Stavte sa aj vy na Jeden. Príde aj Leonardo DiCaprio

Zaostriť zrak na stereotypné a povrchné vnímanie sveta okolo nás, ale aj na neférové vzťahy naprieč planétou. Aj to je cieľom 16. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa uskutoční 26.11. až 1.12.2015 v Bratislave, nasledovaný 25 regionálnymi festivalmi od Vranova nad Topľou po Malacky.

Festival v Bratislave premietne na štyroch festivalových miestach v 8 filmových sekciách 100 projekcií 65 na prestížnych festivaloch oceňovaných filmov zo Slovenska aj spoza hraníc. Prekladá ich 13 diskusiami a viacerými výstavami, nezabúda ani na deti a mládež.

V niekoľkých sekciách festival tematicky reaguje na aktuálne dianie – utečeneckú krízu, ťaženie ISIS, spletitý konflikt v Sýrii, nevyspytateľné Rusko, meniacu sa Ukrajinu. Našou spoločnosťou rezonuje migrácia a napriek tomu, že nás fyzicky obchádza, neznášanlivosť rastie. Tváre inakosti, s akými sa migrácia spája, nám ukážu filmy v novej sekcii Rozmanitosť v nás. Medzi inými aj film, v ktorom sa známy herec pôvodom z Mexika Geal Garcia Bernal vracia po stopách neznámeho mŕtveho migranta nájdeného v arizonskej púšti.

Kontext globálnych výziev, akou je migrácia, je však omnoho širší. „Stojí nám lacnejší benzín za životy goríl v Kongu? Je fér, ak sa my prejedáme a každý deviaty človek spáva hladný? Žijeme vo férovom svete?,” naznačuje riaditeľka festivalu Nora Beňáková otázky charakterizujúce filmy a diskusie v hlavnej festivalovej sekcii s názvom Férovejší svet.

Schopnosť ľudí robiť svet spravodlivejším neraz obmedzujú prekážky a vyššie záujmy. Dokumenty v sekcii Máte právo vedieť hovoria o porušovaní práv civilistov Sýrii či Líbyi, ale aj o tom, prečo sa niektorí ľudia pridávajú k islamistom, aby tieto práva porušovali. A vedieť by ste mali aj to, ako to bolo s Edwardom Snowdenom, chemickými zbraňami v Iraku, americkými dronmi, či s neexistujúcimi mŕtvymi ruskými vojakmi na ukrajinskej fronte. A že cesty k slobodnému férovejšiemu svetu naozaj nebývajú jednoduché, ukazujú aj filmy v sekcii s názvom Cesty k slobode. Tieto filmy predstavujú príbehy obdivuhodných ľudí, karikaturistov ako pešiakov demokracie, tínedžerov ako vodcov revolúcie, speváčok ako vyzývateliek cenzúry.

Novinkou festivalu je sekcia s Hlavnou medzinárodnou súťažou. „Súťažia v nej filmy zobrazujúce silné príbehy jednotlivcov, ktorí bojujú alebo bojovali za lepší svet,” objasňuje nosnú myšlienku súťaže Nora Beňáková. Uvidíme päť príbehov, medzi nimi generálnu prokurátorku Guatemaly, ktorá túži po spravodlivom súdnictve v mafiou a niekdajším despotickým režimom rozorvanej krajine, či mexického konzula vo Francúzsku, ktorý pred rokmi riskujúc život a kariéru vydal nacistami  prenasledovaným celé desaťtisíce výstupných víz a umožnil im tak ujsť.

Diváci sa môžu tešiť na filmy, z ktorých väčšina u nás dosiaľ nebola premietaná. Obzvlášť na film Virunga z produkčnej dielne Leonarda DiCapria, ktorý stvárnil už mnoho postáv ako napríklad Jordan Belfort vo filme Vlk z Wall Streer, s čerstvou Oscarovou nomináciou na tričku. Filmári zobrazili boj o záchranu horských goríl na pozadí konfliktu v Kongu a snáh petrolejárov zobrať im ich posledné útočisko. Výťažok zo vstupného na tento film poputuje na záchranu goríl v Kongu.

Festival ponúka program na štyroch miestach – v kinách Lumière a Mladosť a v KC Dunaj a Dome Quo Vadis.

Viac informácií o programe, slovenských aj medzinárodných hosťoch, ako aj vizuál na stiahnutie či informácie o akreditáciách, nájdete na stránke www.jedensvet.sk.

Informoval Peter Ivanič,

Kontakt: peter.ivanic@clovekvohrozeni.sk, 0910 177 779