Nicola Yoon -Láska stojí za všetko

Pokiaľ neriskujeme, nezískame. Zlaté pravidlo, ktoré platí aj v nevinnej láske. Lenže stojí pre ňu riskovať vlastný život? Zachovali by ste sa ako Maddy?

Som rada, že moje obľúbené knihy sú často krát sfilmované. Po zhliadnutí filmu zistím, či moje očakávania boli naplnené. Aký mám názor na knihu Láska stojí za všetko, ktorá v posledných týždňoch ovládla slovenské kiná?

Anotácia z knihy

Cítila som na sebe Ollyho pohľad, keď si myslel, že to nevidím, no aj ja som naňho potajomky vrhala zamilované pohľady… Roztriasla som sa a zavinula som sa do osušky. Olly si mylne vysvetlil moje chvenie, pristúpil bližšie a pridal mi na plecia svoju osušku.

Jeho pokožka voňala po oceáne a ešte po niečom inom, po nejakej neopísateľnej veci, ktorá z neho robila Ollyho. Bola som zo seba v šoku, pretože som zatúžila dotknúť sa jeho hrude.

Osemnásťročná Madeline je veľmi zvláštne dievča – vlastne veľmi zvláštny je jej život. Býva sama s mamou a nesmie vyjsť z domu, lebo vraj má výnimočné ochorenie, absolútny nedostatok imunity voči okoliu. Nechodí ani do školy – učenie prebieha cez internet a len zriedkavo k nej prichádza učiteľ.

Madelinin život obráti naruby príchod novej rodiny do susedstva, predovšetkým záhadného chlapca Ollyho, oblečeného vždy v čiernom.

Skontaktujú sa prostredníctvom e-mailov a Madeline začne objavovať vonkajší svet, no aj tajomné okolnosti spojené s jej chorobou. Zažije veľké prekvapenie, ale aj nebezpečné a krásne dobrodružstvo.

Krátko o deji

Kniha je o mladej Maddy, ktorá celý život trpí vzácnym ochorením SCID. Najhoršie na tom je, že práve pre jej stav je ochudobnená o normálny život a svet okolo. Jej domov sa stal jej ochranou ale i väzením.

Študovala online, písala knižné blogy, žila spokojne so svojou mamou. Tento stereotyp sa zmenil po nasťahovaní nových susedov, kde Maddy porozumela významu partnerskej lásky a zamilovala sa do Ollyho. A hoci sa bránila a uvedomovala si prekážky medzi nimi, láska bola silnejšia.

Pokiaľ neradi čítate, pozrite si film. O veľa však prídete, preto tento spôsob jednoznačne neodporúčam.

Kto je Nicola Yoon?

Autorka kníh Láska stojí za všetko alebo Slnko je tiež hviezda vyrastala na Jamajke či v Brooklyne. Dnes žije v Los Angeles so svojou rodinou.

  • Nicola verí v skutočnú a úprimnú lásku. (Nicola, neboj, aj ja)
  • Je tak trochu beznádejne romantická. (áno, máme možnosť túto vlastnosť vidieť v knihe a vôbec mi to neprekážalo)
  • Kedysi sa venovala výrobe šperkov.
  • Prvé rukopisy píše ručne.
  • V minulom živote bola asi Francúzka. Mohla by prežiť iba na víne a syre.

Niečo o knihe

Láska dokáže všetko je určená čitateľkám, ktoré vyhľadávajú v literatúre romantické príbehy so zápletkou, šokujúcim zvratom v deji a netradičným čítaním. Narážam najmä na ilustrácie a poznámky samotnej Maddy, ktoré doplňujú príbeh.

Mne osobne jej myšlienky prišli veľmi nápadité a dotvárali osobnosť samotnej hlavnej hrdinky. Ľahšie som sa vedela vcítiť do jej nových pocitov a prežívali sme to všetko spolu, ako sa patrí pri dobrej knihe.

V knihe sa dosť často spomína Malý Princ a jeho láska k ruži. Malý Princ bez nej nechcel žiť. Presne preto nechcela žiť ani Maddy. Alebo práve si chcela vychutnať ten pravý život mimo domu? To už nechám na vaše posúdenie.

Vyzdvihujem však myšlienku, že láska naozaj stojí za všetko, pretože je nielen krásne milovať, ale aj byť milovaný a nech sa tomuto citu akokoľvek bránime, vždy nad nami vyhrá. Neoslabuje nás, ale posilňuje a posúva vpred.

V knihe sa mi veľmi zapáčila postava samotného Ollyho. Svoje trápenie v rodine nedával najavo na prvý pohľad, všetko za neho vravela jeho neverbálna komunikácia. Správanie. Spôsob obliekania.

Práve to, že sa zoznámil s Maddy mu otvorilo oči, že sa nemôže neustále báť čeliť realite, on v tej realite žije. Nech sa bráni akokoľvek, nevyhne sa jej. Láska posilnila jeho i rodinu.

Ďalšou dôležitou postavou pre mňa bola hlavná hrdinka Maddy. Obdivujem ju. Už pri prvých stranách čítania som si povedala, ako to to dievča mohlo vydržať.

Žiť doma a jediný kontakt s okolím bol buď cez okno alebo ten online. Rozumiem, že v mnohých prípadoch je šlo o život, ale určite by som nebola tak vyrovnanou osobou, ako ona.

Maddy ožila. Zamilovala sa a zistila, že ak nebude riskovať, nič nezíska. Presne to isté si v mnohých životných situáciách vravím aj ja a tým sa motivujem. Hlavná hrdinka mi bola veľmi srdcu blízka a myslím, že nielen mne. Kto jej nedržal palce na ceste za šťastím, tak snáď ani knihu nečítal.

Čo ma sklamalo?

Obálka knihy. To je kapitola sama o sebe. Myslím, že nehovorím len za seba. Hoci ja sa pre kúpu knihy rozhodujem na základe autora, odporúčaní a samotného deja, aj obal predáva. Obálka z vydavateľstva Mladé letá sa mi páči. Je taká romantická. Neublíži, ale ani nepoteší a neinšpiruje. A to je možno ten problém.

Pokiaľ by sme porovnali obálku s s filmovou obálkou alebo kreslenou z vydavateľstva Jota, je to najslabší návrh. A to nevravím o originále. Je to veľká škoda, pretože ak si niekto potrpí na krásnom obale knihy, môže stiahnuť po knihe z vedľajšieho Česka alebo priamo anglický originál.

Aký je môj celkový pohľad?

Láska stojí za všetko od Nicoly Yoon ma skutočne zaujala. Dokonca aj rovnomenný film sa podaril, takže nemusíme smútiť. Ak máte radi romantiku, neváhajte. Sklamanie je skutočne skôr fyzické a to priamo z obálky alebo kvality väzby.

Paperback sa síce neláme, ale som rada, že som si knihu obalila, inak by sa používaním poškodila. Je to škoda, pretože si zaslúži len to najlepšie.

Prečo by ste si knihu mali prečítať? Nebudem prezrádzať dej, ale ten koniec nebudete vôbec očakávať! To je na nej výnimočné. Pretože láska skutočne stojí za všetko a pokiaľ neriskujeme, nič nezískame.