Jednodňové výlety na Slovensku: Kde stráviť lacný výlet plný zábavy

jednodňové výlety na Slovensku

Slovensko, krajina nádherných hôr, tajomných jazier a bohatej kultúry, ponúka nekonečné možnosti na objavovanie jej krás. Ak človek hľadá spôsob, ako stráviť jeden deň plný dobrodružstva a zábavy bez toho, aby zaťažoval svoj rozpočet, jednodňový výlet na Slovensku môže byť ideálnym riešením.

Článok predstaví niekoľko skvelých tipov na lacné a príjemné výlety, ktoré umožnia preskúmať krásy tejto krajiny, a zároveň si užiť skvelý deň s rodinou alebo priateľmi.

Lacný výlet na Slovensku

Slovensko má veľa krásnych a zaujímavých miest, ktoré sú pripravené očariť svojho návštevníka, a to všetko bez toho, aby zažil finančný „kolaps“. Ak hľadá niečo mimo bežných turistických ciet a chce stráviť deň preskúmaním netradičných krás Slovenska, tu je skvelý tip:

Domica: Tajomstvo podzemnej krásy

Jedným z najkrajších výletov na Slovensku je návšteva Domického kláštora. Nachádza sa v krásnom národnom parku Slovenský kras, v južnej časti Slovenska. Tento výlet zavedie návštevníka do tajomného podzemného sveta, plného úchvatných jaskýň. Domica je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších jaskýň v krajine.

Domica sa nachádza približne dve hodiny cesty autom od Bratislavy a je ideálnym miestom na jednodňový výlet. Je dobré si pred návštevou dopredu zarezervovať/kúpiť vstupenky, nakoľko je prehliadka obmedzená v počte návštevníkov.

jednodňové výlety na Slovensku
V Slovenskom krase nájde návštevník unikátny Domický kláštor, historická stavba vytesaná priamo do vápencovej skaly. Výlet spojený s prehliadkou jaskýň a kláštora je nezabudnuteľným zážitkom a to za cenovo dostupnú sumu.

Jednodňové výlety na Slovensku

Niekedy stačí len jeden deň, aby človek prenikol do krás Slovenska a načerpal novú energiu. Krajina ponúka množstvo možností na jednodňové výlety. Bez ohľadu na to, či človek preferuje prírodu, históriu alebo kultúrne zážitky.

Vysoké Tatry: Kráľovstvo hôr

Ak je človek nadšenec do prírody a turistiky, jednodňový výlet do Vysokých Tatier nesmie chýbať. Veď toto pohorie je považované za jeden z najkrajších kútov v Európe. Počas jedného dňa si človek stihne vychutnať krásu vrcholov, jazier a vodopádov, ktoré Tatry ponúkajú.

Zvoliť si môže jednu z mnohých turistických trás, ktoré vedú k tým najzaujímavejším miestam. Predný Slavkovský štít, vodopád Skok alebo Popradské pleso – výber je široký.

Spišský hrad: Historický skvost

Spišský hrad je jedným z najimpresívnejších hradných komplexov v strednej Európe. Tento hrad sa nachádza v Spišskej Kapitule, a jeho rozloha patrí medzi najväčšie na svete. Na jednodňovom výlete si návštevník prezrie impozantné hradné múry, gotickú katedrálu a krásne výhľady na okolitú krajinu.

jednodňové výlety na Slovensku
Spišský hrad, nachádzajúci sa v Spišskej Kapitule, patrí medzi najväčšie stredoveké hrady na svete. Jeho rozloha je takmer 41 000 metrov štvorcových.

Bratislava: Mesto so šarmom

Pre tých, ktorí preferujú mestský život a kultúru, je Bratislava ideálnym miestom na jednodňový výlet. Hlavné mesto Slovenska ponúka bohatú kultúrnu scénu, historické pamiatky a výbornú gastronómiu. Návštevník môže zavítať na Bratislavský hrad, symbol mesta, a prejsť sa historickým starým mestom. Ako príjemná prestávka poslúži niektorá z mnohých kaviarní.

Samozrejme, záleží z ktorého kúta Slovenska je daný človek, no všetky tieto jednodňové výlety sú v dosahu a umožnia spoznať krásy Slovenska z rôznych perspektív.

Kam na výlet na Slovensku

Razantné hory, čarovné jaskyne, historické skvosty a prírodné divy – Slovensko ponúka všetko toto a ešte viac. A čo je ešte lepšie, mnoho z týchto úžasných miest a zážitkov môže človek stihnúť počas jednodňových výletov. Tu je prehľad niekoľkých miest, ktoré stojí za to zaradiť na svoj zoznam jednodňových výletov.

Druh výletuMiestoPrečo navštíviť
JaskyneDemänovská jaskyňa SlobodyFascinujúce podzemné útvary a jazerá v jednej z najkrajších jaskýň v Európe.
KúpaliskáAquapark TatralandiaAdrenalinové zážitky na tobogánoch a vodných atrakciách v tomto obľúbenom aquaparku na Liptove.
HistóriaSpišské múzeumUličky tohto historického mesta s unikátnou renesančnou architektúrou a navštíva múzea a galérie, ktoré prevedú cez bohatú banskú históriu.
KultúraBojnicePôvabný Bojnický zámok, ktorý patrí k najkrajším hradným komplexom na Slovensku a ponúka zábavu aj vzdelanie pre celú rodinu.
PrírodaNárodný park Slovenský rajSkalné rokliny a prechádzk sa po drevených chodníkoch, vedúcich cez vodopády v tomto jedinečnom národnom parku.
AdrenalinBungee Jumping z mosta v ŽilineDávka adrenalínu skokom z mosta v Žiline a nezabudnuteľný výhľad na rieku Váh.

Netradičné tipy: Kam na Slovensku

Pre tých, ktorí hľadajú niečo menej obvyklé a chcú sa vyhnúť preplneným turistickým miestam, Slovensko ponúka aj mnoho netradičných destinácií. Tu je pár tipov, ktoré je dobré zaradiť na svoj zoznam:

 1. Vysoké Tatry: Dolina Zeleného plesa
  Na rozdiel od turistických Vysokých Tatier, Dolina Zeleného plesa je skrytým pokladom. Krásne horské jazerá, úchvatné výhľady a pokoj, ktorý ponúka iba málo miest v Tatrách.
 2. Slovenský kras: Jasovská jaskyňa
  Hoci Slovenský kras nie je neznámym miestom, Jasovská jaskyňa je skutočným pokladom. Ponúka nádherné podzemné jazierko a jaskynné ozdoby, ktoré ohromia.
 3. Spišská Belá: Tatranská galéria
  V Spišskej Belej nájde človek skvelú alternatívu k Tatranskému múzeu. Tatranská galéria ponúka umenie, históriu a kultúru v pokojnejšom prostredí.
 4. Orava: Lesný park Brestová
  Lesný park Brestová na Orave je ideálnym miestom pre rodiny. Ponúka vzdelávacie chodníčky a stretnutia s domácimi zvieratami v krásnej prírodnej kulise.
 5. Detva: Múzeum bábkového divadla
  Prečo nezamieriť do Detvy a nenavštíviť jediné múzeum bábkového divadla na Slovensku? To je zaujímavý a kreatívny zážitok pre všetky vekové kategórie.
 6. Čachtice: Hrad Čachtice
  Hrad Čachtice nie je tak známy ako Spišský hrad, ale ponúka fascinujúcu históriu a atmosféru. Je to miesto, kde žila známa „krvavá grófka“ Alžbeta Báthory.
 7. Pezinok: Múzeum vína
  Ak je človek milovníkom vína, Pezinok je pre neho ako stvorený. Môžete navštíviť miestne múzeum vína a ochutnať skvosty priamo od miestnych vinárov.

Na vyššie uvedených miestach sa skvele zabaví celá rodina.

jednodňové výlety na Slovensku
Jednou z jeho najzaujímavejších atrakcií v múzeu vína v Pezinku je zbierka historických vinárskych nástrojov a technológií, ktoré sú svedkami dlhej a bohatej vinárskej tradície v tejto oblasti.

Výlety po Slovensku: Rozdelenie podľa záujmov

Nadšený dobrodruh, milovník histórie, priaznivec prírody alebo gurmán, každý si nájde vhodné tipy na výlet na Slovensku. Nižšie sme rozdeli kategórie na jednodňové výlety podľa rôznych záujmov. Pri otázke „kam na výlet na Slovensku?“ – bude snáď výber jednoduchší. Je až neuveriteľné aké rôzne oblasti záujme tu vie človek uspokojiť.

Hory a turistikaSlovensko je známe svojimi krásnymi horami. Vysoké Tatry pre náročné túry a úchvatné výhľady, alebo Nízke Tatry pre viac stredných turistických možností.
Kúpaliská a termálne kúpelePríjemný oddych v niektorom z mnohých kúpalísk a termálnych kúpeľov, ktoré Slovensko ponúka. Napríklad v Tatralandii alebo Aquaparku Bešenová si môže užiť vodné atrakcie.
Historické mestečkáPre milovníkov histórie sú historické mestá ako Banská Štiavnica, Bardejov alebo Spišská Kapitula nesmierne fascinujúce.
Národné parkyOkrem Vysokých Tatier a Nízkych Tatier existuje mnoho ďalších národných parkov, ktoré ponúkajú krásnu prírodu a možnosti na túry, napríklad Slovenský raj alebo Pieniny.
Zámky a hradné návštevySlovensko má mnoho historických zámkov a hradov, ktoré stoja za návštevu. Spišský hrad, Oravský hrad a Bojnický zámok patria k tým najznámejším.
CykloturistikaPre milovníkov cyklistiky ponúka Slovensko množstvo cyklistických trás v rôznych obtiažnostiach. Okolie Jasnej alebo Zemplínskej Širavy sú obľúbenými miestami pre cyklistov.
JaskyneSlovensko má niekoľko úchvatných jaskýň. Jednou z najznámejších je Demänovská ľadová jaskyňa v Demänovskej doline.
Vína a viniceSlovensko má bohatú vinársku tradíciu. Modra, Pezinok ale iné vinice na juhu krajiny stoja za ochutnávku skvelého vína.

Slovensko je jednoznačne krajinou bohatou na rôznorodé krásy a zážitky. Či už uprostred hôr, pri termálnych kúpeľoch, vo vínnych pivniciach alebo objavovaním histórie v hradných zámkoch. Človek vždy nájde niečo, čo ho ohromí. Snáď boli naše tipy na výlety po Slovensku inšpiratívne. Otázkou teda je: „Kam vyraziť na Slovenku na ďalší výlet?“