Veľkonočné tvorenie

March 15, 2016 by Tomas Blaskovic

Hoci je jar pomaly za dverami, dnes nám veselo snežilo, neskôr sa sneh premenil na hustý dážd a my sme ostali zavretí vo vnútri. Konečne nastal čas na realizáciu „umeleckých diel“. Alexovi stačí vidieť gumený obrus a hneď vie, čo mám za lubom. Netrpezlivo čakal, kým všetko nachystám a pustíme sa spolu do tvorby. Nemala som nič pripravené popredu, tak som rýchlo lovila, čo kde máme a čo ako využijeme hlavne, aby som ho zabavila a mal radosť. No neviem, kto mal väčšiu radosť a koho som týmto viac zabavila…:D Neviem prečo je schopný stokrát odísť, prísť a potom sa chváliť tatovi svojím dielom, keď ja ho musím pilne dokončovať. Nevadí aj to je krok v pred, na krúžku, kde občas zvykneme robiť takéto aktivity je vždy ako priklincovaný a nešťastný, keď musí skončiť. Asi mu v tomto smere venujem menej času a nedokáže sa tak sústrediť, musím asi častejšie robiť neplánované akcie. 

Dnešnou téma bola jar veď ako inak. Možností je naozaj neúrekom a ja som nevedela skončiť. Snažila som sa voliť techniky, aby ich zvládal aj on – lepenie, krčenie papiera, trhanie vaty, práca so štetcom a pod. Hlavným dielom bol veľký obrázok, ktorý som nakreslila a spolu sme ho potom dotvorili. Úžasný spôsob ako rozvíjať detskú kreativitu a zároveň sa naučiť rozlišovať, čo patri na oblohu a čo na zem. Popritom sme si zopakovali farby, pomenúvali obrázky, rozoznávali veci od zvierat, dorábali sme nohy, ruky, očká, na strom ovocie a Alexko chcel mať na strome aj vtáčikov. Myslím, že práve takáto forma hry bola preňho najzaujímavejšia. Opäť by sa tam dalo veľmi veľa vecí zmeniť, ale treba brať aj ohľad na moje veľmi slabé schopnosti v kreslení. Ak máte staršie deti, je možné kombinovať rôzne techniky na obrázku či už maľovanie, kreslenie, lepenie, vystrihovanie to čo je vaším deťom najbližšie. Mne sa tam už vlak teda dnes nezmestil, ten by dostal asi 100bodov u malého. 😀 

Ovečky – rýchle, jednoduché, na vystrihnutý kruh ideál z tvrdého papiera alebo kartónu nalepujeme vatu, tým pádom veľmi dobrá aktivita pre malé deti. Tvár, nohy som už dorobila ja očká nalepí dieťa a ovečka je na svete. 

Motýľ – najskôr sme ho nafarbili plagátovými farbami štetcom (tupovaním), stred som natrela na čierno nechali vysušiť, dolepili z krepového papiera guľky a očká. Nakoniec som prilepila zo spodnej strany tykadlá lepiacou páskou. 

Veľkonočné vajíčko – vystrihla som z papiera a len sme natreli lepidlom, aby Alex mohol ukladať podľa chuti zajačikov a vajíčka. Trénuje si tak jemnú motoriku pri braní malých predmetov a snaženia sa ich prilepiť, sú plastikové tak musel silnejšie pritlačiť. Vajce som položila na farebný papier a tupovaním som prešla obrys, nadobudlo tak farebnejší vzhľad a vzniklo nám ďalšie vajíčko na dotvorenie. 

Pohľadnice – Alex nemal chuť na robenie otlačkov tak som urobila svoj, aby sme si ruku ozdobili, kto vie kresliť, dajú sa pekne dokresliť rôzne motívy na končeky prstov. Zajačikov som si vystrihla, priložila na papier a opäť tupovaním sme pomaľovali celú stranu pohľadnice. Dali sme vysušiť a zajačika odstránili, stačí ho jemne prichytiť lepiacou páskou aby nám neutekal, použitého ho môžeme použiť na ďalšiu pohľadnicu, stačí už len dolepiť očko a chvostík z vaty. 

Ako sa vám pozdáva naša veľkonočná tvorba? Vedela by som pokračovať, ale myslím, že na dnes nám bohate stačilo. Stihli ste už niečo aj vy urobiť so svojimi deťmi? Čo najradšej tvoria vaše deťúrence? Niektoré pomôcky, ktoré sme použili nájdete v albume na FB To, čo sa oplatí kúpiť. 

March 15, 2016 /Tomas Blaskovic