Výlety v okolí Prahy – ktoré miesta sú najkrajšie?

Praha, hlavné mesto Českej republiky, je bohatá na históriu, kultúru a architektúru. No okolie Prahy tiež ponúka nespočetné množstvo krás a zaujímavostí, ktoré sa môžu objavovať počas jednodňových výletov. Nech už sa preferuje návšteva hradov, prírody alebo malebných dediniek, okolie Prahy určite nesklame.

Tu sú niektoré z najkrajších a najzaujímavejších miest, ktoré stojí za to preskúmať. Kam na výlet v okolí Prahy? Kam s deťmi v Prahe a okolí?

Tip na výlety v Prahe a okolí? Kutná Hora

Kutná Hora, nachádzajúca sa v blízkosti Prahy, ponúka fascinujúci pohľad do minulosti. Mesto bolo niekdajším centrom ťažby striebra a jeho klenotom je kostol svätého Barbory, ktorý patrí tiež do zoznamu UNESCO.

Chrám svätej Barbory patrí medzi najvýznamnejšie gotické pamiatky v Českej republike a je zapísaný na zozname UNESCO. Jeho stavba začala v 14. storočí a trvala niekoľko storočí. Chrám je venovaný svätej Barbore, ochrancom baníkov, a jeho interiér je pôsobivý svojou gotickou architektúrou a nádhernými freskami.

Nevynechajte návštevu Sedleckého kostnice, kde sú kosti vyše 40 000 ľudí vytvárajú unikátnu výzdobu. Sedlecká kostnica pod kostolom Všetkých svätých v Sedlci pri Kutnej Hore je skutočne jednou z najpozoruhodnejších a najkontroverznejších pamiatok na svete. Kutná Hora patrí medzi zaujímavé výlety v okolí Prahy.

Výlety v Prahe a okolí – Karlštejn je povinnosť

Karlštejn, situovaný približne 30 kilometrov juhozápadne od Prahy, je jedným z najznámejších českých hradov. Postavený cisárom Karolom IV. v 14. storočí, hrad Karlštejn slúžil ako úschovňa svätých relikvií a korunovačných klenotov.

Jednou z najvýznamnejších častí hradu je Kaplnka Svätého Kríža (Kaple svatého Kříže). Táto kaplnka slúžila ako miesto, kde boli uchovávané korunovačné klenoty. Je známa svojou bohatou výzdobou a relikviami.

Zaujímavé výlety v okolí Prahy k zámku Konopiště

Konopiště je historický zámok v Českej republike, nachádzajúci sa asi 50 kilometrov juhozápadne od Prahy. Tento zámok má bohatú históriu a je známy nielen svojou architektúrou, ale aj ako posledná rezidencia arcivojvodu Františka Ferdinanda d’Este, ktorý bol v roku 1914 zavraždený v Sarajeve, čo bolo jedným z kľúčových momentov vedúcich k začiatku prvej svetovej vojny.

Konopiště ponúka návštevníkom prehliadku rôznych častí zámku, vrátane obývacích miestností, pracovných kabinetov a loveckých izieb. Interiér zámku je pôsobivý svojou luxusnou výzdobou a umeleckými dielami. Ak sa uvažuje, kam na výlet v Prahe a okolí, zámok je skvelým tipom.

Solenická podkova – nápad kam na výlet v okolí Prahy

V strednom Povltaví, medzi priehradami Kamýk a Orlík, vytvára Vltava malebný meander známy ako Solenická podkova. Nachádza sa si hodinu cesty auto z Prahy.

Najpôsobivejší pohľad sa ponúka z vyhliadky Na Vraném pri vrchu Na Altánku neďaleko obce Solenice. Táto vyhliadka sa nachádza v oblasti bez značených turistických chodníkov. Najlepší prístup k nemu je z obce Zduchovice.

Karlštejn, situovaný približne 30 kilometrov juhozápadne od Prahy, je jedným z najznámejších českých hradov.

Výlety vlakom v okolí Prahy

Praha je krásne mesto s množstvom historických pamiatok a kultúrnych atrakcií. Ak sa však chce vyraziť na výlet do okolia, vlak je skvelou možnosťou. Do mnohých miest v okolí Prahy sa dá dostať za menej ako hodinu a cestovanie vlakom je pohodlné a príjemné. Tu sú niektoré z nich:

 • Karlštejn – cesta trvá približne 40 minút.
 • Kutná Hora – doba cesty je približne 1 hodina.
 • Český Krumlov – doba cesty je približne 2,5 až 3 hodiny. Ide o malebné historické mesto s nádherným hradom a zachovalou architektúrou.
 • Plzeň – cesta trvá približne 1,5 hodiny. Na výlety vlakom v okolí Prahy je Plzeň ideálna najmä pre milovníkov pivo. Návšteva pivovaru Pilsner Urquell a prechádzka po námestí Republiky bude zážitok.
 • Karlovy Vary – doba cesty je približne 2 hodiny. Slávne kúpeľné mesto s termálnymi prameňmi a architektúrou zo začiatku 20. storočia láka mnoho turistov.
 • Mělník – doba cesty približne 1 hodina. Za návštevu vinárskeho mesta stojí historický zámok a výhľad na rieku Labe.
 • Tábor – približne 1,5 hodiny vlakom z Prahy. Ide o historické mesto s gotickým mestským opevnením a námestím.

Pred vyrazením na cestu si vždy treba skontrolovať aktuálne časy odchodov a dostupné spoje na železničnej stanici alebo na webových stránkach dopravcu. Vlaková cesta môže byť nielen efektívnym, ale aj príjemným spôsobom, ako preskúmať krásy okolia Prahy. Najkrajšie miesta v ČR nie sú iba v hlavnom meste.

Pešie výlety v okolí Prahy

Praha a jej okolie ponúkajú nespočetné možnosti pre pešie výlety s rôznorodými scenériami a historickými pamiatkami. Či už sa preferujú romantické prechádzky po historickej časti mesta alebo túry v prírodnom prostredí, v okolí Prahy sa nájde niečo pre každého. Tu sú niektoré tipy na pešie výlety v okolí Prahy:

 • Karlínská stena a Vítkovský parkpešie výlety v okolí Prahy po Karlínskej stene, historickom kamennom múre postavenom v 19. storočí, môžu byť príjemné stráveným časom. Pokračovať sa dá do Vítkovského parku, kde je pamätník národného hrdinu Jana Žižky a výhľad na mesto.
 • Petřínské sady a Petřínská rozhľadňa – prechádzka Petřínskymi sadmi, kde sú kvetnaté záhony a výhľad na Prahu, je výborný tip kam na výlet v Prahe a okolí. Vystúpiť sa dá Petřínsku rozhľadňu, ktorá ponúkne panoramatický pohľad na celé mesto.
 • Divoká Šárka – vybrať sa dá aj do prírodnej rezervácie Divoká Šárka, kde sú zelené lesy, údolia a malé vodopády. Táto oblasť je ideálna pre tých, ktorí hľadajú oddych od mestského ruchu.
 • Pražský hrad a Letná – klasikou je prechádzka Pražským hradom a jeho nádvorím s Katedrálou sv. Víta. Pokračovať sa môže na Letnú, kde sa dá vychutnať krásny výhľad na mesto a prejsť sa po Letenských záhradách.
 • Vyšehrad – príjemný peší výlet aj návšteva Vyšehradu, čo je staré opevnenie s gotickým kostolom a hrobkami významných osobností. Spojiť sa dá s prechádzkou po nábreží Vltavy s výhľadom na Pražský hrad. Prejdite sa dá po nábreží Vltavy od Karlína až po Malú Stranu. Tie sa dá zastaviť v niektorej z kaviarní na nábreží a obdivovať krásu rieky.
 • Botanická záhrada Troja – botanická záhrada v Troji je domovom pestrofarebných kvetov a pokojného prostredia. Záhrada je otvorená pre verejnosť a je vhodná pre príjemnú prechádzku.

Treba pamätať na to, že niektoré výlety vyžadujú dopravu mimo centra Prahy, ale väčšina z nich je ľahko dostupná verejnou dopravou. Netreba zabudnúť na pohodlnú obuv a pripraviť sa na nezabudnuteľné výhľady a zážitky.

Príjemný peší výlet aj návšteva Vyšehradu, čo je staré opevnenie s gotickým kostolom a hrobkami významných osobností. Spojiť sa dá s prechádzkou po nábreží Vltavy s výhľadom na Pražský hrad.

Výlet s deťmi v okolí Prahy

V okolí Prahy je mnoho miest a atrakcií, ktoré sú vhodné na výlety s deťmi. Tu je niekoľko tipov na zábavu a rodinné výlety po Prahe:

Zoo Praha je jedna z najväčších a najmodernejších zoologických záhrad v Európe. Nachádza sa tu viac ako 6 000 zvierat z celého sveta. Zoo má detské ihrisko, ktoré je ideálne pre rodiny s deťmi.

Dětský svět je zábavný park, ktorý sa nachádza v Prahe. Je tu množstvo atrakcií pre deti všetkých vekových kategórií, vrátane kolotočov, horských dráh a vodných atrakcií. Ideálny na výlet s deťmi v okolí Prahy.

Aquapalace Praha je aquapark, ktorý sa nachádza v Prahe. Je tu množstvo bazénov, tobogánov a ďalších atrakcií pre deti aj dospelých.

Rozhľadňa Vysoká pri Kutnej Hore ponúka krásny výhľad na okolie. Môže sa z nej sledovať nielen samotná Kutná Hora, ale aj okolité kopce, údolia a dediny. Za dobrej viditeľnosti je dokonca možné vidieť Sněžku, najvyššiu horu Českej republiky.

K rozhľadni sa dá dostať autom, ale oveľa príjemnejšia je pešia túra z Miškovice. Cesta z Miškovíc k rozhľadni vedie po lesnej ceste a je dlhá približne 2 km. Cestou sa môže rodina kochať krásnou prírodou a všímať si zaujímavé stromy a rastliny.

Bubovické vodopády sú jednou z najznámejších prírodných atrakcií Karlštejna. Tvorí ich sústava troch vápencových stupňov, z ktorých najvyšší dosahuje výšku 2 m. Treba však brať do úvahy, že vodopády sú často bez vody. Je to spôsobené tým, že Bubovický potok, na ktorom sa vodopády nachádzajú, je väčšinu roka vyschnutý.

Ak chce rodina vidieť vodopády v plnej sile, najlepšie je navštíviť ich na jar alebo po dažďoch. V takom prípade sa však treba pripraviť na to, že cesta k vodopádom bude blatistá. Ak sa rozhodne pre návštevu vodopádov, keď je vody len minimum, stále je možné si výlet aj tak užiť.

Výletníci si totiž môžu vychutnať krásnu scenériu a preskúmať rôzne jaskyne, ktoré sa nachádzajú v okolí vodopádov. Pre deti môže byť zaujímavé aj to, že sa môžu prechádzať po koryte vyschnutého potoka.

Pre deti aj dospelých sa však nájdu atraktívne miesta aj na Slovenku. Jednodňové výlety na Slovensku si užijú aj rodiny s deťmi.

Záver

Okolie Prahy skrýva poklady, ktoré nečakajú len na turistov, ale aj na tých, čo túto oblasť nazývajú domovom. Nech už sa rozhodne pre históriu, prírodu alebo jedinečné zážitky, výlety v okolí Prahy určite očaria. Síce to nie je Tenerife dovolenka, ale oddýchnuť sa dá aj Prahe.

Treba vybrať destináciu podľa osobných preferencií a objavovať krásy, ktoré Česká republika ponúka mimo svojej klenotnice – Prahy.