Concept pražiareň & kaviareň Piešťany

Dvaja manželia, bývalí hoteláci, ktorí odišli pracovať do Holandska, sa vrátili, aby priniesli niečo odtiaľ sem. Podarilo sa. Holandský kávovar KVDW Mirage Duette, pražička Giesen W1 a dva bicykle zavesené na stene. To ale určite nie je všetko, tak pekne pomaly.

Interiér kaviarne je hipsterský, ale zhodli sme sa, že pôsobí nie lacno a tuctovo, ako mnoho z tejto kategórie. Žiadne OSB dosky, či palety, páčili sa nám originálne a pohodlné kožené kreslá, drevené obklady, či osvetlenie. Kaviareň je v podstate celá vo výklade, takže je dobre presvetlená. Majitelia nezabudli ani na deti, v kaviarni je pripravený košík s hračkami, aby sa mladí „kaviarenskí povaľači“ nenudili.

Do kaviarne sme neprišli pozrieť len jej interiér, ale hlavne ochutnať produkty, ktoré nás „dostali“! Kávu pražia výlučne „specialty grade“, čiže výberovú kávu najvyššej kvality od malých farmárov. Ako sme na začiatku spomínali, majú holandskú pražičku Giesen a Peťo sa učil pražiť od veľmi dobrého holandského pražiara. Ten, kto si kúpi automatický kávovar Mirage, je väčšinou kávový nadšenec, čo sa v Concepte potvrdzuje všetkými desiatimi.

Espresso pripravujú zo 14g kávy (1,30€) do tzv. otvorenej (väčsej) šálky cez nahú páku (naked portafilter, špecialitka), môžete si vybrať momentálne z dvoch druhov kávy, pričom jedna bola charakteristická výraznou aciditou a v druhá mala sladké chute. Samozrejme pripravujú aj mliečne kávové nápoje a máte možnosť vyskúšať alternatívne prípravy kávy ako aeropress, či filtrovaná káva cez hario v60 alebo chemex.

Kávou to nekončí, iba začína! Majú veľký výber kvalitných sypaných čajov pod ich značkou – tie sme nestihli ani prezrieť, ak máte chuť na studené nápoje majú botanicky vyrábané produkty Fentimans, či kvalitné šťavy Pijo Bio. 

Zuzkina parketa sú koláčiky, ktoré pečú priamo v kaviarni. Ponúkajú makarónky, cheesecaky, tartletky, či raňajkové croissanty. Alexko si vybral tri makrónky, sprášil ich takmer celé, neskôr si vypýtal croissant, ktorý mu tiež chutil. My sme mali tartlet s malinami. Bolo z neho cítiť, že je poctivý, domáci, chutil nám.