Vianočné trhy v Bratislave 2016

Tento rok som sa rozhodla, že navštívim viaceré vianočné trhy (a nielen na Slovensku). Začnime tými v Bratislave. No čo, boli ste sa už pozrieť?

Niečo z histórie

Hlavné námestie má veľmi dlhú históriu. Bratislava kedysi, keď bola mladé mesto v 14. storočí, vytvorila toto miesto z dôvodu križovatky obchodných ciest. Bolo to v dobe, keď sa ešte len stavalo opevnenie okolo mesta.

Bohatí mešťania si pri trhovisku kupovali miesta pre svoje domy a kamenné veže, ktoré slúžili ako sklady či posledné útočisko pred požiarom alebo prepadnutím.

Najstaršie privilégia povolili občanom mesta raz do týždňa obchodovať na trhovisku na Hlavnom námestí. Od 15. storočia bola týmto dňom práve streda. Výročný trh sa konal vždy na sviatok sv. Laurinca.

Začal sa 7 dní pred sviatkom a končil 7 dní po. Celkovo tak trval 15 dní. Od roku 1384 mesto smelo organizovať ďalší vianočný trh. Matej Korvín v roku 1474 povolil ďalší vianočný trh – svätomichalský. Ten sa konal pri Michalskej bráne.

Čas šiel ďalej a Bratislava sa rozrastala. V 19. storočí sa trhy premiestnili za mestské opevnenia na iné rozsiahle námestia (napríklad dnešné námestie SNP).  Na prelome 19. a 20 storočia sa hlavné námestie zmenilo na park. Vianočné trhy sa na to miesto vrátilo až v roku 1993.

Do polovice 19. storočia mali obyvatelia starej Bratislavy taktiež vo zvyku ozdobovať ako vianočný stromček ihličnatý strom alebo ihličnatú halúzku. Tento zvyk k nám prišiel z Nemecka. Vianočný stromček dnes stojí približne na mieste, kde kedysi stála v stredoveku šibenica a v 18. storočí stĺp hanby.

Novodobé vianočné trhy sa konajú na Hlavnom námestí od roku 1993. Zástupcovia mesta sa inšpirovali dizajnom iných, významnejších vianočných trhov. Túto myšlienku každý rok vylepšujú.

Tak sa môžeme tešiť nielen atraktívnej výzdobe širokej ponuke stánkov, ale aj atrakcií v podobe umeleckých vystúpení či klziska. Vianočné trhy v Bratislave sú tak pozvánkou pre všetkých tých, ktorí chcú spoločne stráviť adventný čas.

Aký je môj názor?

Vianočné trhy navštevujem v Bratislave každý rok. Rada si vychutnávam vianočnú atmosféru a počúvam koledy so svojimi najbližšími. Tento rok sme si na menší výlet a prechádzku mestom nevybrali vhodnú chvíľu, pretože nám celý čas pršalo.

No i napriek tomu sme si tú krátku chvíľu dokonale užili, pretože existuje množstvo tipov kam na výlet v Bratislave v zlom počasí. Veľmi sa mi páčila vianočná výzdoba stánkov, či Bratislavy a aj ich pestrosť. Okrem občerstvenia sme dokázali kúpiť aj malé drobnosti pre rodinu pod stromček.

Čo sa mi však nepáčilo, boli ceny občerstvenia. Každým rokom sú drahšie a nie vždy sa cena rovná kvalite. Pre predstavu?

  • Cigánska pečienka 3,80€/3,90€,
  • Omastená lokša 1,50€,
  • Cesnakový langoš 2€,
  • Varené víno 1,40€.
  • Vianočný punč 1,95€
  • Vianočný grog 1,50€