Otužovanie miesto liekov

otuzovanie-miesto-liekov

Jesenné, zimné a skoré jarné obdobie je typické aj tým, že sa v spoločnosti vo zvýšenej miere vyskytujú ochorenia horných a dolných dýchacích ciest. Najrôznejšie zápaly hrdla, nosohltanu, priedušiek a dutín. Nič príjemné.

Farmaceutické firmy sa tešia, súčasná doba im totiž praje. Väčšina ľudí tieto situácie vždy rieši práve liekmi. Pritom všetci dobre vedia, že najlepším spôsobom ako si poradiť s chorobami je ich prevencia.

Jedným z najdostupnejších preventívnych opatrení je obyčajné otužovanie. Pre pozitívne účinky otužovania sa každý hneď nemusí stať ľadovým medveďom a liezť do vody, ktorej teplota sa blíži k bodu mrazu. Ako teda celé otužovanie funguje a čo všetko sa pod tento pojem zahŕňa?

Prispôsobivosť organizmu na teplotu okolia

Pocit zimy pozná každý. Ľudia s ním vedome „bojujú“ tým, že sa oblečú do vrstiev oblečenia a tak sa snažia uchovať si konštantnú telesnú teplotu. Z biológie je známe, že najteplejšou časťou ľudského tela je telesné jadro, teda oblasť trupu. Jeho zdravá teplota sa pohybuje okolo 36,5 °C, pričom telo sa následne smerom ku perifériám (rukám-nohám) ochladzuje.

Ak je teplota okolia vyššia, telo sa začne ochladzovať potením. Naopak, ak je vonkajšia teplota nižšia, telo to opäť začne regulovať, a to dvoma spôsobmi.

  • prvým je znížená distribúcia tepla a teda zníženie prekrvenia časti tela, na ktorú chlad vplýva (príkladom sú omrznuté prsty na rukách)
  • druhým je zvýšenie produkcie tepla rytmickými sťahmi svalstva, teda trasením

Pre netrénovaného jedinca, prípadne náchylnejšieho človeka, by dlhšie vystavenie chladu znamenalo zníženie imunity a očakávaný nástup choroby.

Otužovanie je ako každý iný tréning

Pre predchádzanie chorobám niečím novým netreba chodiť do lekárne. Skvelým spôsobom, ako to dosiahnuť, je prevencia vo forme otužovania.

Pre zjednodušenie sa môže prirovnať ku tréningu. Otužovanie totiž je, rovnako ako cvičenie, adaptáciou na stres. Za stresový faktor sa považuje chlad.

Tých spoločných znakov je však viac. Pokiaľ sa niekto dnes rozhodne, že sa stane zimným plavcom alebo otužilým bežcom, bolo by veľmi nerozvážne ísť si hneď na druhý deň vysekať dieru do ľadu a kúpať sa v ľadovej vode. Vo fitness centre si tiež nikto nenaloží na chrbát 100 kg hneď pri prvom cvičení.

Ako každý proces, tak aj otužovanie si vyžaduje čas, trpezlivosť a odhodlanie.

Ako začať?

Pri začiatkoch s otužovaním sa na to musí ísť postupne. To je úplne od základov a nepreskakovať jednotlivé fázy. Teplé dni sú ideálnym začiatkom. Pred zimou je teda vhodnejšia neskorá jar, leto, prípadne skorá jeseň.

Ešte pred vstúpením do ľadovej vody je potrebné začať tréningom v sprche. Otužovanie nemá byť nepríjemnou záležitosťou. Preto by sa pri prvých dňoch mala použiť normálna teplota vody, ktorá sa počas sprchovania postupne ochladzuje.

Takto postupne týždeň po týždni sa teplota vody znižuje. Napokon by daná osoba mala byť schopná zniesť prechod od vlažnej vody až po úplne studenú.

Počas letných mesiacov sa odporúča stráviť v studenej vode približne 3 – 5 minút, v zimných 1 – 3 minúty.

Aj v otužovaní sa dá zlepšovať

Po niekoľkomesačnom rannom sprchovaní, kedy nie sú žiadne problémy s vydržaním v studenej vode po stanovený čas, prichádza fáza č. 2. Tou sa myslí aktívny pobyt vo voľnej prírode v ľahšom oblečení. Behanie, turistika, no aj bežný deň by už nemal vyžadovať toľko vrstiev oblečenia a telo by nemalo mrznúť a triasť sa pri každej možnej príležitosti.

Pod vrcholom otužovania sa rozumie plávanie v jazerách či riekach a to tak v letných, ako aj v zimných mesiacoch. Tu treba vyzdvihnúť, že každý takýto „ľadový medveď“ pred kúpaním sa v mrznúcej vode absolvoval roky systematického otužovania. Takže kto si váži svoje zdravie, nemal by zo seba robiť hrdinu a ani náhodou by sa k ľadovým medveďom nemal pridávať bez patričnej prípravy.

Vždy najprv doktor

Pokiaľ niekto naozaj chce začať s otužovaním, je nutné sa vždy poradiť so svojím lekárom a rešpektovať jeho odporúčania (obzvlášť u ľudí, ktorí patria do rizikových skupín ako srdcovo-cievni pacienti, deti či ľudia v preddôchodkovom alebo dôchodkovom veku).

Ak rozhodnutie lekár odobrí, nič už nestojí v ceste vychutnávať si benefity spojené s otužovaním, medzi ktoré patria:

  • podpora funkcie imunitného systému
  • kratší čas liečenia zápalových ochorení
  • odbúranie stresu
  • zlepšenie krvného obehu
  • zlepšenie elasticity ciev
  • skvelý pocit z prekonania samého seba a posilnenia vôle niečo dokázať

To je dosť dôvodov na zábavu, ktorá je takmer úplne zadarmo.