Táto žena trpí vzácnou diagnózou: Pamätá si detailne každý deň svojho života! Vie presne čo robila už na svoje 1.narodeniny…

,,Pamäť by sme určite podceňovať nemali.“

Ľudská pamäť je fascinujúce vec, o ktorej stále nevieme všetko. Po celom svete sa neustále odohrávajú výskumy toho, čo všetko našu pamäť stimuluje, čoho by sme sa mali vyvarovať a odborníci sa samozrejme sústredia aj na to, ako by sa dali v budúcnosti liečiť diagnózy ako Alzheimerova choroba, avšak vedecký pokrok stále nie je dostatočný.

Našťastie aj v súčasnosti existuje množstvo ľudí, ktorým nie je budúcnosť ľudskej mysle ľahostajná a jedným z nich je aj 27 ročná slečna menom Rebecca Sharrock. Rebecca žije v Austrálii v meste Brisbane a keby sme mali aspoň na niekoľko minút možnosť nahliadnuť do jej mysle, potom by sme určite boli všetci zaskočení tým, že si táto slečna dokáže spomenúť na každý deň svojho života od momentu, kedy dovŕšila 12 dní od narodenia.

Spomenúť si na každý deň svojho života, nie je v žiadnom prípade vo svete rozšírená vec.

,,Na našej planéte žije len 60 až 80 ľudí trpiacich diagnózou sa skratkou HSAM, čo znamená Highly Superior Autobiographical Memory.“

Všetko sa točí okolo toho, že človek trpiaci touto chorobou má naozaj úžasnú autobiografickú pamäť. Rebecca si svoju schopnosť čiže diagnózu uvedomuje už od malička, ale nikdy sa s ňou nijako nechválila, čo sa nakoniec zmenilo pred niekoľkými dňami.

Austrálčanku k tomu vyprovokoval článok, v ktorom autor písal o tom, ako si väčšina ľudí na svete nedokáže spomenúť na nič z obdobia predtým, než dovŕšili 4 roky. Pamäť pritom očividne podľa tejto slečny nezačína v štyroch rokoch, pretože aj obyčajný človek si dokáže občas spomenúť na to, ako sa mu narodil súrodenec a on bol ešte len maličké dieťa, avšak Rebecca nepozná slová ako občas. Jednoducho si pamätá na všetky dni svojho života tak detailne, že si pri vybavení konkrétneho dátumu dokáže spomenúť na to, čo ten deň mala na sebe, aké bolo vonku počasie a aj to, čo presne jedla.

Na jednej strane fenomenálna schopnosť samozrejme do jej života prináša aj hŕbu problémov a komplikácií. Ľudia trpiaci týmto syndrómom vo svojej mysli výrazne prežívajú každučký deň a niekedy ich môže vlastná minulosť pohltiť natoľko, že sa do nej príliš zamotajú a začnú sa objavovať psychické problémy.

Rebecca sa našťastie do žiadnych problémov nedostala a vo svojom príspevku si zaspomínala aj na niekoľko presných situácií z detstva, na ktorých chcela všetkým pochybovačom dokázať, že pamäť je fascinujúca a neuveriteľná vec. Dodnes si slečna dokáže spomenúť na to, kedy ju rodičia ako ešte len 12 denné dieťa posadili za volant ich vtedajšieho autá a ona vôbec nevedela, čo sa to okolo nej deje.

Výraznou spomienkou je samozrejme aj oslava prvých narodenín, pri ktorých síce vôbec nevedela, čo sa okolo nej deje, ale pamätá si to, aké hrozné šaty jej rodičia obliekli a akú príšernú plyšovú hračku dostala, pretože sa mimoriadne bála jej tváre a pri pohľade na ňu neustále plakala.

Krátko po dovŕšení dvoch rokov sa Rebecce narodila mladšia sestra a aj keď to bola v konečnom dôsledku pre ňu pozitívne udalosť, v tej chvíli ju vnímala len ako osobu, ktorá jej kradne oblečenie, hračky a rodičov. Ako dvojročné dievčatko dokonca Rebecca začala v noci snívať a ako malému dievčatku jej to pripadalo tak, že každý večer odchádza z domu niekam do cudzej krajiny plnej zvláštnych miest, a tak trvala na tom, aby každú noc spala jej mamička s ňou.

Mimoriadne vyvinutá pamäť však neovplyvňuje iba minulosť, ale dokáže poslúžiť aj ako skvelé úložisko informácií pre súčasnosť, čo Rebecca dokladá tým, že vie slovo od slova odrecitovať všetky knihy o čarodejníkovi Harrym Potterovi. Samozrejme, že učenie a študovanie dlhých textov je pre ňu oveľa jednoduchšie ako pre jej kamarátov, a tak sa pre ňu štúdium na škole nezdá toľko náročné.

Mladá Austrálčanka si moc dobre uvedomuje, že jej myseľ je veľmi výnimočná a rozdielna než myseľ ostatných, a preto nezabúda ani na pomoc ostatným ľuďom. Jej nevlastný dedko kedysi trpel Alzheimerovou chorobou a Rebeccu to veľmi zasiahlo. Bola by najradšej, keby žiadna podobná choroba na svete neexistovala. Momentálne sa preto aktívne zúčastňuje hneď dvoch výskumov zameraných na pamäť, jej funkcie, využívanie a všetky tajomstvá, pričom cieľom oboch výskumov je posunúť vedu a medicínu zase o niečo bližšie k svetu bez zákerných chorôb.

Zdroj

Čo si myslíte o tejto diagnóze? Viete si predstaviť, že by ste si pamätali každý deň svojho života? Podeľte sa o váš názor s nami do komentára. Ak sa vám článok páčil zdieľajte ho so svojimi priateľmi. Vaša Redakcia