu udržať, čo možno na najnižšej úrovni a nie ju stále zvyšovať menšími jedlami. Inak sa pri spaľovaní nedostane na tukové zásoby.
V skutočnosti syntézu bielkovín rozbiehajú predovšetkým esenciálne aminokyseliny a to pred, počas a po svalovom tréningu. Pre mnohých z vás môže byť novinkou, že sa dá zmerať hladina esenciálnych aminokyselín v krvi a z výsledkov sa môžete aj zhroziť.