Tisíc chlapčenských bozkov – Tillie Coleová

Na prvý pohľad presladená kniha, ktorá v sebe ukrýva dôležité životné hodnoty. Nedajte sa zmiasť a urobte si názor sami. Neveríte? Prečítajte si ten môj.

Na prvý pohľad ma zaujala sladká, typicky dievčenská obálka s názvom Tisíc chlapčenských bozkov a veľkým papierovým srdcom uprostred pohára. Moja prvá myšlienka bola, že táto kniha asi predsa len nebude pre mňa.

Som staršia, mám 25 a chlapčenské bozky sú dávno za mnou. No čím viac sa o nej začalo hovoriť, tým viac som si povedala, že ju predsa len prečítam. Urobila som veľmi dobre.

Anotácia

Rune pochádza z Nórska. Má päť rokov a nepáči sa mu, že sa musí s rodičmi presťahovať do Ameriky, kde jeho otec dostal prácu. Po príchode sa však zoznámi s rovesníčkou Poppy a jeho život je hneď ružovejší. Rodí sa medzi nimi hlboká náklonnosť, každú voľnú chvíľu trávia spolu, je z nich nerozlučná dvojica.

Poppy však nadovšetko miluje aj svoju babku, ktorá jej pred odchodom na večnosť daruje obyčajný zaváraninový pohár plný papierových srdiečok. Má si na ne zaznamenať tisíc najkrajších bozkov, ktoré raz v živote dostane.

Prejde desať rokov a Rune sa s rodičmi – zasa nerád – vracia do Osla. S Poppy si sľúbia, že budú každý deň v kontakte. Ona sa však zakrátko odmlčí a záhadne kamsi zmizne. Neodpovedá na maily, nedvíha telefón. Čo sa stalo? Oklamala ho?

Našla si niekoho iného? Veď sa predsa mali radi! Rune zatrpkne a zanevrie na celý svet. A keď po čase opäť prichádza do Ameriky, dozvedá sa pravdu. Tá sa mu však páčiť nebude…

Príbeh ma chytil za srdce hneď od začiatku. Poppy dostala úlohu od svojej babičky, nazbierať tisíc bozkov od toho pravého. A nie hocijakých, tých výnimočných. Keď o tom Poppy povedala svojmu najlepšiemu kamarátovi, Runemu, urobil jediné. Pobozkal ju. Tam sa začal príbeh ich veľkej lásky, kedy pre seba boli dokonalí. Nezáležalo na ničom.

Rune sa však musí odsťahovať späť do Nórska, odkiaľ pochádza, pretože jeho otca v práci preložili. Odlúčenie od Poppy nezvláda dobre. Dokonca s ním Poppy prerušila kontakt a jeho povaha sa mení k horšiemu. Stáva sa zlý, zatrpknutý, zlostný.

Prejdú dva roky a vracajú sa späť do Ameriky, kde sa opäť stretáva s Poppy. Za dva roky sa obaja veľmi zmenili a každý túži dostať svoje odpovede. Netušia však, že čelia vážnej situácií, ktorá môže byť fatálna pre oboch zamilovaných. Je ich láska taká silná aj po rokoch? Spolu donekonečna a navždy bude platiť?

Kniha veľmi ovplyvňovala moje emócie. Niektoré scény boli natoľko dojemné, že som sa buď smiala alebo plakala. Všetko, čo som čítala, bolo tak ľahko uveriteľné. Autorka vystihla presne tie správne pocity, myšlienky a slová, ktoré Rune a Poppy potrebovali.

Tillie Coleová v príbehu použila typické klišé zvraty deja, čo knihe neublíži, ale ani nepolepší. Vsadila ich však prirodzene, že si ich čitateľ možno ani nevšimne.

Pri každom čítaní sa snažím nájsť si obľúbenú postavu. Myslím, že v tejto knihe žiadnu ani nemám. Ak by som si ale predsa len mala vybrať, bol by to asi Rune. Silný mladý muž, ktorý musel čeliť neľahkému osudu.

Mala som pocit, že počas svojho mladého života viac strácal, no naučil sa žiť okamihom. Na svoj vek bol veľmi vyspelý. Určite môžeme tvrdiť, že bol omnoho rozumnejší, než jeho rovesníci, čo ho do istej miery robilo zaujímavým.

Autorka knihu rozdelila na niekoľko kapitol, kedy sme sledovali dospievanie dvoch mladých ľudí. Kapitoly boli písané z pohľadu oboch. Preto sme mohli nahliadnuť do mysle Runa aj Poppy. Ich pocity často vysvetľovali zmätenosť, ktorú som z ich ťažkej situácie pociťovala.

Nepovedala by som, že je kniha určená pre mladé dievčatá. Okrem vážnej zápletky obsahuje príbeh aj opisy intímností medzi zaľúbencami. To už ale skutočne závisí od vkusu čitateľa.

Najviac mi však prekážalo, že autorka z hlavných hrdinov robila niečo, čo nie sú. Na ich vek z nich urobila príliš dospelých ľudí, bez ohľadu na osud, ktorý ich postretol. Myslím, že keby im pridala pár rokov, viac by mi to k nim zapasovalo. Tento vekový problém mi však vadil, za čo kniha u mňa získala nejaké tie mínuská.

Nie som si istá, či je dokonca preklad v knihe v poriadku. Nečítala som anglický originál (ak vy áno, pokojne sa k tejto poznámke vyjadrite). Rune bol s Poppy na romantickej večeri. Objednal raka a čašník im priniesol kraba. Nenamietali proti chybne vybavenej objednávke a aj tak potom autorka opisovala, ako jedli mušle a iné morské plody.

Keď som si všimla túto nezrovnalosť, chvíľu som si ju čítala stále dookola, či som tomu dobre porozumela. Nie je to až taká hrozná chyba, ale osobne mi to ako čitateľovi prekážalo.

Ste zvedaví, ako kniha skončí? Práve jej koniec je najzaujímavejší. Tisíc chlapčenských bozkov v sebe nesie posolstvo mnohých životných hodnôt ako rodina, život, deň, pomoc, dobré vzťahy a mnohé iné. Ak chcete obohatiť svojho ducha aj knižnicu, neváhajte a prečítajte si ju tiež.

Kto je Tillie Coleová?

Autorka pochádza z malého mestečka v Anglicku. Vyštudovala náboženské vedy. Neskôr sprevádzala svojho manžela, ktorý bol profesionálny hráč amerického futbalu. Svoju kariéru rozbehla na pôde strednej školy, kde vyučovala občiansku náuku. Okrem písania má rada kinematografiu, kávu a samozrejme čokoládu.

Dnes žije v Texase. Kniha Tisíc chlapčenských bozkov je jej prvotina pre mladých čitateľov.