Kelly Rimmer – Keď som ťa stratila

ked-som-ta-stratila

Nedávno sa mi dostala do rúk zaujímavá kniha s názvom Keď som ťa stratila. Ide o knihu s romantickou zápletkou. Šlo o ďalšie klišé, alebo v nej bolo aj niečo viac? Dozviete sa v článku!

Kniha Keď som ťa stratila pochádza z pera autorky Kelly Rimmer a keďže ide o román, je určená skôr ženským čitateľkám.

Niečo málo na úvod

Kniha plná zaujímavých myšlienok a životných múdrostí sa mi veľmi dobre čítala. Na začiatku sa možno trochu chaoticky zoznamujeme s hlavnými hrdinami nášho príbehu, Leom a Molly. Ako čitatelia sme boli vhodení do deja a museli sme sa iba naučiť orientovať. Až potom sme pochopili, čo nám autorka chce odchádzať. A že toho nebolo málo!

Nebudem klamať ak poviem, že ma zaujala anotácia aj názov knihy. Keď som si prečítala meno autorky, v hlave sa mi vynorila ďalšia jej publikácia, ktorá vyšla na Slovensku vo vydavateľstve Ikar len prednedávnom.

A hoci som počula na autorkine knihy aj negatívne ohlasy, rozhodla som sa ich ignorovať a presvedčiť sa sama o kvalite príbehu.

Čo sa deje v knihe Keď som ťa stratila?

V knihe sa stretávame s Leom, vášnivým investigatívnym novinárom, ktorý neváha riskovať aj vlastný život pre svoje poslanie – žurnalistiku približujúcu vojnové konflikty.

Ďalšou dôležitou postavou je Molly, bohatá dcéra, ktorá po smrti brata zostala pracovať v rodinnej firme. Svoje ideály a sny hodila za seba a rozhodla sa nesklamať svojho otca, pretože iba jeho pochvala ju robila šťastnou. Hoci tvrdila, že vždy dosiahne čo chce, teraz tomu tak nebolo. Až keď spoznala Lea, sa v nej niečo zlomilo.

Molly a Leo, na prvý pohľad protiklady pochádzajúce z iných kást a svetov, sa do seba zamilovali. Trúfam si tvrdiť, že sa doplňovali a motivovali byť lepšími. Spoločne napredovali a zdokonaľovali sa. Boli si navzájom oporou.

Postupne sa však krásna zamilovaná idylka vyparila a ich vzťah stroskotal. Leo odišiel do Sýrie a Molly a pomaly lúčila so svojou rolou manželky. Ibaže život vie dokonale zamiešať karty. Leo sa vážne zraní a jeho zranenie zanechalo následky.

Tým najhorším je jeho strata pamäti, kedy si nespomína na posledné štyri roky života. Neexistuje pre neho žiadny život s Molly. Tá za ním priletí zo Sydney do Ríma a je pripravená stáť po jeho boku. Ibaže táto nová situácia ju zaskočí.

Leo po zistení, že Molly je jeho manželka, chce, aby mu pomohla prinavrátiť spomienky. Nie na jeho život, rodinu alebo prácu. Chce si spomenúť na ich šťastné manželstvo. O hádkach nemá ani páru a Molly mu o skrachovanom manželstve tiež nič nepovie.

Leo si postupne spomína. Navonok odhaľuje svoje myšlienky. Je opäť tým človekom, do ktorého sa Molly zamilovala.

Má ich vzťah druhú šancu? A čo ak si Leo spomenie a odhalí klamstvo o ich stroskotanom manželstve? Je možné ich lásku ešte zachrániť? Ak chcete poznať odpovede na otázky, jednoznačne siahnite po knihe Keď som ťa stratila od Kelly Rimmerovej.

O Kelly Rimmer, autorke knihy Keď som ťa stratila

Kelly je čoraz úspešnejšia autorka, ktorá píše najmä pre nežné pohlavie. Jej tvorba je prirovnávaná ku knihám od Jojo Moyesovej či Nicholasa Sparksa. Autorka už niekoľko rokov žije s manželom a deťmi na austrálskom vidieku.

Okrem písania a čítania kníh je aj IT expertka! Rada posedáva v kaviarňach, kde naberá námety na svoje nové knihy, a kde nenápadne odpočúva rozhovory cudzích osôb. Aj práve preto máme pri čítaní jej riadkov pocit, že tie situácie napísal sám život.

Môj názor na knihu

Na začiatku si dávajte pri čítaní pozor. Stretávame sa totiž s minulosťou i prítomnosťou hlavných hrdinov, ktorých spojí spoločné nešťastie. Smrť blízkej a pre nich dôležitej osoby. Z rozhovorov o Declanovej smrti sa stanú stretnutia plné vášne a lásky.

Prítomnosť, prerozprávaná z pohľadu Molly, je venovaná ich snaženiu prinavrátenia Leovho zdravia a pamäti. Máme možnosť bližšie spoznať hlavnú hrdinku, jej myšlienky, túžby a aj strach. Vidíme progres, ktorý za tie roky urobila smerom vpred k lepšej budúcnosti, no aj obavy s ďalšieho sklamania z Lea.

Aj práve preto mi je Molly veľmi blízka. Nezmenila sa, iba našla konečne cestu k sebe samej a nevzdala sa. A hoci volí cestu milosrdnej lži, sama sa do jej spleti zamotáva a zisťuje, že mnohé veci možno pôjdu ešte napraviť.

Leo zabudol na posledné štyri roky života, no postupne si spomína. Najmä na začiatky s Molly. Čitateľ nazerá do jeho spomienok pomocou retrospektívneho pohľadu, ktorý nám autorka dopriala. Rok 2011 nám prerozpráva práve Leo. O to viac je kniha zaujímavejšia.

Prítomnosť s minulosťou sa prelína čoraz častejšie a autorka nám odhaľuje všetko, čo potrebujeme vedieť. Mňa osobne gradácia deja totálne pohltila a nemohla som knihu len tak pustiť z rúk, kým som sa nedozvedela, čo bude nasledovať ďalej.

Prečo mi kniha prirástla k srdcu?

Druhá šanca. Kedysi mi jeden známy vysvetľoval slávny výrok: „Nikdy nevstúpiš do tej istej vody dvakrát.“ Keď som porozumela jeho skutočného významu, rada by som ho opäť vyslovila práve pri tejto príležitosti.

Ani Molly nevstúpila do tej istej vody dvakrát, pretože voda stále tečie a mení sa. A hoci ide stále o rovnakého človeka a často podobné situácie, zážitky, ktoré prežíva, sú nové. Preto verím v silu druhých šancí.

Mnohé situácie mi vyčarovali úsmev na tvári. Obohatili príbeh a dodali mu šmrnc. Ak si myslíte, že Keď som ťa stratila je len obyčajná stereotypná romantika, mýlite sa. Práve vtipné dialógy ma milo prekvapili. Vďaka nim som si knihu skutočne obľúbila.

Nikdy nie je neskoro splniť si svoje sny. Molly potrebovala stretnúť iba správneho človeka, ktorý by jej ukázal, že dokáže všetko, čo si zaumieni, a že je skutočne v živote potrebné robiť iba to, čo nás napĺňa a robí šťastnými. Presne ako ja.

Našla som sa v týchto riadkoch, pretože autorka opisuje situácie, s ktorými sa bežne stretávame aj v reálnom živote. Možno sa nimi inšpirovala odpočúvaním rozhovorov v kaviarňach.

Slová na záver

Páčila sa mi kniha? Určite! Prečítala by som ju opäť? Jednoznačne. Dokonca reálne uvažujem, že keď publikujem túto recenziu nabehnem do obchodu a kúpim si knihu Spoznal som ťa bosú, ktorú tiež napísala Kelly Rimmer.

Keď som ťa stratila je podľa môjho názoru určená len ženskému publiku, ktoré neverí v naivnú prvú lásku, ale vie, čo je to dať druhú šancu. Iba tak precítia príbeh naplno.

Ak máte radi práve tento žáner, alebo obľubujete Nicholasa Sparksa či Jojo Moyesovú, dajte šancu knihám od Kelly Rimmer. Nesklamú vás. Presne tak, ako ma nesklamala Keď som ťa stratila.