Zabudnite na novoročné predsavzatia, choďte na to inak

Streda, 20. December 2017, 21:01, Zverejnil

„Kto chce naozaj zvíťaziť, musí mať istú schopnosť,
a tou je presné stanovanie zámeru,
uvedomenie si toho, po čom vlastne túži,
a spaľujúca túžba to dosiahnuť.“
(Napoleon Hill)

     Stretávame sa s tým každý rok. A má to stále ten istý scenár. Blíži sa koniec „starého“ roka a prichádza ten „nový“. Pre mnohých ten „správny“ a ten „lepší“. Konečne prichádza ten ‚správny‘ čas. Nahovárame si, že konečne sa začína niečo nové a Nový rok nám prinesie v živote pozitívne zmeny, šťastie a úspech. Veríme, že sa začína nová etapa v našom živote. A tentokrát už konečne dodržíme aj naše novoročné predsavzatia, ktoré si úderom polnoci, opantaní pohárom šampanského, už opäť dáme.

     A začíname byť pod poriadnym tlakom. Začal sa január. Musíme niečo začať robiť. Prejde prvý týždeň nového roka, potom druhý, tretí, prvý mesiac, vynakladáme najskôr veľa a potom už len troška úsilia, a v marci už ani nevieme, že sme si nejaké novoročné predsavzatia dali. Upadli do zabudnutia. Takže čo s tým? Najjednoduchšie bude opäť počkať do konca aktuálneho roka a príchodu nového, aby sa to celé zopakovalo. Je vám tento príbeh povedomý?

STOOOP! Takto sa to predsa nedá riešiť. Urobte to tentokrát INAK!

     Otázka znie „Ako si dávať tie správne novoročné predsavzatia, aby neupadli do zabudnutia?“. Jednoducho. A moja odpoveď je – „Nedávajte si ich. Namiesto nich si stanovte skutočne vzrušujúce a hlavne reálne ciele.“ Ak sa vám slovo „cieľ“ zdá priveľmi strohé a potrebujete ho troška emočne zafarbiť, pokojne si „novoročné predsavzatia“ premenujte na „novoročné ciele“ alebo „novoročné výzvy“. To sa mi asi páči najviac, novoročné výzvy. A čo sú to vlastne tie novoročné výzvy? Ako pri ich dosahovaní uspieť? Ako to urobiť tak, aby nezapadli prachom? Ako ich udržať pri živote počas celého roka?

     Úspech nie je vecou šťastia. Na to, aby ste dosiahli úspech na ceste za novoročnými cieľmi či výzvami, musíte mať jasno v tom, čo vlastne chcete dosiahnuť. Keď vezmete budúcnosť do svojich rúk, namiesto toho, aby ste čakali, kým sa vám nejaká budúcnosť prihodí, začnete zažívať stále viac udalostí, nad ktorými priemerný človek mávne rukou, pretože ich považuje iba za prejav šťastia. 

     Čo chcete aby bolo inak, iné alebo lepšie, v jednotlivých oblastiach vášho života, na konci roka 2018? Položte si túto otázku a odpovedzte si na ňu. Najlepšie písomne – myslite na papieri. Pokiaľ ide o oblasti, v ktorých by ste chceli niečo zmeniť, stačí sa zamyslieť nad nasledujúcimi: vaša práca (kariéra, zamestnanie), vaše financie, vaše zdravie, telo a vzhľad, váš osobný rozvoj, vaše vzťahy (s rodinou, partnerom, priateľmi). Alebo si pridajte akúkoľvek inú oblasť, ktorá vám tam chýba.

     Alebo môžete použiť moju metódu 6V + 1WVidieť, Vedieť, Vedome voliť, Veriť, Vytrvať a Vzdorovať strachu + Why?, ktorú podrobnejšie rozoberám v eknihe ‚Plán‚ (kúpiť si ju môžete kliknutím na tento odkaz) 

     Zamerajte sa na vyššie popísané oblasti svojho života, vyberte si tie, v ktorých vnímate, že by mala nastať nejaká zmena . Ohodnoťte mieru vašej spokojnosti v daných oblastiach. Položte si nasledujúcu otázku: „Na koľko percent je táto oblasť v súčasnosti naplnená, na koľko % v nej pociťujem uspokojenie?” Buďte k sebe úprimní a otvorení.

     Predstavte si, že si pôjdete dnes večer ľahnúť a tvrdo zaspíte. Počas noci sa stane zázrak. Všetky problémy, ktorými ste sa zaoberali (v jednotlivých oblastiach), sa zrazu vyriešia. Ráno sa zobudíte a problémy budú preč. Podľa čoho spoznáte, že sa stal zázrak? Podľa čoho zistíte, že prišlo k zmene? Čo bude iné ako dovtedy? Pomenujte to. Je to informácia o vašich prianiach, potrebách a záujmoch. Ukazuje vám, čo máte robiť namiesto toho, aby ste sa rýpali v probléme. Začnite tým, že si položíte otázku: „Podľa čoho zistím/Na čom si všimnem, že sa mi podarilo uspieť v tom, čo som chcel/a?“

     Keď si budete stanovovať ciele, položte si otázku: „Čo je pre mňa naozaj dôležité?“, „Aký zmysel má to, čo chcem v danej oblasti urobiť, zmeniť alebo dosiahnuť?“ Odpoveď na otázku „Čo tým získam?“ vám prinesie predstavu nového života, ktorý vás čaká. 

     Musíte poznať tri veci – kde ste, kam sa chcete dostať a kedy alebo dokedy sa tam chcete dostať. Detailne popísať vaše cieľové miesto. Musíte vedieť, kde to je. Buďte čo najkonkrétnejší. Rozpíšte si ciele detailne a do najmenších podrobností.

     Vaše novoročné ciele by mali byť pre vás dostatočne inšpiratívne a vzrušujúce (zabránia, aby váš život začal byť nudný), náročné ale dosiahnuteľné (potrebujete cieľ, ktorý vás prinúti zabrať, vyhodí vás zo zóny pohodlia, prinúti vás robiť veci náročnejším spôsobom ako doteraz a pripraví vám trocha nepohodlia, ale musí byť dosiahnuteľný), konkrétne(buďte čo najkonkrétnejší pri všetkých aspektoch cieľa – typ, model, farba, rok, rysy, rozloha, hmotnosť, forma),  merateľné (cieľ musí byť stanovený tak, aby ste vy alebo ktokoľvek iný mohli mieru jeho dosiahnutia merať, cieľ bez číselného vyjadrenia je iba sloganom alebo snom), jasné a časovo ohraničené (dôležité je poznať čo chcete dosiahnuť a dokedy).

     Veľmi dôležité je, aby vaše ciele boli v súlade s vašimi hodnotami, podľa ktorých žijete. Keď si stanovíte ciele, nenechajte sa už nikým a ničím odradiť. Sú to vaše ciele. Vytvorte si svoju vlastnú predstavu o úspechu a prestaňte sa zaoberať tým, čo si o tom myslia iní.

     Pokiaľ nezačnete niečo robiť, nič sa nestane. Neuvažujte „ako“ to máte urobiť. Uvažujte „čo“ máte urobiť. Na to, aby ste sa čo i len o kúsok priblížili k svojmu cieľu, musíte podniknúť kroky. Určite si štartovaciu pozíciu. Kde sa nachádzate v danom cieli práve teraz. Potom si predstavte koniec cesty, teda moment, kedy bude cieľ dosiahnutý. Predstavte si, že ste práve teraz došli do cieľa. Čo je vo vašom živote iné ako dnes?

     Ďalej sa zamyslite sa nad tým, aké kroky musíte podniknúť na to, aby ste sa do cieľovej roviny dostali. Vygenerujte veľké množstvo nápadov. Ku každému cieľu si napíšte každý jeden krok, ktorý vám napadne, a ktorý môžete urobiť teraz alebo v budúcnosti. Čím viac krokov na dosiahnutie cieľa vám napadne, tým jasnejšie ho budete vidieť.

     Potom usporiadajte jednotlivé kroky chronologicky do poradia,  na základe ktorého budete postupovať vpred. Rozhodnite sa, čo budete musieť urobiť ako prvé, ako druhé a čo neskôr. Napíšte si čo a dokedy vykonáte. Určite si rozumnú a reálnu časovú lehotu a napíšte si, kedy chcete cieľ dosiahnuť.

 1. Určite svoju štartovaciu pozíciu. Kde sa nachádzate na ceste k danému cieľu práve teraz? Pomenujte svoju súčasnú pozíciu ako názov kapitoly, krátko a výstižne.
 2. Predstavte si koniec cesty, teda moment, keď dosiahnete cieľ. Čo sa vo vašom živote zmenilo? Čo tam nachádzate? Keby ste cieľ mohli namaľovať ako obraz, čo by na ňom bolo? Aké výjavy? Aké farby? Ako by ste ho pomenovali?
 3. Zamyslite sa nad tým, aké kroky musíte podniknúť nato, aby ste sa dostali do cieľovej rovinky. Čím viac krokov na dosiahnutie cieľa vám napadne, tým jasnejšie ho budete vidieť.
 4. Ak sa vám cieľ javí ako veľmi náročný, rozdeľte si cestu k nemu na dostatočný počet malých krokov.
 5. Vyberte prvý krok, napríklad ten najzaujímavejší, najpríťažlivejší alebo ten, z ktorého máte najmenší strach. Ním naštartujte celý proces.
 6. Usporiadajte jednotlivé kroky do chronologického poradia, na základe ktorého budete postupovať vpred. Takto uvidíte, čo budete musieť urobiť prvé, čo druhé a čo neskôr.
 7. Napíšte si, čo dokedy vykonáte (napríklad dnes, zajtra, do konca týždňa). Určite si rozumnú a najmä reálnu časovú lehotu na splnenie jednotlivých krokov.
 8. Vytvorte si zoznam prekážok a problémov, ktoré budete musieť prekonať, zoznam zručností a vedomostí, ktoré budete potrebovať, a zoznam ľudí, ktorých budete chcieť osloviť.
 9. Začnite uskutočňovať svoj plán okamžite. Nečakajte na vhodnú príležitosť, pretože tá je práve teraz.
 10. Každý deň urobte niečo, čo vás posunie bližšie k vášmu cieľu v súlade so stanovenými krokmi.
 11. Každý úspech oslávte.
 12. Zaviažte sa hneď teraz, že sa nevzdáte.

     Ponúkam vám ešte jednu metódu – techniku Dlane: Predstavte si, že si svoj celý doterajší život môžete položiť do dlane. Položte si tam vašu prácu, ktorú robíte. Položte si tam peniaze, ktoré zarábate. Položte si tam vaše vzťahy s partnerom, rodičmi, kamarátmi. Pokojne si tam položte vaše auto alebo dom. Položte si do dlane tie najdôležitejšie kúsky svojho života. Máte to? To čo držíte vo svojej dlani, reprezentuje váš život. Váš doterajší život. To čo ste dosiahli, prežili, vytvorili. Zamyslite sa nad jednou otázkou: „Držíte v ruke to, čo naozaj chcete?“ 

     Máte aj druhú dlaň. Predstavte si, že už zajtra ráno sa zobudíte a máte úplne všetko po čom túžite. Aké by to bolo? Zoberte si svoju druhú dlaň a do tejto čistej dlane položte všetky svoje sny, priania a túžby. Všetky! Je tam tá istá prácu, ktorú robíte dnes? Zarábate tie isté peniaze , aké zarábate dnes? Čo váš partnerský život? Vedľa koho sa zajtra ráno zobudíte? Ako vyzerá vaše bývanie? Bývate tam kde dnes? Ako vyzerá vaše telo a zdravie? Položte si svoje sny, priania a túžby do dlane.

     Medzi vašimi dlaňami je medzera. Je to cesta. Cesta z bodu, kde ste teraz, do bodu kde chcete byť. Túto cestu môžete prejsť jedine vy sami. Nik iný ju za vás neodšliape.

„Ak človek s istotou postupuje vpred za svojim snom
a odváži sa žiť život, ktorý si vysníval,
stretne sa s takým úspechom, aký by inak nedosiahol‘
(Henry David Thoreau)

Prajem vám pohodové a oddychové Vianoce v kruhu najbližších a príjemný, inšpiratívny, pozitívny, optimistický, šťastný, usmiaty a úspešný nový rok 2018.

Dostaňte strach definitívne pod kontrolu!

Zistite, ako zvíťaziť nad strachom.Objavte v sebe vnútorného superhrdinu.

Prekonajte strach a dosiahnite vysokú úroveň sebadôvery.