Petra Slováková – Střípky času

Střípky času majú brutálne krásnu obálku, prepracované fantasy pravidlá a veľký potenciál. Ale… absolútne som sa nevedela začítať.

Kniha mi pripomínala Grafitové dievča

Střípky času ma bavili, ale niečo mi v knihe chýbalo. Poznáte ten pocit, keď vás kniha tak baví, že s ňou aj zaspíte a minimálne jeden deň je vaším najvernejším priateľom? Tak presne tu mi ten pocit chýbal.

V mnohých dejových ohľadoch mi príbeh pripomínal Grafitové dievča od Miroslavy Varáčkovej. Odmyslime si fantasy líniu a zostane nám dievča, ktoré bolo nútené kradnúť, aby prežilo a neznámy jej ponúkne prácu, ktorá jej zmení život.

Aj napriek tomu, že Střípky času sú iné, táto podobnosť ma vyrušovala po celý čas čítania. Najhoršie je, ak porovnávate a presne to som robila podvedome tu.

Jana to nemá na ružiach ustlané a musí sa o seba postarať sama. Peniaze si zháňa krádežou vzácnych predmetov. Nato využíva svoju výnimočnosť. Hlavná hrdinka nie je len obyčajné dievča, dokáže totiž cestovať časom. Svoj dar využíva k tomu, aby sa mala aspoň trochu lepšie.

Neuvažuje však zodpovedne a jej konanie vyvolá sled udalostí. Je pristihnutá políciou, ktorá sa venuje nadprirodzeným úkazom. Dostane ponuku. Buď pre nich bude pracovať a pomôže im vo vyšetrovaní, alebo ju potrestajú za činy, ktorých sa dopustila. Hádajte, čo si Jana nakoniec vyberie?

Silnou (alebo slabou?) stránkou príbehu bolo, že sa autorka zbytočne nezdržiavala opismi, a tak dej zbytočne nestagnoval. Hoci by som niekedy privítala viac pozastavenia sa nad niektorými situáciami, postavami alebo miestami, museli sme sa otočením strany pohnúť vpred.

Mne to síce trochu prekážalo, ale môže to byť aj výhodou, pretože táto youngadultka je pestrou jednohubkou na jeden večer.

Střípky času ma nenadchli, ale ani nesklamali

Veľmi som chcela, aby sa mi kniha páčila, ale za mňa je to taký priemer, v ktorom sa často nachádza klišé a naivita Jany ma neustále prekvapovala. Proste… wtf?

Magický svet (konkrétne cestovanie časom) a prepracované pravidlá ma však veľmi bavili. Podľa mňa, ak by sa Petra Slováková zamerala viac do hĺbky práve na túto časť a opisy by neboli povrchné, kniha by si ma viac získala.

Super je aj to, že dej sa odohráva v Ostrave. Takže ak hľadáte fantasy príbeh z domáceho či blízkeho prostredia a humorné hlášky, skúste sa mrknúť po tejto kráske a vyriešiť veľký prípad.