9 dôvodov prečo by ste mali každý deň vypiť aspoň jedno malé pivo.

Najznámejším izotonickým nápojom, obsahujúcim vápnik, horčík, sodík, vitamín B a kyselinu listovú a mnoho ďalších prospešných látok, je zlatistý obľúbený mok – pivo. Podľa odporúčaní expertov na zdravie, by sme mali vypiť každý deň 2 dcl piva, kvôli jeho obsahu zdraviu prospešných látok, minerálov a vitamínov.

V čom je pitie piva prospešné pre naše telo?

1) Zlepšuje imunitu

Výskum, kde skupinka mladých respondentov užívala jedno pivo denne po dobu dvoch mesiacov, preukázal, že u niektorých jedincov vystúpil pri krvných testoch počet bielych krviniek až na trojnásobnú hodnotu pôvodného počtu.

2) Je zdravé na srdce

Konzumenti piva v malej miere, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, majú často krát priaznivejšie hodnoty, než napríklad konzumenti vína alebo whisky. Pivo obsahuje chmeľ a jačmeň a za jeho priaznivé účinky môže najmä vysoký obsah vitamínov B, ktorý mimo iného prispievajú k zníženiu rizika kardiovaskulárnych chorôb a tvorby krvných zrazenín.

3) Znižuje cholesterol

Pitie piva vedie k zvyšovaniu hladiny HDL ( dobrého) cholesterolu a naopak k zníženiu hladiny cholesterolu LDL (toho zlého) a to až o 15%.

4) Lepší spánok

Prepracovanosť, stres, zlá nálada či nervozita nikdy k dobrému spánku a kľudu nevedie. Pokiaľ si však skočíte na jedno tak sa kyselina nikotinová či laktoflavín spoľahlivo postará o to, aby bolo zaspávanie a spánok omnoho kvalitnejší.

5) Uhasína smäd

Pivo obsahuje viac ako 90% vody a dehydratovanému telu prospieva omnoho viac, než kadejaké špeciálne nápoje. V tele sa udrží dlhšie a smäd zaženie spoľahlivo.

6) Znižuje riziko vzniku obličkových kameňov

Stačí jedno malé pivo denne a riziko tvorby obličkových kameňov sa značne zníži.

7) Pomáha tráveniu

Nie nadarmo sa hovorí, že je potrebné si dať jedlo malé na trávenie. Horké chmeľové látky stimulujú tvorbu enzýmov v žalúdku, ktoré sú potrebné pre trávenie a urýchľujú tak metabolizmus tukov. Na druhej strane, všeobecne žiadne teplé jedlo by sa nemalo bezprostredne zapíjať akýmkoľvek studeným nápojom, v takomto prípade by to bolo skôr kontraproduktívne.

8) Podporuje kosti a chrup

Obsah vápnika, fosforu a kremíka v pive je samo o sebe veľmi dobrým základom pre podporu a správnu tvorbu kostí a zubov.

9) Zabíja jarnú únavu

Cítite sa unavený a podráždený? Pravdepodobne trpíte jarnou únavou, ktorá je okrem iného spájaná s nedostatkom železa v krvi. Je pre telo náročné získať ho z potravy a preto by sme ho mali dopĺňať inak. Čierne pivo je zdrojom železa, vitamínu B, najmä B12 – ktorý neobsahujú ani rastliny a ktorý je zodpovedný za tvorbu červených krviniek. Alkohol, ktorý pivo obsahuje, vám pomôže vyriešiť problémy s nespavosťou. V minulosti Íri dávali deťom ako liek dve lyžice Guiness piva.