Terapia SU–JOK, alebo zdravie na dlani

Poznáte prírodnú terapiu SU JOK? Viete, že zdravie môžeme mať doslova na dosah dlane? Jedná sa o jednoduchú a účinnú kórejskú metódu, vychádzajúcu z poznatkoch čínskej medicíny, ktorá chápe človeka ako súčasť prírody vo vzťahu k neustálym zmenám v okolí.

Trošku z histórie

V Kórei sa už pred viac ako 3000 rokmi začala rozvíjať metóda, ktorá nepracovala s bodmi na celom tele ako v Číne, ale len na nohách a rukách, pričom výsledky boli porovnateľné. Použivanie tejto metódy bolo oveľa jednoduchšie a pohodlnejšia, nakoľko nebolo potrebné sa vyzliekať, ruka, či noha sú oveľa dostupnejšie, a teda nie je zapotreby špeciálne prostredie či vybavenie.

SU-Jok sa po prvýkrat dostal do sveta v roku 1984, čo nie je veľmi dávno, vďaka kórejskému lekárovi, vedcovi a profesorovi Park Jae WOO (čítaj Párk Dží Wú). Jeho úžasné výsledky s liečbou ľudí postihnutých rôznymi zdravotnými problémami po výbuchu atómovej elektrárne v Černobyle ho preslávili najmä vo vtedajšom Sovietskom zväze a neskôr i vo svete a tiež i u nás.

Ľudské telo je svojim spôsobom súčasťou prírody a ako také má k dispozícii všetko potrebné pre svoju zdravú existenciu. Ak ľudské telo preskúmame dôkladnejšie, zistíme, že ruky zodpovedajú stavbe nášho tela a môžeme tak pochopiť základný princíp tohto systému a určiť tak body a oblasti na ruke (nohe), stimuláciou ktorých môžeme podporiť samoliečebné funkcie tela. Pôsobením na tieto body môžeme niektoré problémy zmierniť, alebo i odstrániť. Jedná sa o tzv. body zhody, čiže sú zhodné s určitými orgánmi či časťami tela. Z tejto skutočnosti vychádza i akupresúrna a akupunktúrna metóda Su-Jok. A práve táto metóda umožňuje rýchly a neinvazívny zásah, nakoľko ruky máme vždy po ruke 🙂

Hlavné prednosti terapie Su-Jok

  • Vysoká efektívnosť – pri správnom použití sa efekt prejaví už za niekoľko minút,
  • Úplná bezpečnosť – nesprávne použitie nikdy nespôsobí ujmu na zdraví, nanajvýš môže byť metóda menej efektívna, či neúčinná,
  • Univerzálnosť – môžeme ovplyvňovať akúkoľvek časť tela, či konkrétny orgán,
  • Dostupnosť a jednoduchosť – ruky sú ľahko dostupné a základný princíp metódy je veľmi jednoduchý.

Zároveň je potrebné uvedomiť si pri použití metódy, že pomáha naštartovať liečebné procesy, prípadne pomáha zmenšiť problém a preto nikdy nepodceňujme lekárske vyšetrenie!