Leigh Bardugo – Vrania šestka

Celkom jednoduchá úloha, no nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Ako dopadne veľká lúpež, na ktorú najali nebezpečných vyvrheľov? Nezabudnuteľný svet Griša je opäť tu.

Anotácia

Vrania šestka – to je šesť zúfalých a pokútnych indivíduí: trestanec (čo prahne po pomste), ostrostrelec (ktorý neodolá žiadnej stávke), zbeh (čo zutekal pred životom v luxuse jednej z najbohatších rodín), špiónka (známa ako Prízrak), lámačka (čo sa pretĺka spodinou sveta pomocou mágie) a zlodej (s darom vyviaznuť živý zovšadiaľ).

Najali ich na pochybnú lúpež storočia. Ich úloha je celkom jednoduchá. Vlámať sa na Ľadový dvor a oslobodiť jedného väzňa. Až na to, že Ľadový dvor je nedobytná vojenská pevnosť, ktorú zatiaľ nikto, ale naozaj nikto nezdolal.

Väzňom je známy vedec, ktorý dokáže šmahom ruky rozpútať magickú spúšť v celom známom svete. A členovia Vranej šestky musia prežiť dosť dlho, aby si vyzdvihli (a potom aj minuli) svoju nepredstaviteľnú finančnú odmenu.

Vrania šestka je nezastaviteľná, ak sa len Kaz, Inej, Jesper, Nina, Matthias a Wylan nepozabíjajú navzájom skôr, než vstanú od stola.

O Leigh Bardugo

Leigh je americká autorka fantasy literatúry pre mládež. Medzi jej najznámejšie diela patrí trilógia Griša, z ktorej sa predalo viac ako milión kópii. Autorka sa narodila v roku 1985 v Jeruzaleme, ale vyrastala v LA. Na univerzite Yale získala titul z angličtiny.

Než vydala svoju prvú knihu, venovala sa žurnalistike, copywritingu, písala filmové príbehy a umeleckému make-upu v Hollywoode.

Môže byť Vrania šestka aj vašou obľúbenou sériou?

Čitateľa môže odradiť pomerne zdĺhavý začiatok, ktorý ma neoslovil. Bol ale veľmi dôležitý, pretože sme spoznávali hlavné postavy a podstatu príbehu.

Našich vyvrheľov som si veľmi obľúbila. Ich trefné vtipy, dokonca aj v čase, keď bojujú proti nespravodlivému osudu, stoja za to. Autorka nám taktiež prezradí, prečo im nadelila taký ťažký údel, ktorý ich spojí.

Každého poháňa vlastný cieľ. Pomsta. Práve silné emócie pomôžu hrdinom v dosiahnutí méty, pretože z naivných jedincov sa stali silní bojovníci.

Milovníčky romantiky, spozornite, aj tu sa objaví láska. (Ako inak, také ja rada). Romantika v knihe proste nesmie chýbať, najmä ak chce osloviť ženské srdcia.

Leigh vytvorila svet plný akcie, nečakaných zvratov a posunula svet Griša na inú úroveň, za čo dávam veľký palec hore. Nedokázala som sa rozhodnúť, čo sa mi páči viac. Ktorá časť alebo postava mi najviac prirástla k srdcu, pretože všetko do seba zapadalo ako jeden poriadne premyslený celok.

Menšie negatívum (aspoň pre mňa) kniha má. Často som sa strácala v menách záporných postáv. Chvíľu mi trvalo, kým som sa dokonale zorientovala. Ale tak, kto by si chcel pamätať záporákov, však? (smiech).

O tom, že Leigh píše super príbehy som sa mohla presvedčiť už pri čítaní Wonder Woman, preto ma vždy zaujme čokoľvek z jej pera.

Komu Vraniu šestku odporúčam?

Premyslený fantasy príbeh odporúčam nielen dospievajúcim tínedžerom, ale aj mužom a ženám, ktorých zaujal svet Griša. Čitateľ tu nájde všetko. Romantiku, akciu, napätie, humor.

Každá z hlavných postáv prináša do príbehu niečo nové, preto treba očakávať poriadny knihomoľský zážitok. Opisy a dialógy dávali zmysel a výborne gradovali dej.

Kniha je atraktívna z každej strany. Nielen že je úžasný príbeh, ale aj jej vonkajšok. Obal, tajomný orez alebo mapa vymysleného sveta dotvára celú atmosféru. Vrania šestka je super čítanie.