Čo sa stane, ak ste dehydrovaní

Pokiaľ ste dehydrovaní, objem telesných tekutín sa zmenšuje ( redukuje ). Keďže väčšinu tekutín obsahuje krv, stáva sa hustejšou a pre srdce je potom horšie ju napumpovať. S každým úderom ( tepom ) posiela srdce menej krvi.

Tepová frekvencia sa zrýchľuje, pretože srdce musí pracovať tvrdšie, aby mohla krv cirkulovať a kyslík a živiny sa dostali k pracujúcim svalom. Preto sa potom zdá tréning, taký obtiažnejší. Kvôli spomalenému toku krvi ku svalom, je takisto obmedzená doprava energie, takže svaly spotrebujú glykogén rýchlejšie, čo zároveň vedie k častejšiemu nástupu únavy. Prietok krvi do mozgu je nižší, čo zhoršuje ostrosť vnímania a mentálnej funkcie.

Vzhľadom k tomu, že sa redukuje objem krvi, telo vysiela signály k zadržaniu tekutín, a to znamená, že sa začínate menej potiť a horšie sa ochladzovať. Teplota telesného jadra stúpa, čím sa situácia ešte zhoršuje, cvičenie je obtiažnejšie a namáhavejšie a vy ste vystavení väčšiemu riziku zranenia, kde trpí koordinácia, nastupuje fyzická a mentálna únava a môžete mať výkyvy nálad, zmenené vnímanie, podráždenosť a svalové kŕče, nevoľnosť, zvracanie alebo bolesť hlavy.

Tieto symptómy sa nedostavia po strate pól, či jedného litra tekutín – musíte sa spotiť a nič nepiť, aby ste dosiahli takejto úrovne. K dehydtratácii môže dôjsť až neskôr, pokiaľ nepijete dostatočné množstvo tekutín počas tréningu, či po ňom alebo v priebehu dňa. Pri nedostatočnej hydratácii trpí výkon a dehydratácia sa dostaví rýchlejšie, než by ste začali trénovať primerane hydratovaní.

Rad štúdií sa zamieril na bežcov, cyklistov a ďalších vytrvalostných športovcov a na to, akú úlohu môže zohrať dehydratácia, pokiaľ ide o vytrvalosť, energiu, odolnosť a výdrž. V tímových športoch je efekt dehydratácie zdokumentovaný rovnako, čo sa týka schopností.

Napríklad vo futbale môže dehydratácia spôsobiť neschopnosť neskorších šprintov v hre, zhoršenú schopnosť získať späť stratenú loptu a nižšiu driblingovú rýchlosť. U basketbalových hráčov má dehydratácia za následok menej striel, zníženú rýchlosť šprintov a laterálne pohybové rýchlosti a zhoršenie hĺbky vnímania.

Je teda veľa dôvodov domnievať sa, že športovci všetkých športových odvetví, špeciálne tie s vysokými stratami potu, by mohli zakúsiť podobné výkonnostné útlmy.

Sila, rýchlosť a explozívna sila sú stratou telesných tekutín rovnako negatívne ovplyvnené. Vzpierači obtiažne dokončujú všetky opakovania v sérii, pokiaľ sú dehydrovaní ( strata 2,5 % hmotnosti ). Ak nie ste schopní dokončiť predpísané opakovania, nedosiahnete nárast sily a objemu, ktorý by bol viditeľný a nie ste schopní vykonať viac práce, pokiaľ by ste boli hydrátovaní.

Okrem obmedzenej pracovnej kapacity vyvolá dehydratácia výrazné vylučovanie kortizolu. Pokiaľ si pamätáte, tak kortizol zvyšuje odbúravanie svalov, čím narušuje proces budovania svalovej hmoty.

Niektoré bylinné preparáty, ako je napríklad repík, artičok, zeler, morská cibuľa, medvedica lekárska a rebríček, majú diuretické účinky. Je obtiažne odhadnúť ich vplyv na hydratáciu, pretože dávkovanie a obsah účinných látok sa môžu líšiť, takže je najlepšie sa im vyhnúť.

Vyvarujte sa tiež akýmkoľvek voľne predajným diuretikám, kvôli možnosti dehydratácie a nerovnováhy elektrolytov. Užívajte len predpísané diuretické lieky, diskutujte o nich s lekárom, že aký majú dopad na hydratáciu a stav elektrolytov, pokiaľ sa pri tréningu obzvlášť silne potíte. 

Mal by som sa nútiť piť alebo piť, len keď mám smäd ?

Tak toto je predmetom vášnivých debát medzi odborníkmi na hydratáciu. Cvičiť v dehydrovanom stave nie je ideálne a môže to ublížiť výkonu a v prípade extrémnej dehydratácii aj zdraviu. A na druhú stranu, pokiaľ pijete príliš veľa tekutín ( bez prídavku adekvátneho množstva sodíka ), tak si riedite sodík v krvi, čo môže vyústiť k hyponatrémii.