Chuť žiť

Otrepaná fráza “Rob čo ťa baví”, ti už pravdepodobne lezie na mozog, všade motivačné články o kariérnych a životných rastoch s 10timi bodmi, ktoré “musíš” splniť, inak si nič nedokázal…bla bla. Otrepané, či nie, písanie je moja vášeň a jednoducho ma napadli myšlienky na túto tému a článok bol raz dva na svete.

V tomto článku nehejtujem, ani nič podobné. Rešpektujem každého človeka a každého osobný názor a pohľad na život. Koniec koncov.. “Your life, your rules”. Len chcem povedať, že na fráze “Rob čo ťa baví” je naozaj veľmi veľa pravdy a k srdcu by si ju mal zobrať snáď každý. Koľko mladých ľudí osobne poznáš, ktorí nerobia nič zmysluplné (hodnotné) čo by ich napĺňalo? Asi by ti nestačila strana formátu A4, však?

Pamätáš sa na tie časy, keď si bol/a malý frťan a pobehoval s celou partiou po vonku? Vešali ste sa po preliezkach, naháňali, hrali futbal, pogy, alebo liezli po stromoch. Deti intuitívne robia čo ich baví, nebudú predsa hrať škôlku, keď ich baví skákať na švihadle.

comp-1-0-00-00-00-1424762

Taký ten stereotyp. Ráno vstaneš, ideš do školy/práce, prídeš domov, pri najlepšom spravíš nejaké povinnosti a šup na Facebook. Možno tvoj prípad a možno nie. Koľkokrát človek zažije taký ten pocit, že toto chcem vyskúšať, robiť, alebo ísť tam, alebo sa naučiť tamto? Ale prečo sa o to skoro nikdy nepokúsi? Alebo je spokojný so svojim pohodlným životom, v ktorom hľadá len istoty v podobe stálej práce?

Nie, nehejtujem stálu prácu. Nejako sa živiť musíme a obvzlášť ak má človek aj rodinu. Ale v dnešnej dobe je omnoho viac možností ako kedysi, už len vďaka internetu a možnosti lepšie sa spropagovať, chodiť na rôzne semináre, alebo si ich pozrieť na spomínanom internete a kúpiť si eBook (mimochodom YouTube je plný vzdelaných ľudí). Len narážam na to nič nerobenie, možno kvôli ktorému sa cítiš tak prázdno.

Niekoho baví hrať na klavír, spievať, iného sa neustále vzdelávať, alebo športovať. Nehovorím, že z každého má byť hneď Ludwig van Beethoven, ale prečo nerobiť niečo, čo môže mať aj prínos do spoločnosti? Nemusím hrať na klavíri len pre seba, niekto môže pri mojej hudbe zrelaxovať.

Rovnako ako my nešportujeme a nevzdelávame sa LEN pre seba, ale posúvame Vám naše poznatky a skúsenosti ďalej (len ako príklad). Možno teraz ani nevieš čo ťa tak naozaj baví. Nevadí… objavuj, čítaj, sleduj videá, spoznávaj nových ľudí, skúšaj atď. a ono to príde.

Každý z nás tu má svoj osobný príbeh a máme v sebe ukrytý talent a nadanie robiť jednu činnosť lepšie, ako tú druhú. Treba ju nájsť, hľadať, skúšať a riadiť sa pocitmi svojho srdca. Neboj sa posmechu za to, že robíš niečo, čo iným príde zvláštne a nechápu ťa, súdia, rýpu a vypytujú sa blbosti, len aby sa akože pobavili a dokázali si, že si “divný” človek.

Nepáči sa im, že vybočuješ z davu, že si v niečom dobrý a nepatríš medzi ten šedivý priemer. Zdokonaľuj sa v tom, miluj to čo robíš a venuj tomu svoj čas, nikdy nevieš a možno ťa to bude jedného dňa živiť a budeš ešte aj pomáhať ľuďom.

thumb-7575763

A čo robím ja a čo ma naozaj napĺňa?

Zo začiatku som sám nevedel čo ma naozaj baví. Najprv som hrával futbal, lyžoval a čítal knihy. Časom som klasické lyžovanie vymenil za freeride-ové snowboardovanie (hádam je to správne napísané), ktoré ma neskutočne baví ešte aj dnes. S futbalom som sekol asi v 9tej triede a prepadol som počítačovým hrám..ktoré ma mimochodom bavili až príliš a stále si raz za čas na nejakej na hodinku uletím (asi tak 2x do mesiaca). 

Neskôr som začal doma trochu cvičievať, zhybovať pred domom na prašiaku a “boxovať” v pivnici. Boxovať v úvodzovkách, pretože to som sa chodil skôr len tak vyjašiť do vreca a pochybujem, že to bolo technicky správne. 

Obľubujem cestovať po Slovensku. Ak sa rozhodnete to praktizovať taktiež je vhodné sa informovať kam na výlet v Žiline a okolí, kam na výlet v okolí Bratislavy alebo napríklad kam na výlet v okolí Trnavy. Skvelým tipom na výlet sú aj Košice či Nitra.

Cvičenie ma naozaj chytilo za srdce, skúsil som čisto posilku, ale aj čisto cvičenie s vlastným telom. Dnes kombinujem komplexné cviky ako je mŕtvy ťah, alebo overhead press s cvikmi s vlastným telom, ako sú napríklad dipy na gymnastických kruhoch (ale to len tak okrajovo pre predstavu). Knihy čítam dodnes, baví ma sa neustále vzdelávať a cibriť myseľ, fantasy žánre som zamenil za hodnotnejšie knihy, ktoré ma obohatia o nové informácie alebo pomáhajú k osobnostnému rozvoju (Alchymista). 

Natáčanie našich videí a kontakt s celou tou technikou ma istým spôsobom fascinoval a obdivoval som pekné zábery, ktoré Ondrej (Blackbird) dokázal natočiť, ale najviac sa mi páčili vždy fotky a ich následná úprava. A čo som spravil? Našetril peniaze a kúpil zrkadlovku, vďaka ktorej budeme môcť onedlho točiť vlogy zo samotných tréningov, alebo uvidíš ako sa stravujeme. No vo voľnom čase sa učím fotiť…

Ak naozaj chceš niečo robiť, tak to rob. Máš koníček, ktorému sa venuješ len občas kvôli povinnostiam a cvičenie a celkovo kondička išli úplne bokom? Urob si na tieto veci čas, dopraj si aspoň tú pol hodinku – hodinku a telo a myseľ sa ti odvďačia. Budeš spokojnejší, produktívnejší a zventiluješ prípadný stres.

Minimálne to vyskúšaj a možno sa do toho totálne zažerieš a budeš sa na to tešiť ako môj havo na piškóty. Ak sa tým budeš aj živiť a doslova budeš robiť čo ťa baví, tak nikdy nebudeš pracovať. Bude ťa napĺňať tvoja vášeň a odhodlanie niečo dosiahnuť.

Nestrácaj zbytočne čas, užívaj si život, vzdelávaj sa, pomáhaj, inšpiruj okolie a raduj sa z maličkostí. Nepotláčaj v sebe nadanie a chuť žiť. To je jedno, že ťa možno okolie nebude chápať a podporovať. Je v absolútnom poriadku žiť život, ktorému iní nerozumejú..je predsa tvoj.

Áno, ja viem. Tá fráza je naozaj otrepaná, ale zamysli sa nad ňou.

“Najlepší spôsob, ako začať, je prestať rozprávať a začať robiť.” (Walt Disney)