Úveroví podvodníci – ako odhaliť nepoctivú pôžičku

uverovi-podvodnici

Téma neserióznych pôžičiek a úverových podvodov je veľmi žiadaná, pretože Slováci na nich veľmi často doplácajú. Na Slovensku je čerpanie úverov skutočne obľúbené, čo dokazuje aj aktuálna štatistika. Oproti minulému roku stúpol počet žiadostí až o tretinu.

Každý Slovák dlhuje v priemere 5 300 €. Zadlžovanie sa stalo verejne akceptovateľným spôsobom riešenia problémov. My však budeme vždy tvrdiť, aby ľudia kupovali a platili iba za nevyhnutnosti. Dovolenky, televízie a šperky medzi ne nepatria. Prestaňte sa predvádzať pred susedmi a myslite hlavou.

Slováci sú však ako národ veľmi dôverčiví a nechajú sa ľahko zvábiť na rôzne „ultravýhodné“ pôžičky. Myslia si, že ak sused dostal dobrý úver, dostanú ho taktiež. Často slepo veria komukoľvek a nemajú problém uhrádzať vysoké poplatky za odsúhlasenie alebo vybavenie pôžičky.

Vzniká aj ďalšia otázka: Ak človek, ktorý zúfalo potrebuje peniaze nemá problém zaplatiť 500 € za „akožeodsúhlasenie“, ako je možné, že má ťažkosti?

Nech radšej využije tých 500 € a o úver buď nemusí žiadať alebo oň požiada neskôr. Mnohé príbehy poškodených sú skutočne absurdné a my veríme, že prípadného poskytovateľa podrobíte riadnej kontrole.

Pre tých ostatných, ktorí nad vecou neuvažovali a divo sa hnali za vidinou rozprávkovej pôžičky so zanedbateľným úrokom, prinášame tento článok.

Sídlo, kontakt a zápis spoločnosti

Banky to majú jednoduchšie. Je ich menej a podliehajú dozoru NBS. Nebankovky a súkromníci rastú ako huby po daždi a niekedy je ťažké dohľadať o nich informácie. Ak Vás v banke odmietli a našli ste zaujímavú ponuku, overte, či má spoločnosť reálne sídlo a či uvádza kontaktné údaje a reaguje na otázky.

Zároveň si ju vyhľadajte v obchodnom registri. Ako predmet činnosti musí byť poskytovanie finančných a úverových produktov. Googlite a zamerajte sa na reálne hodnotenia klientov: Ak prevažujú negatíva, ďalej sa nenamáhajte.

Na internete si preklepnite aj konkrétne mená súkromníkov alebo obchodných zástupcov. Pokiaľ prídete na nejakú „zaváňajúcu“ informáciu – ruky preč! Pozor, niektoré obťažujúce čísla môžu patriť podvodníkom, ponúkajúcim pôžičky. Preto je potrebné overovať si údaje.

Hľadajte relevantné informácie

Tak ako existujú registre neplatičov a tých, ktorí nesplácajú svoje záväzky, existujú aj registre podvodníkov z radov poskytovateľov.

Register finančných agentov a finančných poradcov napovie, či osoba alebo firma, ktorá úver sprostredkúva, vykonáva túto činnosť legálne. Ak tam človek, s ktorým spolupracujete nie je – ruky preč! Aj keby skutočne požičiaval, nemá na to právo a porušuje zákon.

Registri veriteľov nájdete poskytovateľov úverov. Register zriaďuje NBS. Spolupracovali by ste s niekým, o kom nemá prehľad ani Národná banka? Ruky preč!

Žiadne platby vopred – TOP pravidlo

Ak Vám poskytovateľ pripadá seriózny, ale vypýta si akýkoľvek poplatok ešte pred odsúhlasením pôžičky – ruky preč!

Poplatok pýta iba ten, ktorý sa na Vás chce nelegálne obohatiť. Peniaze vopred mávajú podobu poplatku za odsúhlasenie, spracovanie, často len odporúčanie či prihovorenie sa za žiadateľa.

Neverte. Neverte nikomu a už tobôž neplaťte. Každý seriózny poskytovateľ si poplatky započíta do celkovej ceny za pôžičku. Poplatky teda postupne splatíte v mesačných splátkach. Ak je splatnosť jednorazová, poplatky budú zaúčtované do nej.

Keďže sa jedná o najčastejší podvod, opakujeme: NIKDY NIKOMU NEPLAŤTE NIČ VOPRED!

Neexistuje 100 % istota odsúhlasenia

Každý poskytovateľ sa sám rozhoduje, či Vám pôžičku odsúhlasí alebo nie. Podľa vlastných pravidiel vypočíta tzv. bonitu, ktorá udáva rizikovosť žiadateľa. Práve preto Vám seriózny poskytovateľ pôžičku nikdy neprisľúbi naisto bez toho, aby si o Vás spravil prehľad.

Ak niekto sľubuje peniaze bez akýchkoľvek dokladov (osobne údaje, výpisy, potvrdenia), opäť je to podvodník, ktorý sa spolieha na Vašu dôverčivosť. V krátkom čase od Vás začne mámiť nejaký poplatok.

Cenu pôžičky určuje priemer

Je jasné, že ohromná konkurencia v úverovom sektore núti poskytovateľov ísť s cenami dole. Vždy však existuje akýsi priemer, okolo ktorého sa ceny pôžičiek točia.

Ak teda uvidíte, že úroky viacerých poskytovateľov sa pohybujú od 8 do 10 % ročne, ale zrazu narazíte na jedinečný úrok 4 %, takmer isto ide o podvod.

Na druhej strane takto Vás môže nalákať aj nie priamo podvodník, ale neseriózna nebankovka, ktorá k nízkemu úroku priráta množstvo poplatkov, poistení a ďalších platieb. Úver tak bude v konečnom dôsledku omnoho drahší, než konkurenčný, ktorý mal ale úrok nastavený vyššie.

Preto skúmajte cenníky a prezerajte ich podrobne, pretože cena za úver nikdy nie je tvorená iba úrokovou sadzbou.

Všetci Vás odmietli? Hľadajte iné riešenie

Je jasné, že ak neuspejete v banke ani v bežných nebankovkách, ste stratení. V tomto momente je nutné priznať si, že nespĺňate potrebné podmienky a pre poskytovateľa predstavujete riziko. Ľudia však zo zúfalosti skúšajú aj nemožné, a práve vtedy najčastejšie naletia.

Istotne nájdete niekoho, kto nebude brať odmietanie ostatných do úvahy a nejaký úver Vám ponúkne. Môžete si však byť istí, že z Vás chce vyžmýkať posledný majetok, prípadne domov.

Zmierte sa s tým, že nemáte nárok na úver. Oslovte rodinu a známych. Inak Vás podvedú a problémy sa mnohonásobne prehĺbia.

Poznáte pravidlo poskytovania pôžičiek?

Poskytovatelia preto tak dôkladne overujú žiadateľov, pretože chcú reálne požičať iba tým, ktorí majú peniaze. Z príjmu vyčítajú, že žiadateľ je schopný svoj dlh splatiť a nepredstavuje riziko.

Mnohí z Vás čitateľov možno tejto logike neporozumejú a naivne si myslia, že poskytovateľ chce naozaj pomôcť a s dôverou požičať. Taká však skutočnosť nie je.

Poskytovateľ chce zarábať na úroku a odplate, a pokiaľ žiadateľ nevyzerá byť schopný zúčastniť sa tohto obchodu, pre poskytovateľa stráca zmysel nejaký obchod vôbec vytvárať.

Áno, je to smutné. Ale žijeme v kapitalizme, takže je tento postup absolútne logický, priam až naivne jednoduchý.

Podvodník ide proti pravidlu

Z naivity žiadateľa ťaží podvodník. Ten vie, že úver jednoducho nedokážete splatiť a ak áno, istotne s problémami (omeškanie alebo vynechanie splátky, nedodržanie doby splatnosti). Zákernú zmluvu, ktorú Vám dá podpísať, má upravenú tak, že pri najmenšom zádrheli zaplatíte obrovské pokuty.

To vedie k extrémnym situáciám, kedy aj z malej pôžičky vzniká ťaživá dlžoba. Mnohí už splácajú iba pokuty a úroky z nich. Často doživotne. Dlh sa často prenáša na potomkov. Situácie sa končia stratou majetkov, bývania a doživotne nízkej životnej úrovni.

Na životné minimum Vám nikto siahnuť nemôže, ale pracovať kusisko života iba na splácanie dlhu je nepredstaviteľné.

Dávajte pozor a ideálne si nikdy nepožičiavajte. Uskromnite sa, šetrite a nesnažte sa dokazovať okoliu, že na „to“ máte, pokiaľ taká nie je aj realita.