Tím SDM prináša novinku, pozýva znovuobjaviť skutky milosrdenstva

Liek je hlavnou témou novej katechézy z niekoľkomesačnej duchovnej prípravy mladých Slovákov Milosrdný rok na Svetové dni mládeže, ktoré sa uskutočnia budúci rok v júli v poľskom Krakove. Okrem nových myšlienok a nápadov, ktoré je možné bezplatne využiť, obsahuje novinku, o ktorú požiadal mladých samotný pápež František. Vo svojom posolstve, ktoré napísal pred ich účasťou na SDM, ich žiada, aby “znovuobjavili fyzické skutky milosrdenstva: sýtiť hladných, dať smädným napiť, zaodieť nahých, privítať cudzincov, pomáhať chorým, navštíviť väznených a pochovať mŕtvych”. Hoci ich k tomuto hľadaniu pozýva až počas prvých siedmych mesiacov budúceho roka, tím, ktorý chystá slovenskú prípravu na svetové stretnutie odpovedá na jeho výzvu už teraz. Novinku – už tretiu katechézu – je možné nájsť oddnes na oficiálnej stránke www.svetovednimladeze.sk.

“V najnovšej i v šiestich ďalších po sebe idúcich katechézach ponúkneme špecialitu – konkrétne nápady, ako uviesť do praxe vždy jeden skutok fyzického a jeden skutok duchovného milosrdenstva,” spomína Pavol Danko, zodpovedný za tím Milosrdného roka. Priradené sú k jednotlivým témam katechéz Milosrdného roka. Prvá patrí katechéze „Liek” – „chorých navštevovať a hriešnikov napomínať”. Mladí môžu napríklad ísť „darovať krv, navštíviť chorých členov rodiny, priateľov; nehanbiť sa za svoj názor a postoj, nešomrať, povzbudzovať pesimistov, pôžitkárov pozývať k pôstu, egoistov pozývať k darcovstvu, workoholikov učiť oddychovať…” vymenúva niektoré nápady nová katechéza. “Ako vidíte, milosrdenstvo nie je len o tom „byť dobrým človekom“ a nie je to len sentimentalita,” potvrdzuje v posolstve mladým Svätý Otec František.

Nová katechéza nadväzuje na prvé dve zo septembra (s názvom – Matka) a októbra (Ilúzia). Nechýba v nej list mladým, ktorý je na rovnakú tému, ako je názov katechézy (Liek). Tento raz sa na nich obracia riaditeľ Diecézneho centra mládeže Maják Juraj Karcol. Obsahuje nápady na spoločné stretnutia mladých či hodiny náboženstva. Vyše 20-stranový materiál, v ktorom sú úryvky z Biblie, modlitby, prosby a citáty z denníčka sv. Faustíny Kowalskej i návrh adorácie, vypracovali skúsení lektori z viacerých miest Slovenska. K dispozícii bude zadarmo na webstránke SDM, časť z neho vždy prinesú aj viaceré médiá. Ide o tretiu časť oficiálnej prípravy z deviatich katechéz. Ich názvy predstavujú začiatočné písmená akronymu “MILOSRDNE”. Názov vychádza z motta SDM v Krakove “Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo”.

Svetové dni mládeže sú medzinárodným stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev. Spája mladých ľudí z celého sveta – katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Predsedá im Svätý Otec a slávia sa každé dva až tri roky. Ich cieľom je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Majú tiež podporovať angažovanosť mladých v Cirkvi, radovať sa z viery a premýšľať o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. V duchu témy prebieha na Slovensku už od septembra príprava slovenských mladých s názvom Milosrdný rok. Vyvrcholí účasťou na SDM, ktoré sa uskutočnia od 25. do 31. júla 2016 v Krakove. Oficiálna slovenská registrácia sa začala uplynulý víkend. Spustili ju Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Kanet, n.o. v spolupráci so slovenskými diecézami a mládežníckymi organizáciami.

Informoval, Michal Lipiak