Tipy na pôstne výlety

Slniečko nám vonku hreje o čosi teplejšie, pôst je v plnom prúde, tak prečo nespojiť príjemné s užitočným? Ak túžiš urobiť niečo dobré pre iných, ale aj pre seba, tak ti ponúkame tipy na zopár pôstnych výletov. Nechaj sa inšpirovať!

1. NAVŠTÍV STARÝCH RODIČOV

Celý pracovný týždeň máš určite zaplnený množstvom stretnutí, pracovných, či iných rodinných záležitostí. Počas tohto pôstu si však skús vyhradiť jeden deň špeciálne pre starých rodičov. Aj keď bývajú od teba veľmi ďaleko, uvedom si, že prekonanie vzdialenosti za nimi stojí za tú námahu. Starí rodičia sú pre teba veľkým darom, a žiaľ, na tomto svete už možno nebudú pre teba dlho. Bez nich by si dnes možno nebol tým, kým si, bez ich podpory, modlitieb a povzbudzovania. Nájdi si preto počas tohto pôstu chvíľku čas aj na nich, a uvidíš, aké požehnanie bude z toho plynúť.

2. VYSTÚP NA KALVÁRIU

V mnohých mestách Slovenska môžeš nájsť nádherné kalvárie, ktoré nám pripomínajú Ježišove utrpenie. Skús nejakú vyhľadať aj v tvojom okolí a navštív ju. Zobrať si môžeš so sebou aj napr. knižôčku s modlitbou krížovej cesty a pri každom zastavení nad ním môžeš v mysli rozjímať. Alebo len jednoducho obetuj výstup na kalváriu v tichosti svojho srdca. Možno aj obyčajná “tichosť” počas kráčania ti môže počas tohto pôstu navodiť pokoj a radosť z prítomnosti Nebeského Otca. Nechaj sa teda niesť a viesť ním počas tohto pôstu, aj napr. cestou hore na kalváriu.

3. POZDRAV MÁRIU

Asi nikto nebol na tejto zemi Ježišovi taký blízky, ako Panna Mária. Stála pri Ježišovi od jeho narodenia až po samú smrť. Nezľakla sa obety, ani utrpenia. Počas tohto pôstu ťa môže táto výnimočná žena mnoho naučiť. Určite sa aj v tvojom okolí nachádza nejaké pútnické miesto, alebo aspoň kostol, ktorý je zasvätený Panne Márii. Nájdi si čas, a navštív také miesto. Môžeš tiež pozvať niekoho blízkeho a navštíviť tak Pannu Máriu spolu. Pros ju, aby ťa počas tohto pôstu naučila, ako prijímať v živote všetky okolnosti, od tých ťažších až po tie radostné.

4. NÁJDI BOHA V PRÍRODE

Možno aj ty máš problém sústrediť sa pri modlitbe. Mne sa občas stáva, že počas prvých minút modlitby mi na “pozadí mysle” hrá ešte “playlist” toho všetkého, čo som za celý deň prežila. icon_smile-5096487 Lepšie sa sústrediť pri rozhovore s Bohom ti môže aj čas strávený v prírode. Vonku je už celkom krásne, využi tento čas napr. na prechádzku v tichu – len ty a Boh. Vdychuj do pľúc svieži vzduch, sýť sa pohľadom na krásu stvorenstva a počúvaj Boha v tichosti. Možno ti aj tento čas strávený v tichu, v nádhere prírody, napomôže obnoviť počúvanie Božieho hlasu.

HĽADAJ A NÁJDEŠ

Pôst je výbornou príležitosťou robiť v oblasti viery veci, na ktoré sme sa predtým neodvážili. Ak ťa niektorý z týchto nápadov zaujal, neboj sa ho zrealizovať. A ak máš iné tipy na výlety, na ktoré sa chystáš podujať a chceš nimi povzbudiť aj ostatných, podeľ sa s nimi v komentári pod článkom.

Alžbeta Šutková