Najlepšie zdroje vody

Pre každého z nás je najdostupnejšia voda z kohútika. Ale správy o jej kontaminácii sú pre ľudí veľmi znepokojujúce a to z pochopiteľných dôvodov. Voda distribuovaná v niektorých oblastiach obsahuje kontaminujúce látky, ako sú olovo, pesticídy a vedľajšie produkty chlóru, ktoré prekračujú povolené limity.

Možným opatrením je zariadiť si čistič vody, ktorý filtráciou odstraňuje z vody olovo a ďalšie kontaminujúce látky. Niektoré filtre je možné pripojiť priamo na kohútik a iné je možné inštalovať, ako časť systému prívodu vody.

Jednou z vhodných a ekonomických metód je filter umiestnený na špeciálnej konvici, ktorú môžete dať priamo do chladničky. Pokiaľ používate filter, ktorý odstraňuje z vody fluoridy, tak konzultujte tento krok so svojím zubárom, pretože fluoridy sú dôležité pre zdravie vašich zubov.

Ďalšou možnosťou je kupovať vodu vo fľašiach. Sú k dispozícii stovky rôznych značiek a najobľúbenejšia je pramenitá a minerálna voda. Pramenitá voda je čerpaná z podzemných prameňov, ktoré vyvierajú na povrch a tvoria vodné útvary na povrchu zeme.

Minerálna voda pochádza z ložiska pod skalnými útvarmi. Má vyššiu koncentráciu minerálov, ako iné zdroje. Studničná voda je ďalším typom balenej vody, ktorá je čerpaná z akviferov. Pramenitá, minerálna a studničná voda môžu obsahovať niektoré kontaminujúce látky. Z toho dôvodu podlieha predaj balenej vody kontrole. Pitie balenej vody nie je tým najekologickejším riešením, je dobrou cestou, ako docieliť pravidelnú hydratáciu.

Ako si zvyknete na pravidelné pitie vody ? Zariaďte si vlastnú fľašu, ktorú doma naplníte čistou vodou a máte zabezpečený dostatočný prísun tekutín. Destilovaná voda označovaná, ako čistá voda je ďalším typom balenej vody.

Nevýhodou destilovanej vody je to, že neobsahuje žiadne minerály. Fluoridy chýbajú v mnohých balených vodách. Na druhú stranu, niektorí výrobcovia pridávajú do balenej vody minerály, čím sú produkty nutrične hodnotnejšie a väčšinou chutia lepšie.

Niektorí ľudia majú radi sódovku. Je to voda s bublinkami, pretože je do nej pridávaný stlačený oxid uhličitý. Mnohé z týchto produktov sú ochutené a obsahujú sacharózu alebo fruktózu. Tieto sýtené vody môžete piť v priebehu dňa, ale nie je to vhodné pri tréningu. Plyn z bublinek zaberá miesto vo vašom žalúdku, spôsobuje pocity plnosti a znižuje množstvo tekutiny, ktorú môžete vypiť v priebehu tréningu.

Bez ohľadu na typ vody, ktorú pijete, vypite deväť až dvanásť šálok, t.j. dva až tri, či viac litrov tekutín, ktoré potrebujete každý deň k tomu, aby ste boli dobre hydratovaní. Najmenej päť šálok, t.j. jeden liter z toho množstva, by mala byť čistá voda.