Terapia SU–JOK, alebo zdravie na dlani

Poznáte prírodnú terapiu SU JOK? Viete, že zdravie môžeme mať doslova na dosah dlane? Jedná sa o jednoduchú a účinnú kórejskú metódu, vychádzajúcu z poznatkoch čínskej medicíny, ktorá chápe človeka ako súčasť prírody vo vzťahu k neustálym zmenám v okolí.

Trošku z histórie

V Kórei sa už pred viac ako 3000 rokmi začala rozvíjať metóda, ktorá nepracovala s bodmi na celom tele ako v Číne, ale len na nohách a rukách, pričom výsledky boli porovnateľné. Použivanie tejto metódy bolo oveľa jednoduchšie a pohodlnejšia, nakoľko nebolo potrebné sa vyzliekať, ruka, či noha sú oveľa dostupnejšie, a teda nie je zapotreby špeciálne prostredie či vybavenie.

SU-Jok sa po prvýkrat dostal do sveta v roku 1984, čo nie je veľmi dávno, vďaka kórejskému lekárovi, vedcovi a profesorovi Park Jae WOO (čítaj Párk Dží Wú). Jeho úžasné výsledky s liečbou ľudí postihnutých rôznymi zdravotnými problémami po výbuchu atómovej elektrárne v Černobyle ho preslávili najmä vo vtedajšom Sovietskom zväze a neskôr i vo svete a tiež i u nás.

Ľudské telo je svojim spôsobom súčasťou prírody a ako také má k dispozícii všetko potrebné pre svoju zdravú existenciu. Ak ľudské telo preskúmame dôkladnejšie, zistíme, že ruky zodpovedajú stavbe nášho tela a môžeme tak pochopiť základný princíp tohto systému a určiť tak body a oblasti na ruke (nohe), stimuláciou ktorých môžeme podporiť samoliečebné funkcie tela. Pôsobením na tieto body môžeme niektoré problémy zmierniť, alebo i odstrániť. Jedná sa o tzv. body zhody, čiže sú zhodné s určitými orgánmi či časťami tela. Z tejto skutočnosti vychádza i akupresúrna a akupunktúrna metóda Su-Jok. A práve táto metóda umožňuje rýchly a neinvazívny zásah, nakoľko ruky máme vždy po ruke 🙂

Hlavné prednosti terapie Su-Jok

  • Vysoká efektívnosť – pri správnom použití sa efekt prejaví už za niekoľko minút,
  • Úplná bezpečnosť – nesprávne použitie nikdy nespôsobí ujmu na zdraví, nanajvýš môže byť metóda menej efektívna, či neúčinná,
  • Univerzálnosť – môžeme ovplyvňovať akúkoľvek časť tela, či konkrétny orgán,
  • Dostupnosť a jednoduchosť – ruky sú ľahko dostupné a základný princíp metódy je veľmi jednoduchý.

Terapia Su-Jok sa takisto používa ako pomoc na uvoľnenie dutín. Permanentne upchaté dutiny sa tak dajú liečiť jednoduchšie než lekárskymi zásahmi, ako je punkcia dutín.

Zároveň je potrebné uvedomiť si pri použití metódy, že pomáha naštartovať liečebné procesy, prípadne pomáha zmenšiť problém a preto nikdy nepodceňujme lekárske vyšetrenie!