Známy lekár nalieha na rodičov aby nerobili tú istú chybu pri liečbe kašľa svojich detí. Túto chybu robíte aj vy..

Často krát sa stáva, že ak sa u našich detí vyskytne kašeľ, dokážeme si s tým ľahko poradiť aj bez návštevy lekára. Jednoducho zájdeme do prvej lekárne, kúpime sirup proti kašľu na odporúčanie lekárnika, pričom ani netušíme ako tým svojmu potomkovi ubližujeme.

Známy lekár Mudr. Komarovský hovorí:  „Len počas jednej hodiny som pri zapnutom televízore postrehol 8 reklám na lieky, ktoré by sa podľa výrobcov v prípade kašľa mali ihneď užiť. Už som to viac nemohol počúvať! Ľudia, dávajte si pozor!”

Ako vyliečiť silný kašeľ?

1) Najčastejšie reklamy proti kašľu vyskytujúce sa v televízii, sú lieky na vlhký alebo suchý kašeľ. Hlavnou funkciou týchto liekov je zvýšenie tvorby hlienov, ktoré sa potom ľahšie vykašliavajú.

Keď má dieťa nádchu, kašeľ a horúčku, jedná sa o ochorenie horných dýchacích ciest. Prečo by ste teda mali  rozpúšťať množstvo hlienu v pľúcach, ak vaše dieťa má len nádchu alebo bolesti hrdla?

2) Lieky proti kašľu sú občas nevyhnutné pri určitých ochoreniach dolných dýchacích ciest – zápal priedušiek či zápal pľúc. Tieto látky by mali byť rastlinného pôvodu! Všetky ochorenia by však mali liečiť lekári a nie ľudia ovplyvnení televíznou reklamou.

3) Detský kašeľ je slabší, ako ten dospelý. Po požití liekov na vykašliavanie, deti často nie sú schopné vykašľať aj zvyšné množstvo hlienov. Niet divu, že v mnohých krajinách sa mukolytiká na liečbu vlhkého kašľa a vykašliavania neodporúčajú podávať deťom mladším ako 5 rokov a dať to dieťaťu do 2 rokov sa považuje za trestný čin.

4) Ako vyliečite suchý kašeľ prírodným spôsobom? Mrkvovou šťavou, čerstvo vylisovanou, v pomere 1:1 spolu s mliekom. Tento nápoj podávajte 4 až 5-krát denne. Taktiež môžete skúsiť čaj zo sušených plodov kaliny obyčajnej.

5) Efektívny účinok na hlieny má aj čistý chladnejší vzduch (+18 až +20°С) v miestnosti, kde sa dieťa nachádza a taktiež dostatočné množstvo teplých tekutín. Sledujte aj vlhkosť v detskej izbe! Mala by byť medzi 40-70%. V nedýchateľnej miestnosti sa stav dieťaťa nemusí zlepšovať. Ak k tomu prirátame upchatý nos a zvýšenú teplotu, môže sa stať, že z obyčajného nachladnutia to prejde do mesačnej liečby zápalu pľúc.

Záver

Je potrebné povedať, že lieky proti kašľu, ktoré si kúpite v lekárni môžu byť nebezpečné. Kašeľ, ako vieme, nie je len nepríjemný symptóm. Je to jeden z dôležitých spôsobov, ako si dokážeme vyčistiť pľúca. Potláčanie a tlmenie kašľa môže viesť k hromadeniu hlienu v pľúcach, čo s veľkou pravdepodobnosťou povedie k zápalu priedušiek, pľúc, k narušeniu pľúcnej ventilácie a k ďalším problémov. Okrem iného, zneužívanie liekov proti kašľu vedie k zhoršeniu funkcie pečene a obličiek.

Použitie liekov proti vlhkému kašľu je kontraindikované. Ako už bolo vyššie uvedené, potláčanie kašľa môže viesť k zhoršeniu choroby, pretože hlieny nejdú von, ale naďalej ostávajú v tele.

Zdroj: takprosto.cc