Ako sa pripraviť na Veľkú noc?

velka-noc

Už o necelé dva týždne budeme v Katolíckej cirkvi oslavovať Ježišovo slávne zmŕtvychvstanie. Popri rôznych povinnostiach sa zhrozíme, že nemáme umyté okná, dôkladne upratané, napečené… Akokoľvek sa nám všetky tieto činnosti zdajú dôležité, na nich však sviatky “nestoja”. Ako sa však skutočne pripraviť na Veľkú noc, bez ohľadu na všetky “svetské záležitosti”?

V tomto článku si môžete prečítať pár rád k tomu, ako sa pripraviť na hlboké prežitie veľkonočných sviatkov.

Dobrá svätá spoveď

V mnohých farnostiach už počas tohto týždňa prebieha veľkonočné spovedanie. Ak ti to tvoje okolnosti umožňujú, nenechaj si túto dôležitú sviatosť na poslednú chvíľu. Skús si radšej privstať a choď napr. na rannú sv. spoveď, na ktorú bude možno čakať aj menej ľudí. Taktiež si nájdi viac času na celkovú prípravu.

Vyhľadaj pokojné a tiché miesto a chvíľku čas na premýšľanie. Upokoj si svoju myseľ zo všetkých tvojich starostí. Odovzdaj ich v tichu Bohu a až potom pristúp k samotnej príprave. Ak budeš mať z toho všetkého nepokoj a strach, pros Nebeského Otca aby ti dal silu úprimne sa pripraviť a s odvahou vyznať všetko, čo sa v tvojom vzťahu k Bohu, sebe ale aj ostatným pokazilo.

Menej nakupuj

Počas posledných dní určite aj tvoja poštová schránka obdržala celkom slušnú nádielku akciových letákov. Ich hlavná téma bola bezpochyby Veľká noc. Určite si neprehliadol zľavy na šunku, klobásky, čokoládové vajíčka, či rôzne jarné dekorácie. Aj keď to všetko vyzerá lákavo, skús si prerátať, čo všetko z toho skutočne potrebuješ.

Je samozrejme prirodzené, že chceš, aby tvoja rodina mala počas sviatkov všetkého dostatok, ale pokús sa aj pri tom všetkom byť viac mierny. V mnohých rodinách sa pred Veľkou nocou nakupuje toho omnoho viac než zvyčajne a často aj bez odhadu. A potom sa žiaľ veľa vecí zbytočne vyhadzuje.

Menej upratuj

Nie, neboj sa, nie som zástanca špinavej a zanedbanej domácnosti! Ale na druhej strane sa pokús nezamieňať si prípravu na Veľkú noc s “veľkým jarným upratovaním”. V mnohých rodinách je vtedy akoby nepísané pravidlo, že práve počas času pred sviatkami sa umývajú okná, perú záclony, triedia a vyhadzujú sa nepotrebné veci. Popri tom sa nakupuje, varí, pečie…

Len aby bolo všetko perfektné. Celá rodina však môže byť z týchto príprav celkom otrávená a vyčerpaná. Kvôli zhonu často vzniknú aj hádky, ktoré by inak možno ani neprebehli. Odovzdaj Nebeskému Otcovi aj túto oblasť.

Skús si naplánovať, ktoré veci v domácnosti môžeš urobiť s predstihom už teraz, príp. ich odlož na iný, vhodnejší čas. Všetky povinnosti si skúste v rodine rozdeliť spravodlivo, možno aj počas týždňa. A spoločné “sviatkovanie” si už vychutnávajte spoločne a naplno, bez náhlivého upratovania.

Venuj menej času pečeniu

Aj keď sa na tom možno zasmeješ, je pravdou, že Veľká noc a Vianoce sú dvomi obdobiami, kedy sa mnohé žienky predbiehajú v tom, ktorá upečie viac druhov koláčov. Medzi rečou sa navzájom porovnávame, aký druh koláča plánujeme tento rok vyskúšať, koľko toho už máme napečené, čo plánujeme vziať rodine na návštevu na ochutnávku a pod.

V nás ženách je samozrejme prirodzené, že sa chceme postarať o svoju rodinu aj takouto formou, hlavne keď nás pečenie baví a napĺňa. Avšak nenechajme sa zlákať nezdravým súťažením v tom, kto toho koľko upečie. Ako sa hovorí, “žalúdok máme len jeden” a takisto náš čas je príliš vzácny na to, aby sme ho investovali len do horúčkovitých príprav všemožných koláčov.

Daruj viac času Bohu!

Zdá sa ti to popri tvojich pracovných a rodinných povinnostiach nemožné? Aj napriek tomu to skús. Privstaň si o čosi skôr, prípadne vypusti z tvojho programu niečo, čo nie je až tak veľmi nevyhnutné. Zober si do rúk Sväté Písmo a prečítaj si malý kúsok nejakej state, napríklad takej, ktorá súvisí s pôstom, alebo Veľkou nocou.

Poprípade choď von na prechádzku a daruj svoje myšlienky počas nej modlitbe k Nebeskému Otcovi. Alebo si uvar len tak kávičku a popri nej odovzdaj Bohu všetky svoje radosti a starosti. Akúkoľvek formu si už vyberieš, to je už len na tebe. Vyprosme si teda navzájom pokoj a radosť počas príprav na veľkonočné sviatky, aby sme tento čas využili naozaj rozumne a naplno vo všetkých oblastiach svojho života.