Domáce arašidové maslo

Arašidové maslo už dávno nie je len výmysel z amerických filmov, ale pomaly sa dostáva aj do našich obchodov. Arašidové maslo je kvalitným zdrojom bielkovín a tukov, vitamínov skupiny B, ale aj horčíka a zinku. 

Možno ho použiť ako nátierku, piecť z neho koláče, primiešať si do proteínového nápoja alebo jesť len tak lyžičkou. Vždy však treba dbať na kvalitu arašidového masla, ktoré si človek kúpi.

To najkvalitnejšie si možno spraviť doma, stačí na to mať len zopár surovín a kvalitný mixér.

Suroviny

  • arašidy
  • bio kokosový olej
  • agáve sirup
  • himalájska soľ

Suroviny stačí spolu vymixovať do hladka a arašidové maslo je na svete.

Arašidové maslo je vhodné aj pre vegánov. Pozrite si chutné vegánske recepty s arašidovým maslom.

Vieš čo ješ

Arašidy sú síce strukovinou a nie orechom, a teda maslo z nich spravené je trochu nižšej kvality ako napríklad mandľové alebo vlašské, no aj napriek tomu má veľa benefitov pre ľudské telo.

Obsahuje až 25 percent kvalitnej bielkoviny, čo znamená, že je kvalitným doplnkom stravy pre športovcov aj nešportovcov. Zastúpenie minerálov ako horčík, železo a zinok je prospešne pre zdravie srdca, svalov, ale aj vlasov a nechtov.

Kokosový olej sa skladá prevažne z mastných kyselín, ktoré majú krátke a stredne dlhé reťazce. Tým je dané, že sa rýchlo a ľahko vstrebávajú hlboko do slizníc, kde pôsobia hydratačne.

Rýchlo sa dostávajú aj do pokožky, ktorú obohacujú o vodu a mnohé živiny, čím ju omladzujú. Pomáhajú aj v boji s chorobami. Narúšajú totiž obal vírusov a baktérií, biele krvinky ich tak môžu ľahšie zničiť.

Na sladenie možno použiť agáve sirup. Ide o prírodné sladidlo, ktoré pochádza zo Strednej Ameriky. Má nižší obsah cukru a nižší glykemický index ako rafinovaný cukor. Agáve sa preto považuje za zdravšiu verziu cukru, ani s ním to však netreba preháňať.

Himalájska soľ len dodá špecifickú chuť maslu, ktoré nemá byť 100 percentne sladké.

Arašidy treba kupovať v čo najnaturálnejšej podobe, teda nesolené, lebo aj v použitej soli je veľký rozdiel. Himalájska soľ môže byť ružová, biela alebo priesvitná, pričom červené sfarbenie prináša zvýšený obsah železa.

Je nerafinovaná a v malých množstvách môže pomôcť pri prekyslení, napráva trávenie, pomáha tiež pri alergiách a kožných ochoreniach.