Na Devín sa v sezóne dostanete aj vyhliadkovou loďou. Tip na výlet

Devín sa nachádza neďaleko centra Bratislavy. Dnes je už hrad iba zrúcaninou, ktorá nám pripomína jeho minulú slávu. Je jedným z našich najstarších hradov.

Niečo o hrade

Devín patrí k historicky najstarším hradom na Slovensku. Hrad bol postavený na masívnom brale. Pre svoju obranu využíval prirodzené okolité ochranné prvky (Dunaj, Morava, močiare, masív Devínskej Kobyly).

Hrad je významný aj pre svoje rozsiahle archeologické nálezy, ktoré sú dôkazom výskytu  najsilnejších období na tomto mieste:  halštatské, keltské, rímske a veľkomoravské obdobie. Masívne bralo bolo osídlené už v mladšej dobe kamennej.

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1254. Mesto okolo hradu sa však nikdy ako také nevyvinulo, hoci v písomnostiach boli zmienky o viniciach či o obci. V 13. storočí bol vtedajší hrad prestavaný na kamennú pevnosť, kedy bol vo vlastníctve uhorskej koruny.

Hrad patril viacerým významným rodom a osobnostiam, ktoré ho postupne zveľaďovali a menili. Ďalší stavebný rozmach sa konal v 15. až 17. storočí.

Devín bol zničený v roku 1809 napoleonskými vojskami. V zrúcanine hradu, ktorá je verejnosti plne prístupná, je umiestnená pamätná tabuľa, ktorá pripomína historický výlet slovenskej mládeže na Devín.

Výlet organizoval Ľudovít Štúr v roku 1836.  V prvej polovici 19. storočia bol Devín symbolom slávnej minulosti Slovákov. Po druhej svetovej vojne bol na hrade vybudovaný amfiteáter. Práve tu vznikla tradícia Všeslovanských dní.

V roku 1961 bol Devín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Hradná skala, na ktorej sa Devín týči, je národnou pamiatkou od roku 1985. Archeologický výskum sa realizuje na hrade od 30. rokov 20. storočia.

Návštevníci si môžu  v sezónnom období prezrieť expozíciu histórie hradu. V hornom hrade je stála expozícia s názvom Stavebný vývoj hradu Devín. Výhľad z Devína patrí medzi to najkrajšie, čo sa dá vidieť v Bratislave.

Devínska Panenská veža

Rytier Mikuláš, pán Devínskeho hradu, sa vybral na pytačky do Korutánska. Zahľadel sa do panny Margaréty, ktorá pochádzala z bohatej korutánskej rodiny. Otec panny Mikuláša odmietol, no ten sa tak ľahko nevzdal a dievča uniesol. Panna Margaréta sa nebránila, pretože sa jej rytier veľmi páčil. A nielen on, ale aj hrad Devín.

Skôr, než sa konala svadba, navštívil hrad jej strýko Rafael. Jeho stráž sa zmocnila panny a vydali ju späť do Korutánska. Mikuláš ich však dobehol a svoju milú si vybojoval. Po spoločnom návrate na hrad sa začali konať prípravy na svadbu.

Zaľúbenci si v kaplnke povedali svoje áno.  Rafael však oklamal hradnú stráž a vpadol do Devína. Prinútil Mikuláša ustúpiť do skalnatej veže, ktorá sa týči nad sútokom Dunaja a Moravy. Dvere veže pod náporom sekier a ohňa povolili. Mikuláš v boji padol.

Panna Margaréta od žiaľu skočila do Dunaja. Rieka pannu v jej svadobný deň pochovala a veža na skalnej ostrohe od tých čias nesie meno Panenská veža.

Otváracie hodiny

Keďže Devín je už iba zrúcanina, odporúčam naplánovať si výlet na lepšie počasie. My sme si ho zažili už aj za dažďa a nebolo to nič príjemné.

Apríl a september:

 • Utorok – nedeľa od 10:00 do 17:00 (posledný vstup je o 16:30)

Máj až september:

 • Utorok – piatok od 10:00 do 18:00 (posledný vstup je o 17:30)
 • Sobota a nedeľa od 10:00 do 19:00 (posledný vstup je o 18:30)

November až marec:

 • vstup do hradu je prístupný iba za priaznivého počasia.
 • pondelok – nedeľa od 10:00 – 16:00 (posledný vstup je o 15:30)

Vstupné a zľavy

 • základné vstupné – 5€
 • zľavnené vstupné (deti do 14 rokov, študenti a dôchodcovia) – 2,50€
 • rodinné vstupné (2x dospelí a 2x deti do 14 rokov) – 10€
 • školské skupiny (najmenej 10 osôb) – 1,50€/osoba

Návštevníci môžu využiť aj zľavy na vstup do hradu.

 • Bratislavská mestská karta 20% z plného a zľavneného vstupného.
 • Bratislava Card 100% z plného vstupného
 • Vstupné v pondelok: jednotný vstup za 2€ (aj v tento deň je možné využiť Bratislavskú mestskú kartu, kde návštevník z plného vstupného zaplatí 1,50€). V pondelok je však prístupný len areál hradu, expozície a lektorské výklady sa neposkytujú.

Počas sezóny sa každú prvú nedeľu v mesiaci na hrade koná udalosť Rytieri na Devíne, kedy je aj zmena vstupného.

 • Základné vstupné – 8€
 • Zľavnené vstupné (deti do 14 rokov, študenti a dôchodcovia) – 4€
 • Rodinné vstupné (2x dospelí a 2x deti do 14 rokov) – 13€

Rytieri na Devíne

Ide o sériu celodennej udalosti pre návštevníkov, počas ktorých je ľuďom postupne predstavovaná história hradu. Hlavným programom každej nedele  je rytiersky turnaj na koňoch. Okrem zabezpečeného občerstvenia si môžu návštevníci zakúpiť historické predmety či oddýchnuť si v čajovni.

Doprava na Devín

Okrem bicyklov či auta máte aj iné možnosti, ako sa dostanete na Devín.

MHD

Do týchto končín sem premáha č. 28 a 29. My sme si zvolili práve linku č. 29, ktorej konečná zastávka sa nachádza priamo pod hradom.

Pokiaľ smerujete z hlavnej stanice, prestupy sú trochu komplikovanejšie, ale spoje na seba nadväzujú. Kompletnú trasu si môžete naplánovať aj cez stránku mestskej hromadnej dopravy v Bratislave.

Plavba vyhliadkovou loďou

Za priaznivého počasia však odporúčam možnosť lodnej dopravy, ktorú aspoň raz musíte vyskúšať. Lístky si môžete kúpiť na zľavových portáloch alebo priamo v prístave.

Počas dňa premávajú medzi Bratislavou a Devínom dve linky. Zvoliť si môžete jednosmernú alebo spiatočnú cestu, pričom loď má na Devíne prestávku 2 hodiny. Za ten čas si môžete pohodlne prezrieť hrad.

Loď premáva od 22.4. do 3.9. 2017 každý deň okrem pondelka. Od 3.9. do 24.9. 2017 len v sobotu a nedeľu.

Ak vás táto možnosť zaujala, všetky potrebné informácie nájdete na webových stránkach spoločnosti.

Kam na obed?

Na Devíne máte možno možností, kam sa ísť naobedovať. Pokiaľ však máte chuť na skvelý burger, nie je nič lepšie než podnik BeAbout. Nachádza sa v blízkosti prístavu či konečnej zastávky MHD 29, presnejšie na Prešernovej 4.

Pokiaľ ste veľká skupinka, odporúčam si priamo na ich webových stránkach rezervovať stôl, aby sa vám ušlo miesto. BeAbout ponúka širokú ponuku burgrov, sendvičov, wrapov, šalátov či sladkých jedál.

Okrem výbornej obsluhy mi je sympatická prozákaznícka politika. Osobne nemám rada hovädzie mäso. Pokiaľ si vyberiem burger, ktorý ho obsahuje, nemajú problém urobiť zmenu a nahradiť ho kuracím mäsom.

Porcie sú skutočne veľké a pestré. Okrem burgrov je v podávanom menu automaticky predjedlo, hranolky a tanier plný zeleninovej oblohy.

Nič nie je lepšie, než naplánovať si krásny deň pre seba a svojich najbližších. Ak vás niečo zaujíma, píšte do komentárov.

My sme za tento deň zaplatili spolu 35€, ale videli sme bojujúcich legionárov, sútok Dunaja a Moravy, hradné expozície a na záver sme sa doviezli autobusom na výborný obed. Ale spomienky a zážitky, ktoré si odnášame, sú na nezaplatenie. Pre obyvateľov Západného Slovenska je Devín rozhodne skvelým tipom na jednodňový výlet na Slovensku.