Stratiť, no vyhrať – príbeh zo sveta F1

Pokiaľ hľadáte knihu, ktorá je len o romantike, zatvorte tento článok. Stratiť, no vyhrať nie je len tak obyčajná kniha. Čitateľovi sa otvára rýchly svet Formule 1.

Príbeh je o mladej sebavedomej žene, ktorá má určitý cieľ.  Tvrdo si ide za ním a nebojí sa prejaviť svoj vlastný názor. Často odsúva svoje zdravie a svoj vlastný život na druhú koľaj. To sa jej však nie vždy vráti pozitívne naspäť, o čom sa neraz v knihe dočítame.

Mojou najobľúbenejšou postavou v knihe bola práve hlavná hrdinka, Christina, ktorá mnohokrát  ukázala svoj silný charakter. Zapôsobila na mňa najmä tým, že sa nevzdávala a napredovala svoj cieľ. Ako žena ukázala svoju dravosť a bojovnosť aj v mužskom kolektíve.

Aj napriek tomu, že často situácia nevyzerala ružovo, nevzdala to. Pokračovala ďalej. Christina je skutočne veľmi silná a vzdelaná žena, ktorá by nám mala ísť príkladom v ťažkých chvíľach.

Chtistina, hlavná hrdinka, sa nebojí ísť za svojim cieľom. Čitateľovi ukazuje silný charakter.

Čo je na knihe iné, je práve zameranie na šport F1. Z riadkov môžeme vyčítať, že autorka skutočne vie, o čom píše. Opisy jednotlivých závodov alebo časov pretekárov na trati sú tak detailne opísané, že vtiahnu každého čitateľa do deja.

Nie je iba tichým pozorovateľom, ako sa to často v príbehoch stáva. Stane sa súčasťou strhujúceho a napínavého deja a snaží sa myšlienkami ovplyvniť nasledujúci priebeh. Minimálne som sa o to snažila ja.

Veľmi sa mi páči aj využitie samotných schopností a vedomostí autorky priamo v knihe. Z rozhovorov po internete sa môžeme dozvedieť, že Kristína Doktorová sa rada venuje športovému marketingu.

Svoje znalosti do istej miery ukazuje aj v knihe, kedy máme možnosť byť súčasťou mnohých tlačových konferencií, či čeliť tlaku médií. Tieto časti dielo vytrhnú zo všeobecného stereotypu ľúbostných príbehov a dodajú mu iný šmrnc.

V knihe sa stretávame s mnohými postavami a ich príbehmi. Vidíme konanie bohatej rodiny, či prežívanie osôb, ktoré s ňou majú čokoľvek spoločné. To, či so všetkým súhlasíme, je len na čitateľovi.

Osobne som nesúhlasila s Alexovým (brat Christiny) konaním a jeho názorom na vzťahy, ženy. Nerozumela som jeho vzťahovej zodpovednosti a mnohokrát som sa strácala i napriek atraktívneho opisu či dialógom v tom, čo od partneriek a milostného života očakáva.

Ako postava mi najmenej prirástol k srdcu. Viem, že bol dôležitou súčasťou príbehu, no na môj vkus mu bol venovaný až priveľký priestor.

Hoci som milovníčka zamilovaných príbehov, tu mi naopak prekážala love story, ktorá vznikla medzi Christinou a Leom. Chápem, že naša hrdinka nebola vo vzťahu predtým šťastná, ale až príliš umelo autorka opísala ukončenie jej predošlého vzťahu a vzťahu nového, ktorý vznikol prakticky hneď po rozchode s bývalým snúbencom.

V reálnom živote si to neviem predstaviť a celkovo opis jej milostných vzťahov mne ako čitateľovi neulahodil. Napriek tomu, že si vždy vyberám knihy najmä s milostnou zápletkou, v tomto prípade bola zápletka pre mňa rušivým elementom.

Viac som sa chcela dozvedieť o nej samotnej a o samotných závodoch. Ako malá som s otcom sledovala F1 každú nedeľu. Pri tejto knihe som si na detstvo spomenula, za čo autorke ďakujem. Aj vďaka nej som sa preniesla o niekoľko rokov vzad a spomínala na naše typické nedele.

Kniha napriek všetkému sa mi čítala výborne. Hoci má až 458 strán, nevedela som sa od nej odtrhnúť. Stala sa na pár dní mojou súčasťou.

Pokiaľ by mal aj niekto názor, že je príbeh zbytočne dlhý, absolútne nemám pocit, že by Kristína niečo zbytočne naťahovala a umelo predlžovala dej knihy.

Všetko do seba postupne zapadalo. Čitateľ sa nestratil v texte vďaka šikovnému označeniu kapitol a dôležitých častí.

Zo začiatku som mala obavu zo slovníka, ktorý autorka využíva pri opisoch F1. Uvítala som na konci knihy slovník s pre mňa nie tak celkom známymi výrazmi, ktoré sa v knihe nachádzali. Vďaka nemu pre mňa kniha nemala význam oddychový, ale do istej miery aj náučný.

Pokiaľ chcete siahnuť po niečom nevšednom a inom, pokiaľ okrem romantiky hľadáte aj iný význam príbehu, jednoznačne by som siahla po knihe Stratiť, no vyhrať. Pre moju osobnú knižnicu bola prínosom.