Odhaľte čaro mesta Trenčín a jeho pamiatok – tip na výlet

Mesto, ktoré má vždy čo ponúknuť. Je významným historickým mestom na Slovensku.

Mesto Trenčín sa nachádza na hlavnej vlakovej trati medzi Bratislavou a Košicami. Vždy, keď rýchlik stojí dve minúty v stanici sa pozerám na jeho dominantu, Trenčiansky hrad. V meste som bola už mnohokrát, ale teraz sa chcem o zážitok podeliť aj s vami.

Niečo málo o histórií mesta

Trenčín je jedno z najstarších a najväčších miest (8. najväčšie mesto) na Slovensku. Môžeme ho poznať aj pod prívlastkom Mesto módy. Trenčínom preteká rieka Váh, vďaka čomu je toto miesto ešte viac atraktívnejšie.

Trenčín je historickým skvostom. Výborná lokalita bola výhodná už pre našich predkov, kedy rozsiahle archeologické nálezy dokazujú osídlenie už počas doby kamennej.

Rimania, ktorí sa dostali na naše územie v Trenčíne zanechali odkaz – pamätný nápis na skale, ktorý hovorí o víťazstve cisára Marka Aurélia a jeho syna nad Kvádmi v roku 179 v Laugaríciu.

Počas Veľkej Moravy patril Trenčín k Nitrianskemu kniežactvu. Najprv bol sídlom pohraničného županstva a neskôr sa stal centrom trenčianskej kráľovskej stavovskej župy.

V stredoveku získalo mestom mnohé práva a výsady. V roku 1324 boli obyvatelia oslobodení od platenia mýta. Od roku 1412  bol Trenčín povýšený na slobodné kráľovské mesto.

V 19. storočí sa mesto stalo významným obchodným a priemyselným miestom. Začali vznikať továrne na textil či liehoviny. Mesto bolo prinútené vybudovať železnice.

Aké pamiatky by sme mali v Trenčíne vidieť?

 • Trenčiansky hrad,
 • mestská brána,
 • rímsky nápis,
 • mórový stĺp,
 • židovská synagóga,
 • Katov dom v Trenčíne a mnohé iné.

Doprava do Trenčína

Trenčín ponúka výborné vlakové spojenie, pretože sa nachádza na hlavnej trati medzi Bratislavou a Košicami.

Mestom prechádza diaľnica, preto nie je problém vybrať sa na výlet aj autom. V centre sa nachádzajú platené parkovacie miesta, ktoré môžu turisti naplno využívať.

Taktiež je široko rozvetvená medzimestská autobusová doprava. Železničná a autobusová stanica sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti. Lístky na vlak si možno kúpiť cez internet aj niekoľko týždňov vopred.

V pláne je aj vybudovanie prístavu pre výletné či športové. Mesto leží na trase plánovanej Vážskej vodnej cesty.

MHD po meste

Centrum mesta sa nachádza blízko autobusovej a vlakovej stanice. Osobne som nikdy neriešila mestské autobusy, pokiaľ mojim cieľom bola história mesta. Pokiaľ predsa len potrebujete využiť aj túto možnosť, nie je to žiaden problém.

V meste jazdia linky č. 1 až 31. Cestovné lístky za hotovosť sa dajú kúpiť iba u vodiča autobusu. Takýto lístok platí iba na jednu jazdu a bez prestupov. Tí, ktorí cestujú po Trenčíne častejšie, môžu využiť aj platbu pomocou dopravnej bezkontaktnej karty.

Pri jej kúpe v SAD Trenčín sa na kartu nahrá finančný kredit, ktorý môžete ďalej čerpať. Cena lístka sa vždy odráta z kreditu na karte. Cena lístka zakúpeného pomocou karty je lacnejšia, než keď si lístok kupujeme u vodiča.

Pokiaľ máte kartu, nemusíte do autobusu nastupovať len prednými dvermi, ale aj strednými, kde kartu priložíte k zariadeniu a kredit za vám odpočíta.

Podobný systém MHD je aj v meste Trnava. Ceny lístkov pripájam aj v prehľadnej tabuľke (ceny sú uvádzané k 5.7.2017).

Druh lístkaCena lístka cez kartuCena lístka u šoféra
Základný lístok0,40 €0,80 €
Zľavnený lístok0,25 €0,50 €
Senior lístok0,00 €0,00 €

Pokiaľ by ste chceli predsa len využiť možnosť MHD dopravy, na tejto stránke nájdete cestovný poriadok.

Trenčiansky hrad

Hrad sa nachádza na skalnom vyvýšení, pod ktorým v minulosti tiekol Váh. Na tomto mieste bol už v 2. storočí postavený kamenný hrad, ktorý sa rozširoval až do 13. storočia. Hrad bol prístupný iba z južnej strany, kde bolo vybudované rozsiahle opevnenie.

Hrad patril do vlastníctva viacerým významným šľachtickým či kráľovským rodom. Najznámejší vlastník je Matúš Čák Trenčiansky.

V roku 1790 zničil hrad požiar. Po čase bol hrad obnovený a dnes je v ňom múzeum, ktoré môžete navštíviť aj vy.

Rotunda a Matúšova veža ešte pred rozmachom hradu, ako ho poznáme dnes. Trenčiansky hrad, aký ho poznáme dnes. Pohľad z Dolného nádvoria.

Otváracie hodiny

 • máj až september – od 9:00 do 19:00 (posledná prehliadka sa začína o 17:00)
 • október až apríl – od 9:00 do 16:30 (posledná prehliadka o 15:00)
 Okruh AOkruh B

Čo si môžeme pozrieť v rámci okruhu?

Dolné nádvorie, Kasáreň, Hladomorňa, Matúšová veža (bez sprievodcu)Dolné nádvorie, Kasáreň, Hladomorňa, Matúšová veža, Ľudovítov palác, Barborin palác, Rotunda, Lapidárium
Cena lístka: dospelí5 €6 €
Cena lístka: dôchodcovia4 €4,50€
Cena lístka: deti od 3 do 6 r1 €1,50 €
Cena lístka: deti, študenti3 €3,50 €
Cena lístka: ZŤP0,50 €1€

Prehliadka samotného Dolného nádvoria je prístupná v letnej sezóne od 17:30 do 18:30, kedy základný lístok stojí 1,50 € a zľavnený 0,50 €.

V letných mesiacoch si môžu návštevníci užiť Leto so sokoliarmi.

Mestská veža

Veža bola postavená v prvej polovici 15. storočia. Pôvodne boli vybudované dve brány, no zachovala sa iba Dolná brána, zvaná aj ako Turecká. Je typická pre svoj gotický lomený oblúk, nad ktorým sú dva latinské názvy s mestským erbom.

Na vežu je možný vstup v čase otváracích hodín, denne od 10:00 do 18:00.

Cenník:

 • základné vstupné: 1 €
 • zlacnené vstupné: 0,50 €
 • deti do 5 rokov: zadarmo.

Mestská veža, zvaná aj ako Turecká brána.

Rímsky nápis na skale

Nápis na skale pochádza z roku 179 nášho letopočtu. V súčasnosti sa nachádza nápis na prvom poschodí hotela Elizabeth. Jeho repliku môžete vidieť pri prehliadke Trenčianskeho hradu.

Mórový stĺp

Stĺp je umiestnený na Mierovom námestí, priamo pod hradom. Na podnet Mikuláša Ilešháziho vznikol v roku 1712 ako pamiatka na mórovú epidémiu, ktorá mesto postihla v roku 1710.

Židovská synagóga

Synagóga bola otvorená a slávnostne posvätená 23.9.1913. Predtým stála na tomto mieste drevená synagóga z roku 1781. Patrí k najkrajším a najzaujímavejším stavbám svojho druhu na Slovensku. Stavba je atraktívna hlavne pre byzantské a maursko-orientálne prvky.

Trenčín má svojho vodníka

Z neďalekej Moravy sa sem zatúlal vodník, ktorý sa zamiloval do pernikárky Aničky. Tá mu lásku opätovala. Spoločnému šťastiu však bránili obyvatelia mesta, ktorí vodníka nemali radi. Dalo by sa povedať, že sa ho až báli.

Jedného dňa však dom pernikárky Aničky začal horieť. Vodník neváhal, ponáhľal sa do Váhu a spod zeme otvoril nové pramene, ktoré požiar uhasili. Anička nešťastie prežila, ale Vodník nie.

Na miestach, kde vyvierala voda vtedajší obyvatelia mesta nechali postaviť studne. Na pamiatku hrdinského Vodníka tu neskôr postavili sochu s jeho podobizňou. Dostal meno Valentín.

Socha  Valentína pochádza z roku 1998. Voda z fontány je príjemným osviežením počas letných dní.

Gastro TIP

Vždy keď som v Trenčíne sa rada idem najesť do plzeňskej reštaurácie Stefany. Nachádza sa v blízkosti hradu. Počas letných dní si zákazníci môžu posedieť na letnej terase alebo vo vnútri reštaurácie, kde je skutočne príjemná atmosféra.

Výber v menu nie je veľký, ale z denného menu si vždy vyberiem. Porcie sú chutné, veľké a obsluha dokonalá.

Presne takéto podniky rada navštevujem na svojich cestách.

Trenčín je úžasné mesto, ktoré turistom i obyvateľom ponúka veľa. Či už máte chuť na zmrzlinu v pešej zóne, alebo na kus histórie na hrade, každý si tu nájde to svoje.