Svaly ako zdroj energie

To, že sú zdrojom našej energie, už dávno vieme. Vieme, ako byť štíhli a ako byť fit. Ako získať pevné a príťažlivé telo. Vieme dokonca, ako si vytvoriť hormón šťastia. Ako zväčšiť svoju nervovú sieť a teda aj mozog. A veľmi presne vieme, ako nedostať rakovinu a ako sa vyvarovať infarktu a mŕtvici, či sa vyhnúť diabetu.

My to vieme, a napriek tomu nič nerobíme

Prečo je stále toľko nešťastných obéznych ľudí, nespokojných a predčasne zostarnutých ? Prečo sa vyskytuje toľko rakovinových ochorení, ľudí nepohyblivých po infarkte, či oslepnutých po diabete.

Ak vieme presne, ako by z nás mohli byť štíhli, šťastní, zdraví ľudia v kondícií, tak prečo to nezmeníme ? Jednoducho preto, lebo nám chýba energia. Nemáme vôbec žiadnu energiu a chýba nám más denný vnútorný pohon. Chýba nám to, čo závistlivo obdivujeme a malých detí : energia, ten samotný náboj, smiech, to zdravie od prírody.

Energia je nerozlučne spätá s jedným orgánom. S najväčším orgánom ľudského tela. Samozrejme, že to musí byť ten najväčší orgán zo všetkých, pretože sa doslova všetko v našom živote točí okolo energie.

Čo je tým najväčším orgánom ? Predsa svalstvo. Význam svalov ste zásadne podcenili a rovnako aj lekári. Veda hovorí o tom, že nastáva ,, desaťročie ,, svalov. Desaťročie ? Nečakajte, tak dlho a pusťte sa do práce ihneď.

Čo je to energia ?

Vo fyzike je energia veličina, ktorá označuje schopnosť objektu vykonávať prácu. A čo znamená energia pre vás ? Vaše pracovné schopnosti, psychický motor, motiváciu, dynamiku, vyžarovanie, životnú silu, šťastie … A zdrojom tohto všetkého sú práve svaly.

Svaly rastú aj v posteli, či pri písacom stole. Poznáte heslo: Keď už, tak už ! Chcem hneď to najlepšie, najrýchlejšie, najefektívnejšie. Svaly za štyri dni, nie ,, niekedy ,, Energiu hneď a nie až za tri mesiace. Svoju energiu preto oživte hneď od prvého dňa cvičenia. Pomôžu vám rady z oblastí biochémie, fyziológie, z vedy o našich bunkách. Ako asi tušíte, to sú poznatky, ktoré hrajú rozhodujúcu úlohu vo vrcholovom športe.

Život je pohyb

Telo je vždy pripravené reagovať so stopercentným nasadením svalov. Pri najmenšom vtedy, ak človek žije v súlade s prírodou. Telo malého dieťaťa je dokonalé, pretože využíva sto percent svojich svalov, všetko robí celým svojí m telom. Nielen, že sa hrá, behá, ale tiež sa smeje všetkému od hlavy k päte. Taký je život.

Potom, akoby sa človek stiahol z korzetu. Stáť, nekývať sa, kľudne sedieť ! Detská ľahkosť ustrnie a rovnako aj pocity. Hrudník sa zrúti, klesnú ramená dopredu. To je natoľko namáhavé, že sa svaly zdeformujú.

Človek príde o svoju elasticitu, vonkajšiu aj vnútornú a z nej sa stráca aj detská zvedavosť, duševná aj telesná. Ruky sa začínajú obmedzovať len na modlitbu. Dobrá správa je, že stuhnutosť tela je možné prekonať, držanie tela sa dá zmeniť, uvoľniť napätie, znovu sa vzpriamiť – a to nie len telesne, ale aj duševne.

Pohyb znamená svaly

Ľudské telo má celkom 640 svalov. Tieto svaly koordinujú náš pohyb, či už sa otáčame v húpacej sieti alebo robíme piruety na ľade. A keď ležíme alebo sedíme, tak sú naše svaly aktívne – ustavičnou drobnou prácou kontrolujú držanie tela. Svaly sú alfou a omegou každého pohybu.

Dokonca, aj keď nasadíme unavený úsmev alebo sa zamračíme, tak využívame pri tom cez štyridsať svalov. Iba len očné svaly sa pohybujú viac než stotisíckrát za deň. Ak pracujú svaly spoločne, vzájomne si rozumejú, jednajú rýchlo a silno, tak telo pôsobí svižne, harmonicky, mladistvo a energicky. Taktiež vaše svaly priamo dychtia po tímovej práci. Keď sa človek hýbe denne, behá, tak to na ňom je vidieť.