Zaoberajte sa tým, čo nefunguje

Štvrtok, 26. Júl 2013, 23:57, Zverejnil

„Pokračovanie v tom, čo nefunguje nespôsobí, že to bude fungovať lepšie.“

 (Charles J.Givens)

 portrait-of-a-young-business-executive-getting-ready-for-hurdle-race-2

Nefunguje vám vzťah či manželstvo, ale vy sa napriek tomu tvárite, že je skvelé?  Zatvárate oči pred svojou nadváhou? Nepripúšťate si svoje zlé zdravie? Odkladáte konfrontáciu so svojim zamestnávateľom alebo svokrou? Tvárite sa, že to vo vašej rodine funguje úžasne, napriek tomu, že opak je pravdou?  

Ak sa chcete pohnúť z miesta kde ste, na miesto, kde chcete byť, musíte sa postaviť zoči – voči tomu, čo vo vašom živote nefungujePrestaňte pred nefungujúcimi vecami zatvárať oči a najmä sa netvárte, že je všetko v poriadku a funguje,  ak to tak nie je.Postaviť sa tomu, čo vo vašom živote nefunguje, obyčajne znamená postaviť sa niečomu nepríjemnému. Môže to znamenať opustiť svoju zónu pohodlia, žiadať o to, čo chcete, postaviť sa proti niekomu, riskovať, že nebudete v obľube, vysloviť vlastný názor atď. A ruku na srdce, kto z nás by chcel dobrovoľne podstúpiť takéto nepríjemne veci? A tak to tolerujeme a zatvárame oči v nádeji, že sa to „nejako“ vyrieši. Zlá správa je, že ono sa to „nejako“ nevyrieši. Dobrá správa je, že riešenie existuje. Riešenie máte vo svojich rukách VY. Tak naberte odvahu a pustite sa do toho. Aký význam má plytvať tonami energie na to, že vedome budete ignorovať to, čo nefunguje?

Denne dostávame varovné signály, ktoré nás upozorňujú na to, že sa niečo deje. Len ich akosi nevnímame alebo vnímať nechceme. Váš partner začal chodiť domov neskôr. Zachytíte zvláštnu, často ironickú poznámku od niekoho blízkeho či suseda. Niekedy tieto signály berieme na vedomie a podnikáme kroky, ale oveľa častejšie ich ignorujeme, pretože im buď nevenujeme pozornosť alebo neprikladáme význam.

Okamžite vyhoďte zo svojho slovníka frázy typu: Veď to robia všetci. Len sa potrebuje vyventilovať. To sa ma netýka. Nechcem riskovať. Nemám mu do toho čo rozprávať. Nemôžem s tým nič urobiť. Potrebujem to, aby som sa upokojil (v súvislosti s alkoholom či cigaretami). To sa predsa ľuďom ako ja stáva.

„Niekedy zatvárame oči,

pretože nechceme vedieť, čo sa stane.“

Čo by ste mohli urobiť:

  1. Nefunguje niečo? V prvom rade si musíte priznať, že niečo nefunguje a presne si pomenovať / zadefinovať to, čo z vášho pohľadu nefunguje. Čím skôr uznáte, že niečo nefunguje, tým menej bolestivé bude riešenie
  2. Čo nefunguje? Opýtajte sa sami seba: „Čo nefunguje?“. Napíšte si zoznam vecí, ktoré vo vašom živote nefungujú v oblastiach ako kariéra, financie, rodina, vzťahy, vzhľad , zdravie, voľný čas, osobný rast, domáce prostredie.
  3. Prečo to nefunguje? Zamyslite sa nad tým, čo spôsobilo tento stav? Ako ste konkrétne vy prispeli k tomu, niečo nefunguje?
  4. Dajte si za cieľ „vyriešiť to“ čo nefunuje.
  5. Ujasniť si, čo s tým? Ujasnite si, či sa chcete pokúsiť to, čo nefunguje, vyriešiť tak, aby to fungovalo alebo sa s tým jednoducho iba vyrovnať, to znamená priznať si to a zakceptovať to.
  6. Konkrétne kroky. Zosumarizujte, čo všetko budete musieť urobiť na to, aby ste danú situáciu vyriešili, aby ste sa z toho dostali, aby to fungovalo tak, ako chcete? Ako to dokážete vyriešiť? Čo všetko budete k vyriešeniu potrebovať? Koho budete musieť do procesu zapojiť?
  7. Pustite sa do toho. Hneď. Neodkladajte to. Neplytvajte svojou drahocennou energiou.

Zamyslite sa nad tým, aké problémy sa nechce riešiť vám. Ktoré problémy sa bojíte riešiť alebo sa tvárite, že neexistujú. Spoznajte ich a postavte sa im.

Teším sa na vašu spätnú väzbu: .