Jednodňové výlety na Slovensku: Kde stráviť lacný výlet plný zábavy

jednodňové výlety na Slovensku

Slovensko, krajina nádherných hôr, tajomných jazier a bohatej kultúry, ponúka nekonečné možnosti na objavovanie jej krás. Ak človek hľadá spôsob, ako stráviť jeden deň plný dobrodružstva a zábavy bez toho, aby zaťažoval svoj rozpočet, jednodňové výlety na Slovensku môžu byť ideálnym riešením.

Článok predstaví niekoľko skvelých tipov na lacné a príjemné výlety, ktoré umožnia preskúmať krásy tejto krajiny, a zároveň si užiť skvelý deň s rodinou alebo priateľmi.


Obsah článku


Jednodňové výlety na Slovensku

Niekedy stačí len jeden deň, aby človek prenikol do krás Slovenska a načerpal novú energiu. Krajina ponúka množstvo možností na jednodňové výlety. Bez ohľadu na to, či človek preferuje prírodu, históriu alebo kultúrne zážitky.

Vysoké Tatry: Kráľovstvo hôr

Ak je človek nadšenec do prírody a turistiky, jednodňový výlet do Vysokých Tatier nesmie chýbať. Veď toto pohorie je považované za jeden z najkrajších kútov v Európe. Počas jedného dňa si človek stihne vychutnať krásu vrcholov, jazier a vodopádov, ktoré Tatry ponúkajú.

Zvoliť si môže jednu z mnohých turistických trás, ktoré vedú k tým najzaujímavejším miestam. Predný Slavkovský štít, vodopád Skok alebo Popradské pleso – výber je široký.

Spišský hrad: Historický skvost

Spišský hrad je jedným z najimpresívnejších hradných komplexov v strednej Európe. Tento hrad sa nachádza v Spišskej Kapitule, a jeho rozloha patrí medzi najväčšie na svete. Na jednodňovom výlete si návštevník prezrie impozantné hradné múry, gotickú katedrálu a krásne výhľady na okolitú krajinu.

jednodňové výlety na Slovensku
Spišský hrad, nachádzajúci sa v Spišskej Kapitule, patrí medzi najväčšie stredoveké hrady na svete. Jeho rozloha je takmer 41 000 metrov štvorcových.

Bratislava: Mesto so šarmom

Pre tých, ktorí preferujú mestský život a kultúru, je Bratislava ideálnym miestom na jednodňový výlet. Hlavné mesto Slovenska ponúka bohatú kultúrnu scénu, historické pamiatky a výbornú gastronómiu. Návštevník môže zavítať na Bratislavský hrad, symbol mesta, a prejsť sa historickým starým mestom. Ako príjemná prestávka poslúži niektorá z mnohých kaviarní.

Samozrejme, záleží z ktorého kúta Slovenska je daný človek, no všetky tieto jednodňové výlety sú v dosahu a umožnia spoznať krásy Slovenska z rôznych perspektív.

Lacný výlet na Slovensku

Slovensko má veľa krásnych a zaujímavých miest, ktoré sú pripravené očariť svojho návštevníka, a to všetko bez toho, aby zažil finančný „kolaps“. Ak hľadá niečo mimo bežných turistických ciet a chce stráviť deň preskúmaním netradičných krás Slovenska, tu je skvelý tip:

Domica: Tajomstvo podzemnej krásy

Jedným z najkrajších výletov na Slovensku je návšteva Domického kláštora. Nachádza sa v krásnom národnom parku Slovenský kras, v južnej časti Slovenska. Tento výlet zavedie návštevníka do tajomného podzemného sveta, plného úchvatných jaskýň. Domica je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších jaskýň v krajine.

Domica sa nachádza približne dve hodiny cesty autom od Bratislavy a je ideálnym miestom na jednodňový výlet. Je dobré si pred návštevou dopredu zarezervovať/kúpiť vstupenky, nakoľko je prehliadka obmedzená v počte návštevníkov.

jednodňové výlety na Slovensku
V Slovenskom krase nájde návštevník unikátny Domický kláštor, historická stavba vytesaná priamo do vápencovej skaly. Výlet spojený s prehliadkou jaskýň a kláštora je nezabudnuteľným zážitkom a to za cenovo dostupnú sumu.

Kam na výlet na Slovensku

Razantné hory, čarovné jaskyne, historické skvosty a prírodné divy – Slovensko ponúka všetko toto a ešte viac. A čo je ešte lepšie, mnoho z týchto úžasných miest a zážitkov môže človek stihnúť počas jednodňových výletov. Tu je prehľad niekoľkých miest, ktoré stojí za to zaradiť na svoj zoznam jednodňových výletov.

Druh výletuMiestoPrečo navštíviť
JaskyneDemänovská jaskyňa SlobodyFascinujúce podzemné útvary a jazerá v jednej z najkrajších jaskýň v Európe.
KúpaliskáAquapark TatralandiaAdrenalinové zážitky na tobogánoch a vodných atrakciách v tomto obľúbenom aquaparku na Liptove.
HistóriaSpišské múzeumUličky tohto historického mesta s unikátnou renesančnou architektúrou a navštíva múzea a galérie, ktoré prevedú cez bohatú banskú históriu.
KultúraBojnicePôvabný Bojnický zámok, ktorý patrí k najkrajším hradným komplexom na Slovensku a ponúka zábavu aj vzdelanie pre celú rodinu.
PrírodaNárodný park Slovenský rajSkalné rokliny a prechádzk sa po drevených chodníkoch, vedúcich cez vodopády v tomto jedinečnom národnom parku.
AdrenalinBungee Jumping, skok z mosta v ŽilineDávka adrenalínu skokom z mosta v Žiline a nezabudnuteľný výhľad na rieku Váh – najdlhšia rieka na Slovensku.

Netradičné tipy: Kam na Slovensku

Pre tých, ktorí hľadajú niečo menej obvyklé a chcú sa vyhnúť preplneným turistickým miestam, Slovensko ponúka aj mnoho netradičných destinácií. Tu je pár tipov, ktoré je dobré zaradiť na svoj zoznam:

 1. Vysoké Tatry: Dolina Zeleného plesa
  Na rozdiel od turistických Vysokých Tatier, Dolina Zeleného plesa je skrytým pokladom. Krásne horské jazerá, úchvatné výhľady a pokoj, ktorý ponúka iba málo miest v Tatrách.
 2. Slovenský kras: Jasovská jaskyňa
  Hoci Slovenský kras nie je neznámym miestom, Jasovská jaskyňa je skutočným pokladom. Ponúka nádherné podzemné jazierko a jaskynné ozdoby, ktoré ohromia.
 3. Spišská Belá: Tatranská galéria
  V Spišskej Belej nájde človek skvelú alternatívu k Tatranskému múzeu. Tatranská galéria ponúka umenie, históriu a kultúru v pokojnejšom prostredí.
 4. Orava: Lesný park Brestová
  Lesný park Brestová na Orave je ideálnym miestom pre rodiny. Ponúka vzdelávacie chodníčky a stretnutia s domácimi zvieratami v krásnej prírodnej kulise.
 5. Detva: Múzeum bábkového divadla
  Prečo nezamieriť do Detvy a nenavštíviť jediné múzeum bábkového divadla na Slovensku? To je zaujímavý a kreatívny zážitok pre všetky vekové kategórie.
 6. Čachtice: Hrad Čachtice
  Hrad Čachtice nie je tak známy ako Spišský hrad, ale ponúka fascinujúcu históriu a atmosféru. Je to miesto, kde žila známa „krvavá grófka“ Alžbeta Báthory.
 7. Pezinok: Múzeum vína
  Ak je človek milovníkom vína, Pezinok je pre neho ako stvorený. Môžete navštíviť miestne múzeum vína a ochutnať skvosty priamo od miestnych vinárov.

Na vyššie uvedených miestach sa skvele zabaví celá rodina.

jednodňové výlety na Slovensku
Jednou z jeho najzaujímavejších atrakcií v múzeu vína v Pezinku je zbierka historických vinárskych nástrojov a technológií, ktoré sú svedkami dlhej a bohatej vinárskej tradície v tejto oblasti.

Výlety po Slovensku: Rozdelenie podľa záujmov

Nadšený dobrodruh, milovník histórie, priaznivec prírody, letnej dovolenky na Slovensku pri vode alebo gurmán, každý si nájde vhodné tipy na výlet v tejto krajine. Nižšie sme rozdelili kategórie na jednodňové výlety na Slovensku podľa rôznych záujmov. Pri otázke „kam na výlet na Slovensku?“ – bude snáď výber jednoduchší. Je až neuveriteľné aké rôzne oblasti záujme tu vie človek uspokojiť.

Hory a turistikaSlovensko je známe svojimi krásnymi horami. Vysoké Tatry pre náročné túry a úchvatné výhľady, alebo Nízke Tatry pre viac stredných turistických možností.
Kúpaliská a termálne kúpelePríjemný oddych v niektorom z mnohých kúpalísk a termálnych kúpeľov, ktoré Slovensko ponúka. Napríklad v Tatralandii alebo Aquaparku Bešenová si môže užiť vodné atrakcie.
Historické mestečkáPre milovníkov histórie sú historické mestá ako Banská Štiavnica, Bardejov alebo Spišská Kapitula nesmierne fascinujúce.
Národné parkyOkrem Vysokých Tatier a Nízkych Tatier existuje mnoho ďalších národných parkov, ktoré ponúkajú krásnu prírodu a možnosti na túry, napríklad Slovenský raj alebo Pieniny.
Zámky a hradné návštevySlovensko má mnoho historických zámkov a hradov, ktoré stoja za návštevu. Spišský hrad, Oravský hrad a Bojnický zámok patria k tým najznámejším.
CykloturistikaPre milovníkov cyklistiky ponúka Slovensko množstvo cyklistických trás v rôznych obtiažnostiach. Okolie Jasnej alebo Zemplínskej Širavy sú obľúbenými miestami pre cyklistov.
JaskyneSlovensko má niekoľko úchvatných jaskýň. Jednou z najznámejších je Demänovská ľadová jaskyňa v Demänovskej doline.
Vína a viniceSlovensko má bohatú vinársku tradíciu. Modra, Pezinok ale iné vinice na juhu krajiny stoja za ochutnávku skvelého vína.

Slovensko je jednoznačne krajinou bohatou na rôznorodé krásy a zážitky. Či už uprostred hôr, pri najdlhších riekach Slovenska, pri termálnych kúpeľoch, vo vínnych pivniciach alebo objavovaním histórie v hradných zámkoch. Človek vždy nájde niečo, čo ho ohromí. Snáď boli naše tipy na výlety po Slovensku inšpiratívne. Otázkou teda je: „Kam vyraziť na Slovenku na ďalší výlet?“