Vianočné trhy v Budapešti

Vianočné trhy v Budapešti sa zaradili medzi 10 najkrajších v strednej Európe. Čo si myslíte vy? Nám sa veľmi páčilo. Budapešť nesklamala. Pohľad a aj obsah trhov na jednotku!

Výlet do Budapešti sme plánovali už dlhšie. Odkladali sme ho natoľko, že sme sa ta museli vydať na vianočné trhy. Tie slovenské sme z malej časti obehli, zažili sme si aj tie pražské, viedenské vianočné trhy poznáme snáď naspamäť, košické nás ešte len čakajú.

Prišla ďalšia sobota, počasie nám prialo a my sme si ráno kúpili lístok na vlak. Ak by chcel ísť niekto autom, treba si predtým overiť ceny diaľničných známok.

Aj keď nás lákalo navštíviť takisto aj jazero Balaton, v zimnom období by to nebol dobrý nápad.

Pokiaľ nepatríte medzi študentov, dôchodcov či ZŤP a tiež preferujete cestovanie vlakom tak ako my, máte ešte aj iné možnosti. Junior railplus (do  26 rokov 40% zľava na vnútroštátne vlaky ZSSK) Klasik railplus ( 25% zľava na vnútroštátne vlaky ZSSK). Štúrovo Budapešť spiatočný lístok, že stojí len 6,50€?

Tento krát sme vyrážali z Galanty s prestupom cez Nové Zámky. Cesta nám trvala približne dve a pol hodiny, čo nie je skutočne tak veľa, preto sme si dovolili v sobotný deň trochu prispať a nevyrážali sme už za tmy. Na cestovaní vlakom mám najradšej jeho dostupnosť a možnosť využiť čas strávený cestovaním príjemné. Ja sa vždy rada zahrám kartovú hru UNO; ten čas potom letí neskutočne rýchlo.

Hoci som zástancom miesteniek, nepotrebovali sme. Ani jeden z vlakov, ktorými sme šli neboli až tak preplnené. Ako je to však inokedy skutočne neviem poradiť.

Vystúpili sme v stanici Budapest-Keleti pályaudvar (pre tieto medzinárodné EC je to aj konečná stanica). Prvé čo nám upútalo pohľad bola veľmi krásna stanica plná vlakov. Jednoznačne bol viditeľný rozdiel oproti tej našej bratislavskej.

Hoci sme na trhy chceli prvotne po svojich, nakoniec sme zvolili cestu metrom. Hľadali sme stánok, aby sme si zakúpili lístky, no jednou možnosťou bolo vystáť si dlhý rad na lístkový automat.

Na to, aby sme sa priviedli metrom na trhy nám stačil jednorázový neprestupný lístok za 350 HUF (1,18€). Premiestnili sme sa na nástupište 2 a červenou linkou sme sa doviezli na Deák Ferenc tér. Hneď ako sme vyšli hore schodmi nás vítal nápis „Üdvözöljük a Budapesti Karácsonyi Vásárban!“

Stánky boli nádherné na pohľad, ale i na obsah! Skutočne Budapešť vie ukázať to najlepšie pre svojich obyvateľov a turistov. Ako som písala písala v minulom postrehu z Prahy, na trhoch sa mi páčilo.

Právom boli označené ako jedny z najkrajších v Strednej Európe, ale obsah ich stánkov mi taký atraktívny už neprišiel. O Budapešti by sme to tak jednoducho tvrdiť nemohli.

Aké však boli cenové relácie jedla v stánkoch? Drahšie než u nás.

  • klobása s horčicou – 1900 HUF (6,43€),
  • čaj – 420 HUF (1,30€).
  • vianočný punč s maďarskou pálenkou – 900-1200 HUF (3,04€-4,06€),
  • guláš – 1700 HUF (5.30€).

Vianočné trhy trvajú až do 30.12.2016 Ak budete mať ešte chvíľu čas, istotne by som ho venovala na menší výlet. Čo by malo byť vašou motiváciou? Jednoznačne drevený betlehem a adventný kalendár na Dome Gerbeaud.

Okrem trhov sme si prešli taký menší okruh po historickom centre. Tento deň bol výnimočný a hoci na chvíľu sadla hmla, máme nezabudnuteľné spomienky.

Na vianočných trhoch sa nám veľmi páčilo. Budapešť bola našou premiérou, ale o rok sa sem veľmi radi vrátime a nielen na trhy. Toto mesto ponúka ešte mnoho iných cenných zážitkov, ktoré chceme prežiť.