Joga cviky: 8 na precvičenie celého tela

Nemáte čas na cvičenie ? Mám pre vás prijateľné riešenie. Aj keď máte času skutočne málo, vyskúšajte si zacvičiť každý deň doma aspoň tento krátky program s joga cvikmi.

Joga nielenže posilní vaše svaly a urobí vaše telo pružným, ale zlepší taktiež vašu schopnosť sa sústrediť a myseľ si pri nej navyše oddýchne.

Najskôr sa rozcvičte. Sadnite si do tureckého sedu s otvorenými dlaňami na vašich kolenách. Zavrite oči a nosom hlboko dýchajte po dobu dvoch minút. Následne sa na 15 výdychov pomaly nakláňajte zo strany na stranu.

Snažte sa plynulo prechádzať z jedného cviku na druhý. V každej pozícii sa snažte vydržať aspoň na 3 výdychy (ak nie je v popise cviku určený iný čas).

1: Doska

Začnite v polohe štvornožky s napnutými rukami a na kolenách. Zaprite sa do palcov na nohách a nohy vystrite. Dostanete sa tak do polohy podobnej, ako keby ste sa pokúšali o kľuky. Lakte držte priamo nad zápästiami a nenechajte vaše boky klesnúť k podložke. Natiahnite sa smerom dopredu a vydržte v tejto polohe po dobu 60 sekúnd.

2: V – pozícia

Nadvihnite vaše boky dohora a mierne dozadu tak, že vaše telo sa dostane do pozície obráteného písmena V. Tlačte dlane smerom k podložke a ramená od zeme. Krk uvoľnite. Hlavou hojdajte zo strany na stranu. Snažte sa, aby ste vaše päty dostali, čo najbližšie k podložke.

Hľadáte pomôcky na jogu?

Prezrieť pomôcky na jogu v e-shope Insportline

3: Rozdelená V – pozícia 

Začnite v rovnakej pozícii, ako ste skončili v predchádzajúcom cviku. Chodidlo napnite do pravého uhla a nohu zdvíhajte nahor, ako sa len dá. Nenapínajte svaly na vašom krku tým, že sa vaše ramená budú tlačiť od podložky.

4: Nízky výpad

Z polohy ako pri prvom cviku sa snažte dostať chodidlo vašej nohy čo najbližšie medzi vaše ruky. Na prednej nohe sa mierne zaprite do prstov. Zatlačte na pätu vašej zadnej nohy a snažte sa pritiahnuť boky smerom k podložke. Pozerajte sa dopredu.

5: Vysoký výpad

Zdvihnite vaše boky až do polohy, kedy je vaše stehno rovnobežné s podložkou. Napnite vaše ruky pozdĺž hlavy až kým sa bicepsové svaly nedotýkajú uší. Zadnú nohu držte na špičkách, prípadne si ju oprite o podložku. Hlboko dýchajte. Pokiaľ sa viete udržať v tejto polohe, môžete rukami pohupovať zo strany na stranu.

6: Obrátený bojovník

Chodidlo nohy, ktorej stehno nie je rovnobežné s podložkou vytočte smerom do strany o 45 stupňov tak, aby sa päta dotýkala podložky. Nahnite sa smerom dozadu s vašou rukou dotýkajúcou sa stehna alebo lýtka. Pravú ruku napnite smerom k stropu a pozerajte sa rovnakým smerom.

7: Predĺžený bočný uhol

Nohy udržte v rovnakej pozícii ako v predchádzajúcom cviku. Preneste váhu tela na prednú nohu a oprite sa rukou ohnutou v lakti o stehno prednej nohy. Zdvihnite ľavú ruku a pozerajte sa smerom nahor.

8: Variácia predĺženého bočného uhla

Dotknite sa pravou rukou podložky tesne pri vašej pravej nohe. Hornú ruku udržujte vystretú  a pozerajte sa jej smerom. Vyhnite sa tomu, aby vaše telo prepadlo smerom dopredu.

Ako sa Vám páčili naše joga cviky ? Cvičíte doma niečo podobné ? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v diskusii pod článkom !